Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Můj komentář: Tak proč ten Valenta tedy kandidoval do Senátu? Jde mu o jeho hazard nebo naše Slovácko? A co zatím dělá jako senátor?

Když jsem šel minulý týden do Senátu za senátorem a podnikatelem Ivo Valentou opravdu jsem netušil, v jakém rozpoložení jen najdu, zda si vůbec udělá čas na setkání, jak budete reagovat na otázky a zda mi bude připomínat vše kritické, co jsem o něm dosud napsal. Nakonec jsem byl překvapený, hodinu jsem pozoroval člověka, který odpovídal v klidu na všechny mé otázky, nechoval se nijak útočně a dokonce ani nevznesl jedinou výčitku. Byl prostě v pohodě a jediné, co ho jakoby zneklidňovalo, bylo to, že během našeho povídání běžela schůze Senátu, on nechtěl zmeškat hlasování a proto se několikrát obracel s dotazem na okamžik hlasování na svého asistenta Michala Dvouletého, který seděl s námi a zároveň schůzi sledoval.

 

Když jsem se na rozhovor připravoval, a také, když jsem poté odešel do redakce, přemýšlel jsem nad tím, v jaké pozici vlastně Valenta nyní je, co jsou jeho silné a slabé stránky, a co lze od něj vlastně v dalších měsících a letech očekávat.

 

Řekl bych, že je rozhodně na svém dosavadním vrcholu, ať už jde o věci podnikatelské, veřejné, či osobní život. Když mi říkal, že pro něj nejsou největším vrcholem zisky z podnikání či místo v Senátu, ale rodinný život, věřil jsem mu to. "Když jsem s dětmi, cítím se na třicet," povídal mi tento osmapadesátiletý chlapík, který nosí na své ruce zjevně dětský náramek své dcery.

 

Nečekejme ale na to, že by si tento "král hazardu" nazul domácí střevíce a celé dny trávil s rodinou. Ivo Valenta je především úspěšný byznysmen a nově také senátor, a bude velmi zajímavé sledovat, zda dá některé z těchto "profesí" přednost. Právě na to jsem nejvíce zvědavý, a podle toho také budu jeho další působení hodnotit.

 

Čemu zatím dává přednost, nelze ještě tak brzy hodnotit. I když v předvolební kampani sliboval, že se bude senátorství věnovat na sto procent, bral jsem jeho slova s úsměvem, protože se na tolik procent prostě senátorství nevěnuje, což ale ostatně činí také spousta jiných senátorů. Kdyby měl totiž svá slova dodržet, nelétal by po služebních cestách všude možně po světě a nevěnoval se byznysu, stejně jako by netrávil půl roku mimo Českou republiku, což jako rezident Monaka musí. Prostě je zjevné, že na sto procent se senátorství nevěnuje a nic na tom nezmění ani to, že má kolem sebe několik odborníků a asistentů, které jako senátor využívá.

 

Nechme ale sto procent bokem, mnohem důležitější je, jaký senátor Valenta bude, jak přesně bude vypadat jeho práce, nakolik splní své sliby z předvolební kampaně. To vše se ale teprve uvidí, zatím kvitujme s povděkem, že rozjel svou regionální kancelář, která je otevřená od devíti ráno do šesti večer celý pracovní týden, což je určitě počin k pochválení, stejně jako lze ocenit Valentův facebookový profil, kde se prakticky každý den objevují čerstvé informace - teď nehodnotím jejich podobu. To vše je ale zjevně začátek, z kterého nelze zatím nic v dobrém či zlém usuzovat.

 

Když odhlédneme od našeho koutku slovácké země, tak je z pohledu celostátního samozřejmě nejzajímavější to, do jaké míry bude lobbovat za svůj byznys - tedy hazard. V předvolební kampani mnohokrát odpovídal svým kritikům, že nekandiduje kvůli tomu, aby si ochraňoval svůj hazard, vždy a mnohokrát zdůrazňoval, že chce kandidovat kvůli pomoci Slovácku a také proto, aby bojoval proti státu, který podle něj dál kyne a škodí živnostníkům. Jak je tedy zatím na tom s těmito sliby?

 

Už první týdny ukazují, že určitě bude za svůj byznys lobbovat a bude se snažit na všech možných místech zamezit tomu, aby parlament přijal změny, které se nyní chystají - tedy další danění a omezení hazardu, kde by měla daň vyskočit z 20 na 30 procent a hazard by měl zmizet ze všech hospod a barů. Sám Valenta říká, že chce pořádat semináře, na kterých míní senátorům i dalším zájemcům vysvětlovat, proč je takový "boj" proti hazardu špatný, a zároveň oznamuje, že se nemíní zdržet hlasování.

 

Řekl bych tedy, že Ivo Valenta chce bojovat za svůj byznys podstatně víc, než avizoval ve své předvolební kampani, zároveň se ale nad tím osobně až tak nepohoršuji, protože jsem takový jeho postup čekal. Osobně mě spíš zajímá, jak toto jeho lobbování bude vypadat, zda bude transparentní, veřejné, nebo se rozhodne pro nějaké jiné, spíše skryté způsoby. První případ mi rozhodně nevadí tolik jako druhý, holt se prostě bude snažit hájit svůj byznys, které mu v minulosti vydělal pohádkové jmění, byť dostal spoustu lidí do neštěstí.

 

Teprve další měsíce rozpletou otázku, proč tedy Ivo Valenta chtěl do Senátu, kam chce upnout většinu sil a o co mu především půjde. O jeho byznys? O pomoc Slovácku? O hájení zájmů živnostníků? Obrazně řečeno, půjde o to, že když bude Ivo Valenta hostit ve vyhlášených mařatských vinařských sklepích všemožné politiky, úředníky a další, zda bude před nimi mluvit více o svém byznysu nebo Slovácku. Já vím, odpověď přece může být tato: tím, že je bude hostit bez ohledu na to, co bude říkat, tak už tím přece bude na ně nenápadně "působit" - myslím, že by s touto svou "metodou" měl skončit, osobně jsem nikdy u takového stolu neseděl, nijak mě to nemrzí, a podivuji se těm, kteří taková pozvání přijímají. Nyní mám tedy na mysli ty, které on prostě při svém podnikání potřebuje. Vzpomněl jsem si v této souvislosti na podivné chování ministra financí Babiše, který ke konci roku uspořádal ve své průhonické Sokolovně na své náklady vánoční večítek pro vedoucí pracovníky ministerstva financí a organicí, které pod toto ministerstvo spadají.  

 

Mimochodem, jak se dívat například také na to, když minulý týden hostil Ivo Valenta skupinku "vlivných" na veleterhu cestovního ruchu v Brně v replice valašaské chalupy, kterou má na Valašsku? Vystupoval na veletrhu jako byznysmen v hazardu? Nebo jako podnikatel na lyžařských svazích Valašska? Nebo jako senátor? Nebo jako člověk, který v minulosti různě usiloval o štědré evropské dotace, které v několika případech získal? Anebo jako někdo, komu nešlo opravdu, ale opravdu o nic jiného, než o to propagovat Slovácko a zkusit "nalákat" své hosty na pomoc Slovácku? 

 

Pamatuji si všechny senátory, kteří v Senátu byli od jeho fungování v roce 1997. Pro zajímavost, tím prvním byl pan Petřík, lidovec, místostarosta Uherského Hradiště. Jedním z jeho prvních nápadů bylo uspořádat v Senátu výstavu zbraní Zbrojovky Uherský Brod. Jé, to bylo křiku! Jelikož jsem v Senátu jako novinář pracoval, ještě teď to živě vidím před sebou! Vždyť chci jen pomoci propagaci kvalitní firmy z mého volebního obvodu, vysvětloval pan Petřík. Žádná výstava se tehdy neuskutečnila. Co by se dělo dnes? Těžko říci, ironicky bych mohl dodat,že majitelé firem se dnes stávají politiky a výstavy už ani nepotřebují, za svůj byznys bojují v politice sami. Babiš, Valenta... Našli by se i další. A určitě další budou následovat.

 

Panu Valentovi jse při našem rozhovoru řekl, že má obrovskou šanci pomoci Slovácku a já mu při takové pomoci budu fandit. Píši to nyní i tady, protože svůj rodný kraj mám nesmírně rád a velmi často vidím, v čem všem by potřeboval pomoc. Ivo Valenta je nyní v naprosto ideální pozici, má svým způsobem velké možnosti našemu kraji pomáhat a zároveň být co nejlepším senátorem. Záleží jen na něm, jak se zachová a zda pro něj lidé na Slovácku budou důležitější než jeho podnikatelské zájmy. I proto se budu snažit jeho další cestu co nejvíce sledovat a také o ní psát. Pravdivě, objektivně, nezávisle. Máte - li na něj svůj vlastní pohled, svou vlastní zkušenost, ať je jakákoliv, budu rád, když mi napíšete, nebo když se potkáme.

 

Radek Bartoníček 

Ps. V dnešní, pondělní MF DNES, můžete najít články, které jsem o Ivo Valentovi napsal. V průběhu týdne dám sem na stránky rozhovor, který jsme vedli minulý týden v Senátu. Plus přidám další informace, například, proč "nevykazuje" jména těch, kterým Nadace Synot vyplácí peníze, nebo jak je to s "jeho" Parkem Rochus nad Uherským Hradištěm...