Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Konec srandy ve Slováckém divadle: Na jeviště přichází vyšetřovatel Grebeníček, Gottwaldovy mučící boty a mrazivá minulost věznice - co to udělá s diváky?

Jestli je možné označit něco za kulturní událost roku na Slovácku, potom to je podle mého názoru jednoznačně světová premiéra divadelní hry s názvem Cena facky aneb Gottwaldovy boty - premiéra bude teď v sobotu 21. června.

Ano ano, to je ona hra, o které jste už určitě něco slyšeli, viděli, četli... Nedovedu si představit, že by vás informace o nové hře minula, média jí věnovala hodně místa a doufám, že jí hodně místa ještě věnovat budou. Vsadím se, že si nové hry povšimla i "armáda" čtenářů Blesku, kteří dominují i na našem Slovácku, alespoň tedy já vidím vždy v uherskohradišťských trafikách největší "komín" z vydání Blesku - a ano, opravdu, i Blesk o Ceně facky a Gottwaldových botách psal.

Jsem nesmírně zvědavý na to, jaké budou reakce diváků a jak dlouho udrží divadlo tento kus na svém reportoáru. Jsem pesimista, a prosím, nezlobte se za to na mě. Téma minulosti, téma komunismu je totiž věc, které se mnozí lidé obloukem vyhýbají jako se vyhýbají něčemu, co vidí někdo na chodníku a ono to tak nějak podivně zapáchá, není na to pěkný pohled a nikdo se v tom jaksi nechce nimrat. Však i podle statistiky čtenosti jednotlivých článků tady na svém webu poznávám, že o články s námětem minulosti a komunismu je nejmenší zájem.  

Jak to tedy bude se zájmem lidí o nejnovější divadelní hru? Několikrát jsem si pročetl scénář a pokaždé jsem myslel právě na diváky a také na to, zda se autorům podaří přiblížit lidem přetěžké téma skutečně tak, aby diváky zasáhlo. Podaří se to? Nepodaří se to? Doufejme, že ano. "Našeho" moravského diváka ale čeká nelehká cesta, na podobné hry není vůbec zvyklý a soudím, že ani není zvyklý na styl autora hry Karla Steigerwalda. Když si níže pročtete například rozhovory s ním, sami pocítíte, že zvolil takovou podobu hry, která bude od diváků vyžadovat velkou soustředěnost, vnímavost, pochopení, možná i toleranci. Zkusme, prosím, toto všechno v sobě mít.

Až zmíněnou hru uvidím, určitě se k ní i ke všem jejím souvislostem tady na stránkách vrátím. Už teď bych chtěl ale moc poděkovat všem, kteří měli svým způsobem odvahu s takovým tématem přijít a realizovat ho. Já vím, slovo odvaha není příliš přesné, vždyť po takové době od pádu komunismu by mělo být takové téma v divadle jaksi samozřejmě. Už třeba proto, že tím divadlo splácí "dluh" mnoha a mnoha lidem, kterým komunismus buď život poničil nebo zcela zničil, případně je také o život připravil.

Jestliže se poměrně často debatuje o smyslu či financování regionálního Slováckého divadla (naposledy třeba v tomto týdnu na krajském zastupitelstvu, kde se hlasovalo o tom, zda přidat do rozpočtu divadla tři miliony korun), tak zcela jistě by mělo být jedním z poslání takového divadla reflexe minulosti i současnosti.

Pro diváka, dosti často zvyklého bavit se v Uherském Hradišti skvělými muzikály či dalšími divadelními hry, nastává tentokrát možná zkouška největší. Nepochybuji, že ji výborný místní soubor zvládne. Bojím se ale, jestli v ní obstojí divák.

RB 

Ps. Tady pod mým článkem si můžete přečíst pozvánkový text mluvčího divadla Josefa Kubáníka, pod fotkami (autorem fotek je Zdeněk Němec) ještě navíc najdete mnoho odkazů, které jsem přidal, abyste se mohli se vším kolem nové hry co nejlépe seznámit.  

 

TADY si můžete přes internet koupit lístky... Po sobotní premiéře, která je samozřejmě vyprodaná, zůstává ještě asi 15 lístků na pondělí a necelých 30 na čtvrtek - tolik jich bylo, když jsem dával tento odkaz... DOufám, že brzy budou i tato představení vyprodaná... 

 

Cena facky aneb Gottwaldovy boty

Cena facky aneb Gottwaldovy boty - tak se jmenuje inscenace hry Karla Steigerwalda, kterou napsal speciálně pro soubor uherskohradišťského Slováckého divadla podle povídek Josefa Holcmana.

Novinku, jež bude v premiéře uvedena už tuto sobotu, režíroval Břetislav Rychlík.

„Ve hře jde nejenom o osudy dvou rodin ze Slovácka - jedné komunistické, druhé katolické, ale i o připomenutí špatného svědomí Uherského Hradiště, neslavně proslulou věznici, kde mučili a popravovali politické vězně," prozrazuje představitelka jedné z hlavních rolí, herečka Jitka Josková.

Režisér novinky Břetislav Rychlík ji doplňuje: „Inscenace Cena facky je v prvé řadě o nás všech v dnešní době. O neschopnosti vyrovnat se s dobou, které mnozí tupě sloužili. Těm, kteří to dělali, však nic vzkazovat nebudu, protože když někdo sloužil tupě, tak bude asi podle všeho tupý. A člověk už vlastně tomu samotnému dílu (divadelní inscenaci) nemá co dodávat," říká režisér, jehož příbuzní se stali obětí komunistického běsnění v 50. letech a byli v uherskohradišťské věznici drženi za mřížemi.

Inscenace má zároveň neobvyklý podtitul - cimbálmuzikál. Co si pod tím mají diváci představit?

„Na jevišti mimo jiné zazní písně, které hráli muzikanti legendárního Hradišťanu v 50. letech. I my jsme žasli, když jsme slyšeli slova o Stalinovi, Gottwaldovi, kolektivizaci a mandelince bramborové. Dnes už jsou spíš k pousmání, ale dotváří celou tu mozaiku, o které vyprávíme," dodává Jitka Josková s tím, že zmiňované skladby diváci uslyší v podání cimbálové muziky Petra Mičky.

Vedle Jitky Joskové se představí téměř celý soubor uherskohradišťského divadla - Zdeněk Trčálek, Tomáš Šulaj, Martin Vrtáček, Pavel Majkus a další.

„Slovácké divadlo má jeden z nejelitnějších souborů v současném českém divadle, plný nadaných lidí, kteří milují svoji práci a v takové atmosféře je balzámem pracovat," chválí herce režisér Rychlík.

Jeho dalšími spolupracovníky je dramaturgyně Iva Šulajová, scénografka Markéta Oslzlá - Sládečková, skladatel Petr Hromádka a choreografka Ladislava Košíková.

Světová premiéra novinky Cena facky aneb Gottwaldovy boty proběhne ve Slováckém divadle 21. června, což je přesně 65 let od popravy generála Heliodora Piky, oběti komunistického režimu.

Josef Kubáník 

 

 

 

 

TADY  základní informace Slováckého divadla o této hře 

 

TADY čtení z knihy Cena facky (pořad České televize) 

 

TADY  je recenze knihy Josefa Holcmana 

 

TADY  najdete informace o cestě tvůrců hry za Josefem Holcmanem do jeho sklípku ve Skoronicích (ze Slováckého deníku)

 

TADY  je komentář Břetislava Rychlíka 

 

TADY je velký rozhovor s Karlem Steigerwaldem (ze Slováckého deníku)