Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

My jsme jen městečko? Uherskobrodským patriotům se nelíbí, že Brod je opomíjený. Jsme ve stínu Uherského Hradiště, stěžují si

V dnešním příspěvku zamíříme do Uherského Brodu, města, které se snažím v posledních týdnech víc poznávat a také o něm psát do MF DNES. Jak už jsem se nedávno zmínil, pokud chce člověk o nějakém místě psát, musí k němu nejdříve získávat vztah, cítit jeho srdce, naslouchat lidem, kteří v něm žijí.

Já se o něco takového snažím a velmi v něm v tom pomáhají někteří lidé, kteří se scházejí pod "značkou" Uherskobrodští patrioti. Jsou to lidé, kteří mají Uherský Brod nejen velmi rádi, ale také se snaží nezjištně pro Brod pracovat a pomáhat mu. Mohl jsem se o tom přesvědčit minulý týden na jednání jejich valné hromady, přesvědčuji se o tom ale také při "neoficiálních" setkáních s nimi. A proto o nich budu také často psát tady na svých stránkách.   

Velmi rád bych vám také doporučil jejich velmi dobré internetové stránky, které prosím najdete TADY. Na stránkách najdete mnoho informací, například TADY je soupis 436 osobností, které "zanechaly v Uherském Brodě stopu". Ten soupis není zdaleka konečný a můžete do něj přispět také vy. Pokud jste, vážení čtenáři, členy nějakého občanského sdružení, doporučuji vám také, abyste se podívali jak perfektní zápisky dělají "patrioti" ze svých setkání - dozvíte se z nich velmi mnoho. Kéž by tak činila i jiné sdružení. 

 

Nyní si už můžete přečíst článek, který byl určen pro zlínskou mutaci MF DNES - tam vyšel v kratší podobě, protože do novin se toho zdaleka a zdaleka tolik nevejde jako sem na internet. 

 

„Brod musí být vidět mnohem víc," naléhají jeho patrioti

Uherský Brod - Brod že je pouhé městečko? Brodský Panský dům leží ve skutečnosti v Uherském Hradišti? A kulturní akce v Uherském Brodě žádné nejsou? Alespoň ne podle krajského měsíčníku či dalších tiskovin?

Otázky, které by zřejmě mnohé lidi nijak nezaujaly, působí obyvatelům Uherského Brodu hořkost a bolest, zvláště těm, kteří jsou místní patrioty. A to takovými, že jsou přímo členy občanského sdružení Uherskobrodští patrioti.

„Naše město je v médiích vidět málo, Brod je v nich na rozdíl od Hradiště úplně odstavený," stěžuje si předseda sdružení Milan Bouda, výtvarník, který má v rukávu podobných příkladů brodské „diskriminace" celou řadu.

„Od roku 1960, kdy zanikl Uherský Brod jako okres, to šlo s našim městem směrem dolů," přidává se další člen sdružení Jan Kment a připomíná, že v minulosti byl Brod dokonce největším okresním městem na Moravě, pod které spadaly až Valašské Klobouky. „Zejména ve starších lidech je hořkost z toho, že v posledních desítkách let se centrum posunulo k Uherskému Hradišti, kam také směřovala většina peněz i dalších věcí," míní.

Právě Milan Bouda, Jan Kment a další jejich přátelé už léta přemýšleli nad tím, že dají dohromady skupinku, která se bude snažit to dobré a zajímavé v Uherském Brodě co nejvíce ukazovat a podporovat, až se nakonec sešli loni v únoru na svém prvním oficiálním setkání.

„Uherskobrodští patrioti chtějí svou činností podpořit vědomí o prvním českém historickém městě na cestě ze Slovenska na Moravu, o městě tak často oficiálními institucemi opomíjenému, o městě s průmyslovou tradicí, školstvím a o rodišti význačných osobností," napsali si mimo jiné do svých stanov a za jediný rok zdaleka nezůstali jen u stížností či nářků, jak je jejich milované město umenšováno.

Každý, kdo si projde internetové stránky těchto patriotů, může žasnout, jak podrobné zápisky o nich dělají a především, jak velkému množství aktivit se věnují. Záchrana pamětní desky Jana Amose Komenského a vznik pamětních desek dalším osobnostem, péče o hroby slavných brodských rodáků, popularizace názvů brodských ulic, vznik webových stránek, větší publicita města v médiích, další zpracování mnoha zajímavých míst brodské historie, připomínky k rekonstrukci Masarykova náměstí, vznik databáze Kdo je kdo, která obsahuje už 436 jmen.

To je jen několik příkladů z velmi široké činnosti Uherskobrodských patriotů, jejichž největší přáním je proměnit Panský dům v místo pro kulturu a vzdělávání, v němž by vzniklo také opravdové brodské muzeum s množstvím historických fotografií, dokumentů a dalších věcí.

„Mezi staršími lidmi je takových věcí mnoho. Pokud je nedáme dohromady, tak je mladá generace bohužel vyhodí," upozorňuje další „patriotka" Bohdana Smržová, a předseda sdružení Milan Bouda, který má jednu dceru v Itálii a druhou v Německu, hned dodává: „Díky tomu, že máme naše sdružení, tak většina věcí, které mám, půjdou patriotům."

Zatím poslední setkání Uherskobrodských patriotů se odehrálo na konci února, a jeho členové na něm mimo jiné řešili zatím svůj největší projekt. Podařilo se jim totiž získat grant, který využijí na velkou školní soutěž Poznej své město, do které se zapojilo pět místních základních škol. Až soutěž skončí, je možné, že patriotů, kteří budou na své rodné místo hrdí, bude ještě více.

Uherský Brod totiž opravdu není městečko, ale město, Panský dům sídlí skutečně tady a ne v Hradišti a brodská kultura, historie i aktivita lidí je taková, že si určitě nezaslouží zůstávat v ústraní.

Radek Bartoníček

 

 Tito dva pánové jsou také Uherskobrodští patrioti, dokonce stojí v jejich čele. Muž napravo je Milan Bouda, a je předsedou tohoto sdružení. Vlevo je Petr Rosenfeld, který je místopředsedou. Pan Bouda je výtvarník, pan Rosenfeld je majitelem budovy v centru Brodu, uvnitř které je Café Club. Velmi zajímavé místo s velmi zajímavou brodskou historií šedesátých let. Mimochodem s touto historií souvisejí i "polepené" stěny kavárny. Zajděte se podívat a posedět, najdete tam klíč k této historii ...

 

 

 

A pro čtenáře, kteří nechodí třeba na můj web tak často, ještě pouštím video, které už jednou na stránkách bylo. Je ze zmiňovaného Café clubu, a je především o panu Kmentovi, který je také členem Uherskobrodských patriotů...