Mimořádný týden ve Slováckém muzeu! Zajděte se mrknout!
Následující informace je poněkud zvláštního "ražení". Je to taková má propagační zpráva, kterou si dávám na své stránky, právě kvůli propagaci a doufám, že někteří čtenáři mi pomůžou propagovat tuto zprávu dál. Nebo řečeno srozumitelněji - když potřebujete něco udělat, nejlepší je, když si to uděláte sami a na nikoho nespoléháte. Tak to činím teď i já.
Jelikož jsem se stal rád neoficiálním tiskovým mluvčím Slováckého muzea, mám mimo jiné za úkol "propagovat" činnost této ctěnné instituce. Ctěnné přitom nemyslím nijak ironicky, nesmírně si tohoto muzea a jeho práce vážím. A proto vidím v propagaci takové instituce hluboký smysl.
Pokud vás tedy nyní budu do muzea zvát, budu vás zvát srdečně a velmi rád. Zkuste prosím zbystřit pozornost, muzeum má smysl sledovat a navštěvovat často, tento týden je ale ještě výjimečnější. Proč? To se právě dozvíte z dalších řádků. A ještě jednou prosím - řekněte o muzeu i svým známým (ale třeba i neznámým), jestliže máte možnost pozvánky muzea někde umístit veřejně, učiňte tak prosím. VELMI DĚKUJU. A ještě stránky muzea. TADY jsou...
A už výpis z mé tiskové zprávy (postupně jich bude přibývat):
1. Důležitým datem je čtvrtek 11. září, hodina pátá odpoledne. Přesně v tuto hodinu totiž začne na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti mimořádná prohlídka města, jejíž název zní: Za památkami a historií královského města Uherské Hradiště. Výstavu pořádá Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Městské informační centrum, odborný výklad uslyší účastníci od PhDr. Blanky Rašticové. Prohlídka je bezplatná, její doba trvá přesně 200 minut.
2. Nyní se už můžeme soustředit na neděli 14. září. V tento den totiž končí tři výborné výstavy.výstava díla Evy a Jana Švankmajerových v Galerii Slováckého muzea. Výstava vzbudila při svém otevření velký mediální zájem, rád bych vás upozornil, že takovou přehlídku zřejmě náš region dlouho nezažije. Potřebné informace získáte od PhDr. Milady Frolcové. Nejznámější z nich je zřejmě retrospektivní
3. Další výstava se jmenuje Uherské Hradiště - město královské. Jde o výstavu, která byla připravená k 750. výročí první písemné zmínky o městě. Pro zajímavost - lidé mají možnost vidět mnoho cenných exponátů, z nichž některé budou takto k dispozici na dlouhou dobu naposledy. Všechny informace o výstavě získáte od PhDr. Blanky Rašticové.
4. A třetí končící výstava? Ta má název Antonín Hájek - práce se dřevem, cínem, intarzie. Přibližuje ve zkratce život a dílo autora, který byl v červnu 2008 vyznamenán cenou Města Uherské Hradiště - cenou Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby v oboru soustružení dřeva a jeho zdobení vyléváním kovem. Antonín Hájek z Uherského Hradiště patří k tvůrcům, kteří navazují na stará řemesla, opírající se o tuto tradiční technologii. „Jeho předměty soustružené ze dřeva a zdobené cínem jsou výrazem osobitého vytříbeného designu. Z jeho díla vyzařuje odborná připravenost a zkušenost, preciznost, vkus a výtvarná invence," podotýká paní doktorka Habartová, od níž můžete získat veškeré informace.
5. Věnujte prosím pozornost také sobotě 13. září, kdy zájemci můžou navštívit praktickou dílnu, v níž pan Hájek předvádí výrobu tradičních soustružených hraček na starobylém šlapacím soustruhu. Toto pracovní setkání pro veřejnost se uskuteční v malém sále muzea ve Smetanových sadech od 10.00 do 17.00 hodin. Návštěvníci si mohou práci na soustruhu pod dohledem tvůrce Antonína Hájka sami vyzkoušet a vyrobené hračky si mohou odnést domů.
6. Rád bych se zmínil také o celém víkendu 13. a 14. září, kdy se uskuteční známé Slavnosti vína v Uherském Hradišti. Tento termín je také vyhrazený Dnům evropského dědictví, které jsou významnou celoevropskou akcí a v České republice proběhnou ve dnech 13. až 21. září. Letos jsou zarámovány národním tématem Památky v krajině a krajina jako památka. K této významné události se ve dnech 13. a 14. září tradičně připojuje se svými programy Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, jehož objekty jsou po oba dny volně přístupné.
7. Na závěr dnešních aktualit vás chci ještě požádat o pozornost k následující zprávě. Slovácké muzeum Uherské Hradiště a Letecké muzeum Kunovice vyhlašují výtvarnou soutěž pro žáky základních škol s tématem NAMALUJ LETADLO. Školáci můžou posílat své výkresy, namalované libovolnou technikou na formátu o minimální velikosti A4 na adresu: Slovácké muzeum, Smetanovy sady 179, Uherské Hradiště. Uzávěrka soutěže je 31. října 2008. První cena je hodně atraktivní - vyhlídkový let balonem.