Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

NAŠE ADRESA: Blatnický starosta naštval malíře, chce dražit obrazy

Následující článek napsala Lenka Fojtíková, a to opět na zatím neveřejný web NAŠE ADRESA. Předpokládám, že názory na počínání blatnického starosty, o němž se v článku píše, budou různé. Myslím, že někdo bude jeho postup schvalovat, někdo ne. A někdo, kdo má rád umění, si vezme pár korun a půjde si obrazy koupit, protože za tak levno je asi nikde jinde už nesežene. Vždyť ten starosta dělá vlastně dobrý skutek :) A pokud jde o Naši adresu, myslím, že do konce měsíce už bude tento web přístupný.

 

RB

Prada Replica Handbags

Malíře znechutila plánovaná dražba  

Šok, zaskočení a také znechucení prožívají účastníci malířského sympozia v Blatnici. Rozčarování jim přinesly informace, že chce starosta obce vydražit jejich obrazy.  „Ani ve snu by nás to nenapadlo! O plánované dražbě jsem se dozvěděli až z Hodonínského Deníku," říkají kurátoři malířského sympozia Barbora Lungová a Vojtěch Petratur.

Obec vyšla pořadatelům sympozia vstříc, když přišli s návrhem pozvat do Blatnice malíře, kteří by zde v létě tvořili. Osmnáct tisíc korun dostali na materiál a dalších třicet tisíc na diety umělců. Z těch si platí stravu a ubytování čtrnáctidenního pobytu.

Na oplátku se každý ze šesti malířů zavázal, že obci věnuje dva obrazy, které v průběhu pobytu namaluje. „Plánujeme, že v listopadu při Kateřinských hodech uděláme výstavu, kde některé z obrazů vydražíme. Jsou naše, tak si s nimi můžeme dělat, co chceme. Dostali jsme je darem," míní starosta Josef Vavřík.

Výtěžek chce věnovat na úhradu vynaložených nákladů a dětem. Jinak se ale na vše dívají organizátoři sympozia. Přiznávají sice, že je z právního hlediska vše v pořádku. Darovací smlouva, kterou umělci podepsali, nespecifikuje, jak má obec s nabytými obrazy nakládat.

„Problém není po stránce legální, ale etické. Ještě nikdy jsme se nesetkali s tím, že veřejnoprávní subjekt nabude umělecká díla a ihned je rozprodává. Taková praxe je v rozporu se smyslem akce. Sympozia se konají nejen proto, aby se v obci něco dělo, ale jejich účelem je kromě výstavy vytvořených děl především sbírkotvorný charakter," tvrdí Barbora Lungová.

Poté připomíná, že se v posledních patnácti letech na jižní Moravě uskutečnila celá řada podobných sympozií. Byla například v Uherském Hradišti i Hodoníně. Tamní městské úřady dnes zdobí hodnotná díla.

Zřejmě nejslavnější sympozia byla v Mikulově, kde nyní vlastní díla v hodnotě několika milionů korun. „Kdyby Mikulovští ihned vše rozprodali jenom proto, aby se jim vrátili náklady akce, byli by dnes na nule," upozorňuje Lungová.

Podle jejího mínění je prapodivné, že starosta Josef Vavřík mluví veřejně o dalším osudu děl aniž by vše projednalo zastupitelstvo. „Nic takového jsme zatím skutečně neprojednávali," potvrzuje její slova zastupitel Ladislav Vyskočil.

„Při domlouvání organizačních záležitostí starosta nic o dražbě získaných děl ani v nejmenším nenaznačil. Kdybychom o této skutečnosti věděli, tak bychom okamžitě ustoupili od jejího pořádání," tvrdí jedním hlasem kurátoři sympozia.

V tiskovém prohlášení mimo jiné uvádí, že pokud se obec rozhodne obrazy prodat, budou to považovat za důvod pro přerušení další spolupráce na přípravě hodové výstavy. Domnívají se, že dražba obrazů poškozuje autory, jelikož ti s touto verzí nebyli předem obeznámeni.

Svou účastí na organizaci výstavy, která by byla zároveň dražební, by se cítili spoluodpovědní za morální poškozování umělců. Velké zklamání prožívá i blatnický rodák, milovník výtvarného umění a kurátor sympozia Vojtěch Petratur.

„Nezištně jsem zde pořádal mnoho výstav. Měly obrovský ohlas. To, jakým způsobem nyní starosta zvažuje naložit s nabytými obrazy, vnímám jako bolestivé znehodnocení mých snah o kulturní rozvoj rodné obce. Krátkozraké vize materiálního prospěchu zastiňují snahu o přenechání kulturního dědictví našim potomkům," míní Petratur.

LENKA FOJTÍKOVÁ
šéfredaktorka webu NAŠE ADRESA HODONÍNSKO