Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Mnoho pozvánek: Hluk, Veselí, Louka, Strážnice, Ostroh, Velká, Ostrožská Lhota, Bílé Karpaty

Pozvánek je hodně, pojďme raději rychle na ně.

 

Nejdříve ze všeho bych chtěl pozvat všechny příznivce lidové muziky do Veselí nad Moravou, kde začne v neděli 28. března od 14.00 přehlídka dětských zpěváků Veselska, Strážnicka a Horňácka s názvem Slovácká stuha. Právě tam můžete slyšet nejlepší zpěváky této části Slovácka, byť občas slyším pochybnosti, jestli při výběru ení přece jen někdo třeba preferovaný. Rád bych ale dodal, že jde o úžasnou akci, která je připravována tak pečlivě, jak možná žádná jiná dětská přehlídka. Určitě o tom napíši více v květnovém čísle časopisu Krajem svatého Antonínka. Jen ten plakát k této nesoutěžní přehlídce by chtělo už nějak vylepšit :)

 

Největší "akce" v okolí je zřejmě v Hluku, jak už jsem dříve avizoval, v pátek 26. března vystoupí v tamní sportovní hale Filharmonie Bohuslava Martinů společně se známou folkovou skupinou Nezmaři. Koncert je zajímavý nejen tím, že jde o ojedinělé setkání tohoto druhu, ale taképroto, že filharmonii bude dirigovat hlucký rodák Stanislav Vavřínek. Stále úspěšnější muž, který loni dokonce dirigoval nejznámnější české hudební těleso, Českou filharmonii. Začátek je 19.30, lístky v předprodeji stojí 200 korun, na místě 250 korun. Myslím, že je dobré nenechat si takový koncert ujít.

 

Hluk nabízí v příštích dnech ještě jeden lákavý program. A to nejlepší český film roku 2009 Protektor, který můžete v hluckém kině vidět teď v sobotu a v neděli od 19.30. Zajděte se podívat, nikde ho neuvidíte levněji - pokud nepočítám domácí gauč s malou obrazovkou nebo vééélkom plazmou, která určitě nedosahuje rozměrů promítacího plátna :)  

 

Další velkou akcí je Košt trnek v Louce, také jsem o něm s předstihem informoval. Tento oblíbený košt je naplánovaný na sobotu 27. března od 15:00, jezdí na něj lidí i z větších dálek. Návštěvníky totiž nečeká jen klasický košt slivovice, ale také řady jídel z trnek. K tomu je navíc připravený výborný kulturní program.

 

S jarním počasím bude žít také stále více skanzen ve Strážnici, tato pozvánka ze Strážnice mně "přístála" v mejlíku: "Dovolte mi, abych Vás pozval do strážnického skanzenu, kde se ve dnech 25. - 27. 3. 2010 uskuteční akce s názvem Fašanky, fašanky, Velká noc ide. Ve dnech 24. až 26. 3. je pořad určen předem objednaným školním výpravám, sobota 27. 3. veřejnosti. Sobotní program bude obohacen o tradiční zabíjačku s možností degustace, vystoupení pozvaných souborů a malý řemeslný jarmark."

 


... A PŘÍŠTÍ TÝDEN

 

Pokud jde o příští týden, samozřejmě myslím na kamarády a kamarádky na Horňácku, kde je připraven do Velké nad Veličkou zajímavý program na sobotu 3. dubna od 20.00 v hospodě U Jagošů - viz pozvánka s názvem Futrál. Šak ji dám ještě na hlavní stránku webu.

 

Opět bude žít hodně Hluk, velmi doporučuju návštěvu tohoto slováckého městečka. Tamní program bude velmi bohatý v neděli 4. dubna, kdy můžete navštívit hned tři akce. Dvě z nich jsou podrobně napsané na jednom pěkném plakátu, který je tady na webu, od 14.00 vemte své děti na památkové domky, večer je někam "odložte" a přijďte se od 20:00 poveselit na tvrz, kde bude hrát výborná horňácká muzika Jana Grabce. No a třetí hluckou akcí je košt slivovice, kterou můžete začít koštovat od 10.00 - uslyšíte k tomu i živý zpěv. 

 

A košt bude také v Ostrožské Lhotě, akorát se bude "chlpat" vína - teď mě napadá, že nevím, jestli je lepší mít jako základ slivovicu nebo raději víno. Ale pojďme do Lhoty. Plakát jsem zatím neviděl, ale přišlo mi pár slov mailem od spolupořadatele Pavla Turčinka, tady jsou: "Košt vína se koná 4. dubna.2010 v sále Obecního domu v Ostrožské Lhotě, začátek je v 14.oo hodin (od 15.00 hodin bude hrát cimbálová muzika Višňa z Ostrožské Lhoty." Všechny přátele a milovníky vína srdečně zvou "zahrádkáři".

 

Nesmím ještě zapomenout na Strážnici!!! Podívejte se prosím na plakát, který je také tady na webu, vypadá velmi pěkně a jsou na něm také hodně potěšujícíc informace. Myslím, že když prožijete (a přežijete) neděli 4. dubna právě ve Strážnici, nebudete nijak zklamaní. Tamní program je rozdělený na dvě části, jedna začíná v 17:00, druhá ve 20:00, při té první budete v klidu (nebo neklidu) sedět v obecenstvu, při tom druhém můžete při besedě u cimbálu a koštu vína zpívat, tančit a třeba i cifrovat :) 

 

A ještě s předstihem bych chtěl upozornit na jednu velmi užitečnou a skvělou akci na Horňácku, kterou je přehlídka s názvem Mladé Horňácko.  Můžete ji navštívit buď  ve Velké nad Veličkou kulturním domě  od 16. do 18.dubna nebo v Lipově 17.dubna na sokolovně. Pořadatelé v podrobné pozvánce píší: "V každoročním čistém regionálním zaměření scénáře zde mají v archívu přehlídky pořadatelé z Masarykovy základní školy ve Velké a z lipovské základní školy Jaromíra Hlubíka zaznamenány úctyhodné počty krojovaných dětí, přesahujících přes tři stovky."
Mail, který mám v poště, a jehož odesílatelem je zástupce ředitele velické školy Oldřich Janouch, stojí - Jaký bude letošní počet, se dozvíme tak pět dnů před konáním. Zatím ho neznají ani vedoucí souborů a skupin.

 

Kurnik, to už by mohlo aj stačit, né? Kdo bude dělat na poli, když všeci budú onom chlastat a bavit sa? :)  S takovú ty Číňany nikdy nepředběhneme :) :)

 

RB