Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Místo 160 dám 15 milionů... Podívejte se: majitel Synotu Ivo Valenta oznamuje, jak rozdělí peníze folkloristům...A potřebuje největší podporu zrovna folklor?

Následující videoukázky by mohly zajímat hodně lidí, zachytil jsem totiž na nich dnešní (středa 20.3.2013) vystoupení majitele Synotu Ivo Valenty, který oznamoval, jak dál bude či nebude podporovat folklor. Z videa se dozvíte, kolik peněz tedy uvolní a jakým způsobem je můžou zájemci získat.

Nejdůležitější informace je ta, že Ivo Valenta poskytne letos na folklorní grant čtyři miliony korun, o které bude možné žádat ve dvou termínech. Ten první začal běžet už teď ve středu a o peníze může žádat prakticky každý, kdo něco kolem folkloru dělá. Peněz ale bude zejména pro dospělé minimum, pan Valenta sdělil, že kolem 70 procent z této částky by mělo jít na děti - výborně! Navíc nyní rozšířil oblast poskytování peněz také na region Valašska, nejen tedy Slovácka. Lze tedy čekat, že okruh zájemců bude ještě mnohem širší než dříve.

 

V souvislosti s jeho středečním vystoupením jsem přemýšlel nad tím, co mám v hlavě už delší dobu a čímž v jedné části zřejmě folkloristy naštvu.  

Tedy, stále víc se ptám sebe, jestli oblast folkloru je ta, která potřebuje největší podporu. Nikdo mě nemůže podezírat, že bych byl proti němu, vždyť tyto mé stránky jej mapují víc, než takřka jakékoliv jiné stránky. Jenže: při jezdění po Slovácku se mi zdá, že folklor je na tom dnes lépe než skoro cokoliv jiného. Jen se podívejme, jaká je u nás sociální situace, kolik lidí nemá práci, a ti, kteří ji mají, za jak směšně nízké peníze musí dělat, kolik lidí si nemůže dovolit ani ty léky, které by potřebovali, jak mají mladí lidé stále horší šanci sehnat práci atd. atd. Nebo, dovolte mi ještě jednu poznámku: nepotřebovali by větší pomoc například ti, kteří pomáhají druhým, nebo třeba skauti, ochránci přírody, vedoucí, kteří se snaží, aby děti sportovaly, byly slušné, učily se čestnosti, byly co nejvíce vzdělané či připravené pro budoucí zaměstnání?

Shodou náhod jsem jel z poměrně honosného sídla Synotu do nemocnice. Když jsem viděl celé to ponuré a zastaralé prostředí čekáren, lidi, ležící na vozících snad z 19. století a vše další, co jistě také znáte, říkal jsem si ještě více, že většina naší pomoci musí jít právě lidem nemocným, lidem, kteří se už zdaleka tolik nemůžou o sebe postarat. 

To, prosím, nemá býti psáno proti folkloru, opakuji, že jsem jeho velkým příznivcem, tedy, teď myslím "folklor" ve smyslu toho, který je spjatý s vesnickým prostředím a lidmi, kteří v něm žijí.

A ještě druhá otázka: pokud podporovat folklor například čtyřmi milionu Synotu, kde by podle vás byly třeba tyto miliony? Na podporu folklorních akcí? Na vydávání knížek či brožur? Na kroje? Na podporu obnovení některých lidových tradic? Nebo na záchranu lidové architektury, která je před úhynem? Nebo pro vedoucí kroužků? Nebo by byly třeba peníze někde úplně jinde? Jsem velmi zvědavý, jak skupinka lidí kolem Nadace Synot rozhodne a co bude považovat za zvlášť potřebné podpořit. Bohužel, pokud se nemýlím, tak tyto podpořené projekty nebývají zveřejňovány, což je škoda. Myslím, že by bylo dobré zveřejnit, kam šla podpora konkrétně.

Samozřejmě, celé toto téma je mnohem širší a týká se především toho, jak tento sát, jednotlivé kraje a města podporují to, co by si podporu zasloužilo a co podporu potřebuje. Jistě na tom ekonomicky nejsme dobře a těch, kteří by podporu potřebovali, je strašně moc a moc a moc.

Na druhé straně si ale říkám, jak to jen dělali naši předci třeba před sto lety, jak je to možné, že dokázali žít v mnohem větší chudobě a přesto se uměli bavit, veselit, žít tradicemi i vírou, v lečems možná prožili slušnější a plnější život než my, kteří jsme přišli po nich?

RB (text budu zřejmě ještě doplňovat)

 ... takto vypadalo povánka pro zástupce folklorních spolků

 

 

TADY najdete mnoho informací na webu Nadace Synot ...

 

(psáno ve středu později večer, doplňováno ve čtvrtek ráno, a ještě doplním asi ještě v pátek, teď musím do práce)

 

 

Tady je úvod středečního setkání, představení účastníků, první slovo měl Ivo Valenta. Ten v minulosti dával na různé dobročinné účely kolem 160 milionů korun. Po změně zákonů a větším zdanění loterijních firem se tento podnikatel rozhodl dát pro letošek na "dobročinnost" 15 milionů. Z toho čtyři půjdou na folklorní granty, další miliony dá například na Slavnosti vína a otevřených památek nebo na akce, které běží v "jeho" Vinohradské ulici. Kolem tří milionů z těchto patnácti má jít také na fotbalovou akademii Slovácka..

 

... a po něm mluvil Libor Lukáš, bývalý hejtman, bývalý vícehejtman, bývalý i nynější šéf ODS na Zlínsku, bývalý i současný člen poradního týmu Nadace Synot, bývalý i současný poradce premiéra Nečase v oblasti dopravy, dnes ale hlavně podnikatel, který má několik firem, podle něj existovaly ještě v době, než se dostal na kraj, při dnešním povídání slíbil brzy rozhovor pro SlovackoDNES.cz o tom, co dělá a jak vidí různé dění v kraji

 

 

... po Liboru Lukášovi ještě mluvil jeho bývalý kolega z krajské rady Jindřich Ondruš (KDU-ČSL). Na kraji měl na starosti kulturu, před koncem jeho volebního období byl shodou náhod vyhlášený konkurz na ředitele Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a pan Ondruš ho zcela překvapivě vyhrál :) 

 

A slovo dostal i nynější krajský radní pro kulturu Ladislav Kryštof z ČSSD - i pro sociální demokraty je Ivo Valenta dobrotinec :) Nejvíce mě zaujala informace, že kraj dal na kulturní granty pouze 1,4 milionu korun, což samozřejmě absolutně nestačí, žádostí je mnoho. No jo, když kraj buduje nové sídlo pro krajské kulturní instituce za stovky milionů, tož na kulturu mimo Zlín jaksi peněz není a sotva se najde jeden jediný milionek ...        

 

 

... předsedkyně správní rady Nadace Synot Michaela Pavlíčková Kuřinová už mluvila konkrétně k tomu, jak bude možné o peníze žádat

 

.... tady už byl prostor pro dotazy, Ivo Valenta odpovídá na dotaz, podle jakých kritérií budou vybírány ty žádosti, které Nadace Synot finančně podpoří ...

 

Tady můžete slyšet starostu Vlčnova Jana Pijáčka a etnografku Romanu Habartovou. Ti se dostali ke slovu tak, že Ivo Valenta vybízel přítomné, aby se ptali nebo řekli, jak vidí rozdělování peněz. Mezi přítomnými byli totiž především ti, kteří v minulosti granty Valentovy nadace získali. Nikdo se k otázkám neměl s výjimkou zástupkyně Mikroregionu Ostrožsko Jany Bujákové - viz předcházející video. Nakonec se ozval starosta Pijáček a následne Valenta vyzval ke slovu paní Habartovou.

Jinak jsme byli přítomni také novináři, ale my jsme se mohli ptát až po skončení oficiální části. Po ní Ivo Valenta odpověděl na všechny novinářské dotazy - tuto část ještě doplním, byla totiž řeč také o jeho podnikání či budování skanzenku na Rochusu.

 

Téměř na konci byl "nucen" promluvit i ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec, po kterém si vzal poslední slovo jeho movitější jmenovec ...