Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Mezi babama v krojových dílnách aneb TADY se dozvíte cokoliv k bouřlivému tématu (ne) dobře ušitých či oblékaných krojů (doplňuji)

Doufám, že nikoho neurazím oním označením "baby", však určitě cítíte, že to nemyslím nijak špatně. Byly to samozřejmě dámy, a já s nimi v sobotu neplánovaně prožil skoro tři hodiny v krojových dílnách v Uherském Ostrohu. Původně jsem přišel na pět minut, protože jsem slyšel, že prý by se tam mělo mluvit o krojích a našem Slovácku. Přišel jsem, uslyšel jsem a vše se mi zdálo nakonec tak zajímavé, že jsem vydržel delší dobu. Chtěl jsem zůstat hlavně proto, abych vás mohl postupně seznámit s projektem, který se právě dílen a Ostrohu (a vlastně celého Slovácka) týká.

Šlo totiž o první ze série setkání lidí, kteří mají velmi blízko k výrobě krojů a krojových součástí. Tito lidé se budou scházet, budou se bavit o jednotlivých částech Slovácka a tedy i o krojích, které se tam či jinde nosí, a nakonec také společnými silami tři kompletní kroje vyrobí - to všem díky projektu Mikroregionu Ostrožsko.

Konkrétně jde o vzdělávací projekt s názvem „ Společně pro vzdělávání občanů", který je zaměřen především na historii a tradiční řemeslnou techniku při výrobě lidových krojů z oblasti Ostrožska, Horňácka a Veselska. Garantem projektu je Místní akční skupina Horňácko a Ostrožsko a právě také paní Habartová, která měla první, velmi zajímavou přednášku, ve které detailně popsala a ukázala kroje jednotlivých míst Slovácka. Kromě jiného by jedním z výstupů projektu mělo být ušití 10 krojů z 18. A 19. století, které budou odpovídat původním krojům, jak je nosili naši předci - půjde o kroj z Blatnice pod Svatým Antonínkem, z Lipova a Veselska. Aktuální informace o projektu a dalších přednáškách můžete sledovat také na http://www.leader.ostrozsko.cz/

 

Jsem přesvědčený, že by toto téma mohlo mnoho lidí zajímat, viz i velmi nedávná debata tady na webu pod článkem, který se týkal Moravského plesu v Praze - jak možná víte, někteří čtenáři stránek možná až zbytečně ostře a přísně hodnotili oblečení či úpravu krojů těch, kteří na tomto plese byli.

Nyní tedy nabízím videorozhovor s paní dotorkou Habartovou ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti, který jsme udělali včera právě o tom, cože se to vlastně za projekt rozjíždí, kdo se toho účastní a co bude výsledkem.

 

Postupně se sem do tohoto příspěvku vrátím a napíši další informace, včetně toho, kdy a kde bude další setkání a jak se můžete přihlásit - kvůli tomu tady toto celé je, abyste se projektu sami účastnili nebo alespoň čerpali informace takto přes stránky - jistě to bude mít pro naše rodné Slovácko užitek.

 

DOPLNĚNO V ÚTERÝ:

Tady jsem doplnil ještě dvě videoukázky, které už jsou ze samotné přednášky paní Habartové. Myslím, že by vás mohli zajímat, už vzhledem k tomu, že o tento příspěvek je na stránkách docela zájem. Rád bych dal možná i celou zvukou nahrávku přednášky, protože obsahovala zajímavé informace, které by se mohly některým z vás hodit.

 

RB