Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Nádhera kroje, obdivuhodná zručnost a mnoho práce: podívejte, jak se dívka z Kobylí obléká do slavnostního kroje... Kolik myslíte, že má sukniček? A jak dlouho se žehlí?

Ne, že bych ještě nikdy neviděl někoho, jak se obléká do kroje, ale oblékání, které jsem viděl v sobotu první srpnový den roku 2015 mě fascinovalo. Možná za to mohlo to, že jsem se ocitl v "krojovém kraji", který moc neznám, možná za to mohla sympatická "modelka" v kroji, možná dvě ženy, které o kroji zajímavě povídaly... Každopádně jsem na všechno to před sebou "hleděl" s otevřenou pusou, poslouchal jsem, točil a teď jsem rád, že vám tento zážitek můžu zprostředkovat.

 

Rád bych ještě podotkl, že po této zkušenosti a setkání ještě více obdivuji ty, kteří jakékoliv části krojů připravují, je to skutečně umění a ohromná práce, před kterou mám naprostý respekt!  Stejně jako před našimi předky. kteří se krojům věnovali a "přenesli" je na další a další generace.

 

Abyste nijak netápali, hned na začátek dávám informaci, že tady na videu můžete sledovat dívku, která je oblékaná do kobylského kroje, Kobylí je dosti známá vinařská vesnice, která leží nedaleko mezinárodní silnice mezi Brnem a Bratislavou. Dívku obléká žena, která by si zasloužila jméno v titulku a to velkými písmeny. Jmenuje se LADISLAVA ŠTIKOVÁ, je z Kobylí, a právě ona celý kroj vytvořila a chystala - jak prozradila, byla to práce na řadu hodin...

 

A rád bych ještě dodal, že video jsem natočil na 1. setkání přátel jižní Moravy, o kterém jsem už na stránkách psal. Chtěl bych i takto poděkovat Janu Záhorovi, organizátorovi tohoto setkání, protože nebýt takového setkání, těžko bych takové video natočil... 

 

RB 

 

Tady jsem zachytil ještě přípravy na samotné oblékání, paní Štiková mi vysvětluje, že na "kotůč", který je na hlavě, připravují věnec s mašlemi a zjišťují, zda sedí... A já ten čas využil ke krátkému povídání s paní Štikovou.

 

 

 

A tady už začíná oblékání, dívka, která statečně a trpělivě "čelila" oblékání kroje, se jmenuje Michaela Jirásková a je z Kobylí. "Všecko, co má na sobě, je moje práce," řekla mi paní ŠTIKOVÁ. "Šiju, žehlím, vyšívám," dodala ještě. Na začátku oblékání měla Míša na sobě už jednu sukýnku, ovšem, jak uvidíte, čekalo ji ještě oblékání několiak dalších.... Kolika byste tipovali? :) 

 

 

 

Tady už je dívka téměř oblečená, ale pořád je co obdivovat... Moc se mi líbil i komentář maminky Míši, paní Bohumily Jiráskové, poslechněte si ho a dozvíte se mnoho nového a zajímavého...