Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Moje obrovská prosba na starosty, ředitele škol a kantory: Pojďme společně zachraňovat vzpomínky pamětníků, prosím, pomozte mi s nahráváním jejich vzpomínek v rámci unikátního projektu Post Bellum! DĚKUJU!

 Vy, kteří sledujete tyto mé webové stránky dlouhodobě, určitě dobře víte, že si tady často postesknu nad tím, kolik zajímavých pamětníků zemřelo, aniž bychom zaznamenali jejich vzpomínky. Mnohokrát mě to mrzí i štve, občas jsem sice některé pamětníky nahrál, ale vím, že to byla jen pověstná kapička v mohutném moři dalších vzpomínek a zkušeností, které zemřely s těmi, kdo byli jejich nositeli.

 

 

 

Nyní se ale objevila jedna moc dobrá možnost, jak vzpomínky pamětníků nahrát. Ani nevíte, jak strašně moc bych si přál, kdybychom tuto možnost využili, ale obrovsky důležité bude, jak se k této možnosti postaví u nás na Slovácku starostové a další komunální politici, ředitelé škol, vybraní kantoři a ve finále samozřejmě sami žáci. Kromě této výzvy ještě osobně oslovím všechna města a větší obce, sám netuším, jak dopadnu, ale pokud bych se nesetkal alespoň v některých případech se vstřícností, bylo by to pro mě asi jedno z největších životních zklamání. Opravdu, velmi mi na celém projektu záleží!

 

Pro začátek tady uvedu alespoň jednu nejzákladnější informaci - vše by probíhalo ve spolupráci s fantastickým sdružením Post Bellum, o kterém si můžete všechny informace najít TADY. Součástí tohoto sdružení jsou nádherné a nesmírně užitečné projekty jako je například Paměť národaMy jsme to nevzdali nebo také Příběhy našich sousedů

 

Projekt, o který mi jde v této chvíli nejvíce, je právě projekt Příběhy našich sousedů. V rámci něho Post Bellum udělalo první "kolečko", kdy především radnice v Praze, Brně, Plzni, Mladé Boleslavi a Zlíně podpořily finančně nahrávání pamětníků, které zachytily školní týmy z těchto měst. Nyní se celý projekt rozšiřuje do dalších regionů. Proto Post Bellum uspořádalo konkurz na koordinátory tohoto nahrávání a já jsem velmi šťastný, že jsem byl vybrán, protože tak máme šanci zachytit pamětníky v oblasti Slovácka, především Uherskohradišťska, Uherskobrodska a Veselska. 

 

Nyní tedy oslovím radnice od Buchlovic, přes Hradiště, Brod, Bánov až Bojkovice a budu se snažit, abychom v těchto místech (a s klidem i v dalších) alespoň některé pamětníky nahráli. Je k tomu ale potřeba finanční pomoc měst a obcí, bez ní nelze projekt uskutečnit - je třeba například nakoupit výborné nahrávací zařízení, odměnit kantory, mít trošku peněz také na koordinátory nebo závěrečnou prezentaci.

 

Pokud narazím na osvícené komunální politiky, potom bude potřeba vytvořit ve spolupráci s osvícenými řediteli škol a učiteli malé týmy školáků, kteří by se pustili do nahrávání. Pokud by se to podařilo, vzpomínky pamětníků, nahrané profesionálním způsobem, by se dostaly do celostátní databáze s mnoha a mnoha dalšími nahrávkami. Navíc samotní žáci by potom tyto příběhy svých pamětníků zpracovali a vznikli by určitě parádní prezentace nebo třeba i publikace.

 

Co myslíte, může se nám něco tak fantastického na Slovácku podařit? Najdu vstřícné politiky, ředitele škol, kantory? Nevím... Pokud, prosím, máte někdo zájem o další informace, případně se chcete do projektu připojit, prosím, kdykoliv mě kontaktujte - třeba o půlnoci:)

Ani netušíte, jak hrozně moc mi na tomto záleží! Navíc sním svůj sen, že tento projekt napomůže tomu, aby se začali, v každé vesnici, každém městě, nahrávat vzpomínky pamětníků například od věku sedmesáti, osmdesáti let.

 

Tady je kontakt na mě: 602 433 970, radek.bartonicek@gmail.com

 

Děkuju, děkuju, děkuju, děkuju, děkuju, dělkuju, děkuju, děkuju, děkuju, děkuju, děkuju!!!!!!!!!!!

 

RB 

 

Přidávám jednu videoukázku, na které bych vám rád ukázal tři studentky, se kterými jsem nahrával pamětníky v Hostětíně.  Do té doby jsem nahrával pamětníky v různých místech sám, ale tady poprvé šlo o projekt, který financovalo Ekologické sdružení Veronica a já mohl spolupracovat s mladými lidmi. Díky tomu jsem se mohl přesvědčit, že je skutečně fantastické, když se na nahrávání podílejí mladí lidé, hrozně moc je to obohatí. Právě o tom mluví tyto holky, když byly pozvané Muzejním spolkem Bojkovice, aby o nahrávání v Hostětíně popovídaly. Strašně moc bych si přál, abychom napomohli k vytvoření řady dalších takových skupinek mladých, kteří budou v našem regionu nahrávat pamětníky!!!

 

 

Přidávám i několik obrázků už ze samotného projektu Post Bellum. Toto nahrávání pamětníků má samozřejmě kromě jiného obrovský význam  pro samotné školáky, jít za pamětníky, povídat si s nimi, připravovat prezentaci, je něco absolutně jiného, než si třeba o pamětnících přečíst nebo si číst o nějakém historickém období v knihách nebo na internetu - sám jsem se o tom přesvědčil, viz Hostětín....