Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

KVĚTEN 2021: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy, z novinařiny, politiky a občas ze soukromí

Z mých občasných deníků to může vypadat tak, že žiji jen svou prací, tedy novinařinou, ale není tomu tak úplně. Žiji mnohým dalším, bavíme mě spousta věcí, jen na ně skutečně není až tak moc času a především je nemám čas dávat na stránky. A když už si říkám, že bych něco vložil na web, hned následuje otázku sobě samému - proč to dělat, proč by měl člověk ukazovat sám sebe či blízké, jaký to má smysl?

 

 

Občas něco na web nakonec dám, možná budu dávat něco i častěji, protože občas u mě převáží pocit, že to může mít smysl, třeba to někoho potěší, pobaví, inspiruje. A já můžu ukázat, že nejsem jen "blázen", který žije svou novinářskou prací.

 

 

  • Rád bych dal najevo, že stejně jako ve dvaceti, třiceti, čtyřiceti i teď v padesáti mi přijde svět nesmírně zajímavý a pestrý, téměř každý den nad něčím žasnu a každý den se toužím dozvědět něco nového - o věcech, lidech, událostech, je toho tak obrovsky moc! A já toho vím tak šíleně málo, málo, málo!!!! 

 

 

1. květen - sobota 

  

  • Květen pro mě začal pracovně - odpočinkově. Ocitl jsem se u Sázavy, kam možná budu jezdit stále častěji, vzal jsem do ruky motorovou pilu a za spolupráce dalších lidí jsem pomáhal porážet stromy, který byly prakticky zlikvidovány kůrovcem. Už se těším, jak začnu vybírat sazenice a na této stráni začnu sázet nové stromy! Nový život!

  

  • Slovácko je u mě pořád to nejvíc, chci se vrátit k mapování a přemýšlení nad tamními tradicemi, ale vždy jsem toužil poznat život kolem řek, toužil jsem se přiblížit k trampování a lidem, kteří tímto životním stylem žijí. Možná se mi nyní podaří v tomto něco udělat, když jsem přijel z kácení, do noci jsem procházel spoustu článků a obrázků, které se vztahují k Sázavě a osadám kolem ní.  

  

   

 

  

 

 

 

 

2. květen - neděle

  

  • Snažím se vždy pár víkendových hodin věnovat práci v příštích dnech, nejinak je tomu o tomto víkendu. Česká mě spousta a spousta psaní, zejména kolem blížících se voleb, takže musím využít i volné dny. Sám jsem nesmírně zvědavý, jaký to bude půlrok, z pohledu politického dění určitě hektický, emotivní, napínavý a bouřlivý. Mnoha lidem v politice a kolem politiky jde o mnoho, takže podle toho bude vypadat jejich chování.

  

Jako novinář se vždy snažím držet známých zásad, které jsou svaté pro většinu novinářů. Být pokud možno maximálně objektivní, měřit všem stejně, být nad věcí, nadstranický, apolitický. Zní to jako klišé, ale novinář je jako námořník na rozbouřeném moři, který přes všechny radosti a starosti neustále upíná svůj zrak k majáku, který má v případě novináře podobu pravdy a spravedlnosti.  

 

 

  • Vzhledem k blížících se volbám bychom ale neměli zapomínat na covid, osobně mám docela velkou obavu, co naší zemi ještě přinese. Bojím se, že ještě nmáme zdaleka vyhráno, velmi dobře si pamatuji v minulých měsících chvíle, kdy mnozí slavili, aniž tušili, že není co slaviot, protože covid vzal následně život mnoha dalším lidem.

 

 

I nyní, když jsem volal s mamkou a ona mi říkala o lidech, kteří v naší vesnici kvůli covidu zemřeli nebo leží ve velmi těžké stavu, opět jsem si uvědomoval, že na slavení je ještě brzy. Musím myslet na tyto lidi, které jsem často znal a kteří mohli ještě dlouho žít. Pokud pocházíte z nějakého místa, zejména z vesnice, osud každého člověka v ní prožíváte jako by to byl někdo vám skutečně blízký. 

 

 

 

  •  Jedna z věcí, které mě v těchto dnech dostala je tento chlapík, Levison Wood, který putuje v dokumentu z Ruska do Iránu přes Kavkaz. Cleý dokument je zajímavý, ale velmi mě dojalo scéna ze Severné Osetije, z místa, kde mladí lidé udržují tradice. V dokumentu zní krásná hudba a já samozřejmě hned myslel na Slovácko, na jeho písně, na jeho tradice. "Zachráníš tradice, zachráníš svou identitu," zní v dokumentu... je k vidění i na internetu, jen nevím, jak dlouho. Můžete kliknout TADY...  

 

 

 

 

 

  •  Tím, že trávím docela dost času v Praze, zajímá mě také hodně věcí spojených s tímto městem. Proto docela dost fotím, v iphonu mám přes 100 tisíc fotek. Nejde o žádná super fotky, krásné, kvalitní, špičkové, vůbec ne, snažím se tak zachytit spíše různé věci a infroamce ve své paměti aniž bych počítal, že bych fotky někde dával. Tak některé dám občas sem... 

   

  • Miluji rána... Stejně jako východy slunce... Stejně jako ranní opar, který stoupá nad zemí... Nebo také déšť... Miluji jakékoliv počasí... Protože si vážím každého probuzení... Nadechnutí... Okamžiků, kdy můžu tam, kde je krajina... 

 

 

 

 

 

 

  • Libeň... Vltava... Břehy kolem Vltavy... Další moje lásky... 

 

 

 

4. květen 

 

Členové vlády ignorují poslance. Nelíbí se mi to, píši premiérovi, říká šéf sněmovny  

 

V posledních týdnech je patrné, že někteří členové vlády ignorují jednání Poslanecké sněmovny. Nejvíce je to zřejmé při otázkách poslanců na členy vlády při interpelacích, během kterých mají ministři reagovat na otázky zákonodárců vzápětí poté, co je vznesou. Předseda sněmovny Radek Vondráček tvrdí, že se mu tento přístup vlády nelíbí a píše svému stranickému šéfovi a premiéru Andreji Babišovi. 

 

 

 

  

 

 

   

 

 4. květen

 

Styděl jsem se, jak to probíhalo, řekl k jednání ve sněmovně nejvyšší státní zástupce 

 

Poslanci se v úterý na neveřejném jednání zabývali chováním místopředsedy vlády Jana Hamáčka v kauze Vrbětice a jeho zrušenou cestou do Moskvy. Na jednání byli přizváni i šéfové všech tří tajných služeb, policejní prezident nebo nejvyšší státní zástupce, nikdo z nich ale nevystoupil. Stejně tak nepromluvil ani premiér Babiš. Poslanci debatu nedokončili, a kdy v ní budou pokračovat, není jasné. 

 

 

5. květen 

 

Hamáček chce deset milionů a omluvu za článek o jeho cestě, Seznam si za textem stojí  

Ministr vnitra Jan Hamáček se chce bránit proti informacím, podle kterých se chystal zamlčet ruskou vinu na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích výměnou za to, že Rusko poskytne Česku milion vakcín Sputnik. Hamáček řekl, že žádá po vydavateli odškodné deset milionů a na autory podá trestní oznámení. Šéfredaktor Seznam Zpráv uvedl, že si za článkem stojí a jeho pravdivost může u soudu prokázat. 

 

  

 

 

 

 6. květen

 

Hamáček o cestě do Moskvy mluvil, o výměnném obchodu ne, řekl šéf tajné služby Beroun  

 

Za jakých okolností se místopředseda vlády Jan Hamáček chystal na cestu do Ruska poté, co se dozvěděl o útoku ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích? Šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun poslancům sdělil, že Hamáček cestu opravdu plánoval. Nepotvrdil ale informace serveru Seznam Zprávy, že mělo jít o výměnný obchod za vakcínu Sputnik. Hamáček tvrdí, že cesta měla být krycí manévr. 

 

 

 

 

11. květen

 

 ČSSD zůstává Hamáčkovi věrná. Ovšem jen do voleb. Potom se jeho kritici ozvou 

 

 Ministr vnitra Jan Hamáček sám přiznává, že prožívá nejtěžší dny své politické kariéry. Hned z několika stran slyší výzvy, aby odešel z vlády kvůli tomu, že nadále existují pochybnosti o jeho cestě do Ruska v době, kdy věděl, že ruští agenti způsobili výbuch ve Vrběticích. Podle informací Aktuálně.cz může ale Hamáček nadále počítat s podporou své ČSSD, a to přesto, že v ní má řadu oponentů.

 

12. květen

 

Bitva o stavební zákon vrcholí. Opozice vytrvale kritizuje verzi, kterou tlačí ANO x 

 

Poslanecká sněmovna pokračovala ve středu na mimořádném zasedání závěrečným schvalováním stavebního zákona. Hnutí ANO má dost hlasů na to, aby prosadilo svou verzi normy, některé opoziční strany ji však ostře kritizují a schválení oddalují. Poslanci se tak nakonec nedostali k hlasování o zákonu ani ve středu a domluvili se na pokračování v pátek. 

 

 

13. květen

 

ANO a Piráti spěchají se zákonem o lobbování. Mohl by se týkat i poradců prezidenta 

  

Zákon o lobbování se dostal do další fáze projednávání. Ve čtvrtek o něm debatoval klíčový ústavně-právní výbor a rozhodl se k němu sejít ještě jednou. Už tak má ale zákon velké zpoždění a není jisté, jestli bude do voleb schválený. Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) Aktuálně.cz sdělil, že chce udělat vše pro to, aby ho prosadil. Proti zákonu vystupují hlavně ODS a SPD. 

 

 

14. květen

 

Zemanův odchod není překvapením, Benešová ho jen urychlila. Důležitý bude nástupce  

 

 Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman oznámil v pátek rezignaci na svou funkci, z postu odejde k 30. červnu. Pozici prvního muže soustavy státního zastupitelství opouští po více než deseti letech. O odchodu z funkce uvažoval nejméně tři čtvrtě roku. Jeho nástupce jmenuje vláda po návrhu ministryně spravedlnosti Marie Benešové.

 

18. květen

 

 

 

 

 

Maláčová: ČSSD bude zase silná. Postaví premiéra. A já prosadím důchodovou reformu  

 

 

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) slibuje před svými prvními parlamentními volbami další zvýšení důchodů a důchodovou reformu i přesto, že státní finance jsou ve velmi špatném stavu. Mnozí kritici ji také proto označují za "rozhazovačnou" členku vlády, což ona v rozhovoru pro Aktuálně.cz odmítá. "Jen bojuji za to, aby lidé měli spravedlivou mzdu a důchod," tvrdí. 

 

 

"Vraťme zemi budoucnost." Koalice Pirátů a starostů představila společný program  

 

Se sloganem "Vraťme zemi budoucnost" míří koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) do podzimních sněmovních voleb. Podle pirátského předsedy Ivana Bartoše trápí Česko klientelismus, chaos v řízení státu nebo jeho neschopnost vyrovnat se s krizovými situacemi. Šéf STAN Vít Rakušan považuje za důležité postarat se o to, aby všichni lidé měli perspektivní budoucnost.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 21. květen

 

Připravovaná témata...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Víkend 

 

 

 

 

 

 

22. květen

 

 

 

 

 

 Komplikace v dopravě i hledání zákazníka. Rozváželi jsme na kole jídlo se Šimonem  

 

 S plánovaným otevřením restaurací se také promění práce "poslíčků", kteří vozí lidem jídlo. Málokterý obor zažil v posledních měsících takový rozmach jako právě doručování pokrmů až domů, ulice mnoha českých měst se těmito poslíčky jen hemží. Redaktor Aktuálně.cz strávil několik hodin v centru Prahy s jedním z nich, dvacetiletým Šimonem.

 

 24. květen

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 Babiš je inspirativní, ve střetu zájmů není a dotace vracet nebudeme, tvrdí Dostálová  

 

 Ministryně pro místní rozvoj za hnutí ANO Klára Dostálová se dál domnívá, že premiér Andrej Babiš není ve střetu zájmů. I přesto, že ho již s konečnou platností potvrdili auditoři Evropské komise, kteří také konstatovali, že Babiš porušuje české i evropské zákony, protože nadále skrytě ovládá holding Agrofert. "Splnil vše, co mu ukládá český zákon," tvrdí Dostálová v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

 

 

 

 

25. květen

 

 


 

  

 

  

Arenberger po sedmi týdnech končí. Nahradí ho Vojtěch, Zeman ho jmenuje ve středu  

 

 Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) rezignoval, ve funkci byl necelých sedm týdnů. Nahradit ho má Adam Vojtěch (ANO), který resort vedl do loňského září, oznámil premiér Andrej Babiš. Prezident Miloš Zeman ho jmenuje ve středu. Arenberger čelí kritice kvůli nejasnostem o svém majetku a financích. Ministr mluví o "nesprávně vyplněném přiznání" a označuje to za své jediné pochybení.

 

 

 

 

Poslanci se dvě hodiny hádali o programu. Vládo, jste normální? ptal se Jurečka 

 

Začátek úterní schůze Poslanecké sněmovny odpovídal tomu, že poslance čekají do konce volebního období už jen tři řádné schůze. Proto se snažili dostat do program co nejvíce svých bodů, zejména úprav zákonů. Při schvalování totiž musí počítat s tím, že zákony putují ještě do Senátu, odkud se často vracejí s připomínkami. Program schůze řešili dvě hodiny, následně začali probírat zákony. 

 

26. květen

 

 

 

 

 

 

 

27. květen

 

Poslancům se krátí čas, mají poslední šanci něco prosadit. Hlavní slovo má Faltýnek

 

 S blížícím se koncem mandátu současných poslanců mezi nimi sílí napětí, co do voleb ještě stihnou prosadit nebo čemu naopak zvládnou zabránit. Středeční dění kolem volby radních České televize či schvalování stavebního zákona to jen potvrdilo. Hlavní slovo v tom, o čem bude sněmovna jednat a co nakonec schválí, má především šéf nejsilnějšího klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

 

 

 

 

 

 28. květen

 

 

 

 

 

Jak oslovit mladé voliče bez Feriho, řeší koalice Spolu. Web s jeho tváří už zrušila 

 

Pochybnosti o dřívějším chování Dominika Feriho a jeho následný odchod přidělaly starosti šéfům stran trojkoalice Spolu. Předsedové TOP 09, ODS a KDU-ČSL nyní řeší, jak na informace o Ferim reagovat a jak upravit kampaň pro podzimní volby. Ta byla zčásti postavená právě na Ferim, který měl oslovovat nejmladší generaci voličů. Byl i tváří iniciativy Mám hlas, jejíž web teď koalice zrušila. 

 

 

 

30. květen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šlachta objíždí republiku a přebírá voliče Babišovi. Za jeho vzestup já nemohu, tvrdí 

 

Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta se začal se svým politickým hnutím Přísaha objevovat v průzkumech veřejného mínění a může mít šanci dostat se do Poslanecké sněmovny. Šlachta teď objíždí česká města a diskutuje s občany. Nejčastějším slovem, které kolem stánku Přísahy zní, je korupce. A pak také zmínky o zklamání z vývoje v zemi. 

 

 

31. květen

 

 

 

 

 

Poslanci hledají cestu, jak zvolit nové radní ČT. Své zástupce může mít i opozice 

 

Emotivní hádky a ostré spory mezi poslanci kvůli volbě čtyř nových členů Rady České televize by mohly tento týden skončit. Podle informací Aktuálně.cz se poslanci snaží tuto komplikovanou situaci vyřešit. Výsledkem by mohlo být zvolení kandidátů, kteří by měli podporu jak hnutí ANO, tak opozičních stran. V této chvíli se z dvanácti jmen rýsuje pětice favoritů.