Lenka Fojtíková: Zemřel obětavý kněz z Horňácka P. Malár
V neděli 1. srpna zemřel po dlouhé a těžké nemoci P. Josef Malár. V lednu letošního roku oslavil pětaosmdesáté narozeniny. Tento rodák z Nové Lhoty na Hodonínsku, který emigroval do Německa, aby se mohl kněžské službě věnovat ve svobodné zemi, žil poslední roky v Domě s pečovatelskou službou v Dolním Němčí.
P. Josef Malár patří mezi ty, kteří zůstanou zapsáni v mnoha srdcích. Svědčí o tom pohledy a dopisy z Německa i odjinud, jimiž se plnila jeho poštovní schránka v Dolním Němčí. Své by o tom mohly vyprávět sestřičky, které se tam o něho pečlivě staraly.
Seznámili jsme se díky jeho synovci Františku Malárovi z Nové Lhoty. Od něj jsem se dozvěděla, že jeho strýček opravuje ve své rodné vsi kostel, a že se také zasloužil o to, aby tamní svatostánek dostal dva nové zvony. Psal se rok dva tisíce a my jsme se tehdy poprvé sešli. Nejdříve jsme si vyprávěli o oněch zvonech a později došlo také na vzpomínání, jak se žilo dříve na Lhotkách, jak nelehká byla jeho cesta ke kněžství. Napsala jsem nějaké články do tehdejšího regionálního tisku a potom jsme se několik let neviděli.
Před pár roky jsem zjistila, že žije v Domě s pečovatelskou službou v Dolním Němčí. Zpět domů na Slovácko se přestěhoval poté, co se už o sebe sám nedokázal kvůli stáří a postupující nemoci postarat. Vypravila jsem se za ním na návštěvu, a tak se začalo naše přátelství prohlubovat. Kvůli těžké artróze a omezenému pohybu se stal nedobrovolným vězněm jednoho z bytů v pečováku, a tak byl docela hladový po každém kontaktu zvenčí.
Přestože se nemohl pohybovat, paměť mu sloužila skvěle. Četl pravidelně německý i český tisk. Do Dolního Němčí také stále putovaly objemné zásilky knih z Německa, kde prožil většinu života ve své kněžské službě. O vše se zajímal, měl dokonalý přehled o domácí i světové politice.
Stále upozorňoval na hrozbu muslimské ideologie. Tvrdil, že komunismu nebyl nic proti islamismu, který nás kvůli výraznému poklesu porodnosti v celé Evropě čeká. Pokud se jednou řeč stočila na celibát, řekl: "Já zrušení celibátu ze zásady odmítám. V tomhle názoru jsem konzervativní."
Podle jeho mínění je největší hodnota celibátu v duchovnu. V tom, že se kněz cele dává církvi. "Pokud má muž ženu, je svým způsobem rozpolcený. Někdy může být dobrá žena a fungující rodina oporou, ale to se nestává příliš často," tvrdil.
"Strýčkův pohřeb bude podle všeho v sobotu 7. srpna. Jakmile budu znát přesný termín, hned vás budu informovat," uvedl v neděli večer jeho synovec František Malár.
P. Josef Malár studoval v letech 1940 - 1947 Gymnázium v Praze a poté vstoupil do bohosloveckého semináře v Olomouci. Po jeho uzavření v padesátém roce odmítl pokračovat ve studiu pod státní kontrolou v Litoměřicích. Poté na tři roky putoval do neslavně proslulých PTP. Po návratu pracoval v Praze jako dělník na stavbách až do roku 1965. V roce 1966 emigroval za dramatických okolností přes tehdejší Jugoslávii do Rakouska. Bohoslovecká studia dokončil v Dillingenu v Německu. 25. června 1967 přijal v Augsburgu kněžské svěcení. V letech 1967 - 1972 působil coby kaplan v Reichertshofenu u Ingolstadtu. V roce 1972 se stal farářem v Bachhagelu. V roce 2000 odešel do penze, ale dál pak ještě vypomáhal ve farnosti. Poslední roky života prožil v Dolním Němčí na Uherskohradišťsku.