Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Na co se bude vzpomínat z hluckých hodů 2015? Podívejte se na fotky, videoukázky i psaní tak nějak v mém stylu... Krásná hodová mše, skvělé Okluky, Babica, Klebetnice i Ženičky - no a také fotbal :)

... píši v pondělí ráno 10. srpna, v úterý v rychlosti doplňuji popisky k fotkám, plus ještě něco přidávám, zbytek dopíšu 17. srpna, omlouvám se, do té doby budu mimo internet

  

 

Přeji všem Hlučanům  i "nehlučanům" pěkný začátek týdne, stránky mají tak trošku prázdninový, omezený provoz, ale rád bych tady zaznamenal alespoň skončené hody v místech, kde jsou nyní tyto mé stránky doma - tedy v Hluku.  

 

Čím začít psát ohlédnutí za hody? Když tak jezdím po Slovácku a mapuji lidové tradice, poznávám, že řada mladších lidí už ani pořádně neví, kvůli čemu hody slaví a takřka nikdo nedokáže nic říci o patronovi, kterému je ten jejich kostel zasvěcený. Prostě s podstatou hodů je to jako s mnoha jinými tradicemi a vůbec našim životem v 21. století.  Na povrchu kupa krásných fotek ať už z hodů, svateb či jiných sešlostí, takže neinformovaný pozorovatel má pocit, jak je to všecko krásné, ale uvnitř je to všecko nějak složitější, smutnější a bolestnější.

 

Řekl bych, že odklon od toho podstatného v životě je hlavním znakem této naší přemoderní doby, ve které si člověk mnohem víc dává záležet na tom, jak vypadá jeho život tak nějak zvenku z fotek pro skutečné přátele i facebookové "přátele", než jaký je vnitřní život jeho i jeho blízkých. A nijak se, prosím, z této modernosti sám nevyčleňuji a nad žádného člověke se nepovyšuji.    

 

RB 

 

Ps. TADY  najdete fotografie z hodů od Štěpána Mitáčka  

 

A  TADY  jsou fotografie z hodů od Lukáše Baroně... 

 

 

 

No a tady už začínám s pomocí svých fotek a videoukázek psát "hodový příběh" .... 

 

 

Psaní o hluckých hodech začínám tím, co by mělo být podstatou hodů, nebo tedy, alespoň co bylo podstatou hodů pro naše předky - tedy vzpomínkou na slavnostní hodovou mši a na patrona kostela, v případě Hluku svatého Vavřince, muže, kterého nechal umučit římský císař Valerian při pronásledování křesťanů... Tady se můžete podívat na plakát, který na hodovou mši zval....  A doporučuji také například  TADY  tento odkaz, na kterém si můžete pustit televizní pořad právě o Hájku... Velká škoda, že Středočeský kraj ani Ministerstvo kultury České republiky nepřispěly v poslední době na obnovu tohoto místa žádným grantem či dotací...   

  

 

 

... A tady už jsme na mši, nádherné, srpnové hodové mši, půl hodiny po desáté, když mše začala, slunko už pořádně pálilo a já litoval především krojované, kteří tuto mši ozdobili nádherou hluckých krojů. Naštěstí občas zavál vánek, který se protáhl otevřenými hlavními i bočními dveřmi kostela, takže lidé se dočkali osvěžení, které jim pomohlo vedro překonat. To hlavní osvěžení ale přicházelo, jak jinak, od oltáře a také z kúru, odkud se nesla krásná hudba i zpěv chrámového sboru a muziky. U obou "osvěžení" se zastavím a pokusím se vám je přiblížit... 

 

 

Pojďme nejdříve k oltáři a podívejme se, kdo byl hlavním celebrantem hodové, hlucké mše svaté. Byl to P. Jan Maria Vianney Dohnal, Františkán, jednu dobu byl nejvýše postaveným představitelem Františkánů v České republice, Hlučan, mezi Hlučany velmi oblíbený rodák, který bude letos slavit šedesát let. Tady jsem dal videoukázku z konce mše, kdy ho můžete slyšet a  vidět, stejně jako si můžete "pustit" hluckého faráře P. Josefa Janka. 

  

 

 

 

Vzpomínané "osvězení" z kúru bych rád přiblížil následující ukázkou, která je bez obrazu, jde o audioukázku, na které jsem nahrál právě chrámový sbor s orchestrem. Sami se můžete přesvědčit o jeho vysoké kvalitě, zaručené vedoucím a dirigentem Davidem Štefaníkem, a zároveň si můžete přiblížit atmosféru hodové mše svaté, pokud jste na ní nebyli.   

 

 

 

Rád bych sem dal také tuto fotografii, která není z Hluku, ale s Hlukem má přece jen něco společného. Zachycuje poutní místo Hájek, klášter, který společně se všemi ostatními kláštery komunisté v roce 1950 přepadli, kněze odvlekli, a celé místo nechali zdevastovat. Právě Hlučan Jan Dohnal se nyní snaží jako rektor hájecké kaple Navštívení Panny Marie vrátit tomuto vzácnému místu vnější i vnitřní krásu. Proto také o tomto místě byla na hlucké hodové mši zmínka a lidé sbírali peníze na obnovu Hájku, který najdete ve Středočeském kraji v okolí Prahy... Moc bych vám chtěl doporučit  TADY  stránky o tomto místě, dočtete se na nich mnoho zajímavého...  

 

 

Tady už jsem zachytil P. Vianneye při odchodu z hluckého kostela, ale moýžná by některé z vás zajímalo, jaké posleství, jaká slova tady zanechal, když mluvil při kázání. Dívám se co z jeho slov vybrat, co mi přišlo nejpodstatnější, pokusím se to sem vložit během pondělí. Už nyní ale s úsměvem a v dobrém konstatuji, že tento kněz minimálně v jednom případě neuposlechl své dobré rodiče. Na začátku včerejšího kázání totiž pravil, že mu říkali, aby mluvil krátce... Tož, nemluvil krátce - můj diktafon se zastavil při nahrávání jeho kázání na 25 minutách :) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Tak, a teď jsme se přesunuli v čase jinde, a to so sobotního večera, na které jsem se těšil já i mnoho dalších Hlučanů...  Svou velkou premiéru tady měl nový hlucký Folklorní soubor Okluky, který tak obohatil Hluk o druhý dospělácký soubor, a to FS Dolňácko - oběma držím palce, a budu o nich jistě tady na stránkách často psát.

Už podle plakátu si můžete udělat obrázek, cože Okluky slibovaly a díky několika videoukázkám (některé možné ještě zkrátím, některé přidám, štve mě, že se občas hýbe obraz, za což se moc omlouvám) se můžete i podívat, jak se členové Okluk ukázali.

Inu, já nejsem žádný folklorní specialista, znám několik a ti dokáží být na různých akcích hóóóně přísní na všecko, počínaje kroky, kroji, čistotou tanců, regionálními odlišnosti a vším možným,  já ale jako laik tvrdím: FS Okluky předvedl nádherné vystoupení, za které si zaslouží maximální ocenění! Když k tomu připočtete výborný ženský sbor Klebetnice a skvělé muzikanty i muzikantky z Babice a Ženiček, vyjde vám z toho velmi hezký večer... Tisíckrát lepší, než kdyby byl pozvaný za velké či malé peníze sebeslavnější soubor někde z Prahy, Brno, Bratislavy nebo prostě odjinud...    

 

 

 

Tady vidíte jednu část programu, kterou měli diváci na stolech... Moc se líbila, kromě toho, že si můžete přečíst všechny účinkující, tak především můžete dobře pochopit, o čem program FS Okluky byl především... Bylo to putování našim Slováckem, v programu jsou šlápoty od bot, ale v samotném pořadu byl použit příměr k tekoucí vodě, k potoku, tedy, tady můžete vidě, kudy ten náš potůček slovácké lidové kultury teče a kde se u něj zastavili členové FS Okluky.... 

 

 

Tak to je Martin Možnár, takto přicházel na vystoupení, jak vidíte, byl ve výborné náladě.... 

 

 

A primáš CM Babica Víťa Klabačka se připravoval pivečkem se svou manželkou... Mimochodem, měla kráááásné černé šaty, škoda, že jsem ji nevyfotil při chůzi, viděli byste její širokou černou sukni ve stylu alá šedesátá léta,  móóóc jí to slušelo, snad to můžu tady prozradit :)

 

 

A to jsou některé členky Klebetnic, jako vždy sexy a s moc pěkným vystoupením, zrovna zapadalo sluníčko, když přicházely.... 

 

 

A tady už vidíte všechny členy Folklorního souboru Okluky, vyfotil jsem je po vystoupení, kdy pózovali fotografům... 

 

 

Jo, slýchávám různé řeči o vztahu cimbálových muzik k folklorním souborům. V případě CM Babica a FS Okluky se ale zdá, že vše je v nejlepším pořádku - ať to vydrží! 

 

 

A první videoukázka, hned po vystoupení jsem udělal videorozhovor, chtěl jsem zachytit emoce, které snad ve videu pocítíte....  

 

 

 

Tuto ukázka jsem "střihl" chvíli po začátku... Zdá se mi, že vystihuje úsilí FS Okluky, navíc se mi moc líbí, co tady Martin Možnár říká... A nápad ve smyslu toho, že moderátorovi Davidu Vaculíkovi (mimochodem, naprosto skvělému) nabízí, aby s Okluky absolvoval procházku Slováckem, je opět něco, co se mi líbilo...  Však také chvilku Vaculík na videu zkouší první taneční kroky - opět výborný nápad.... Potom už následují výborně zatancované tance z Valašska - ptal jsem se odborníků, také říkali, že tanec výborný, pokrok FS Okluky za rok činnosti velmi znatelný :)

 

 

 

 

Jé, a toto bylo moc pěkné :) Předpokládám, že vlastní choreografie o tom, jak víly utančily jednoho chlapíka... Krása... Holky úžasné, Martin Možnár nezničitelný... A když nakonec padne a víly se radují (ach jo, jsou to prostě ženské), přichází parádní mrazivě - humorná tečka, kterou neuhodnete :) 

 

 

 

Krásný sólový zpět Víta Klabačky... 

 

 

 

Opět moc pěkné číslo... Milostné ze Zálesí... Výborně zatancované, dva mladé krásné páry, do toho zpěv Katky Říhové, vynikající primášky CM Ženičky.... Pohlazení po duši i pro největší otrlce :)

 

 

 

A ukázka z konce...  Uvidíte tančit i Davida Vaculíka... Uslyšíte také aplaus diváků... A uvidíte a uslyšíte děkování několika lidem... Obraz není mou vinou úplně ostrý, ale šlo mi hlavně o obsah videa, tedy to, co se odehrávalo na pódiu... Rád bych, aby se to děkování takto šířilo internet... I já děkuju... Další poevedený večer v uhlucké tvrze byl za námi... Těšme se na další.... A aspoň občas se na sebe usmějme, je hrozné, kolik člověk potkává uškňúřených ludí :) :)

 

 

 

 

Klebetnic a ženičky, ženské, které nikdy nezklamou - alespoň ne na pódiu... Klebetnice jsou pořád moc dobré a pořád ještě vypadají také mladě :) Doprovod CM Ženičky...  Aj ludé, co majú hudební sluch ně řekli, že Ženičky hrály bezchybně, skvěle...  A pozorovat primášku Katku Říhovou je čistá radost... A to mi ještě moje manželka, která chodila osm let na housle do ZUŠ popisovala nějak odborně, jak fantasticky Kačka hraje :) 

 

 

 

 

 

 

 

A toto už není FS Okluky :) Toto je, vážení, Huménečko z Lipova, které hrálo v pátek večer... Jé, nevím, kdo dostal v Hluku nápad je pozvat, ale děkuju, děkuju, děkuju.... Výborná muzika, teda jako muzika, která se líbila mému uchu i srdci... A jak sem se tak díval kolem sebe v zaplněném parku u tvrze, bylo nás hodně, co jsme nechtěli pustit Huménečko z pódia.... Šak jsem nahrál malou ochutnávku... Každopádně nebyla tak nebezpečná jako sobotní košt vína, kde jsme se s kamarádem Milošem snažili nahradit chybějící větší množství návštěvníků, pili jsme i za ně, a nedopadli úplně nejlépe :) :) 

 

 

 

 

 

 

 

Šak vysvětlím, proč sem dávám i tento fotbal :) Byl hodový a Hlučané hráli výborně, radost se dívat!!!!!!! A ten klučina, co je na fotkách a brzy nám zmizí v USA, byl nejlepší a dal tři ze šesti gólů do sítě hostů... Možná i proto je v Americe, zatímco já v Hluku :)