Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Kdo získal peníze od Nadace Synot? Tady se můžete podívat na seznam obdarovaných - nikde jinde není, nadace ho nezveřejňuje

Před několika málo dny jsem slíbil, že dám na stránky úplný přehled těch, kteří získali finanční granty od Nadace Synot. Nyní tento slib plním, kdo má zájem, může se na tento přehled podívat. Tento přehled nikde jinde nenajdete, viděli ho jen účastníci slavnostního večera, kteří byli Synotem obdarováni.

Proč sem tento přehled dávám? Vždycky v minulosti, když Nadace Děti - Sport - Kultura (předchůdce Nadace Synot)  rozdávala granty, považoval jsem za škodu, že přehled udělených grant nikde není. Stejně jako informace, na jaký účel byly peníze poskytnuty. Zdálo se mi, že by tyto informace měly být zveřejňovány, spoustu lidí takové informace zajímaly.

Letos jsem se proto snažil seznam obdarovaných získat a publikovat. Bohužel, nemůžu přidat informaci  o tom, kolik peněz soubory získaly a na jaké účely, tyto informace nebyly zveřejněny.

Stejně tak nikde nebyla zveřejněna informace, která zajímá žadatele o granty nejvíce - a to je informace o tom, podle jakého klíče jsou žádosti vyřizovány, proč někdo peníze obdrží a někdo ne. Považuji za velkou škodu, že takové informace nejsou zveřejňovány, na druhé straně jde o soukromé peníze, ne o peníze z veřejných zdrojů.

Pro zajímavost přidávám videoukázku, kterou jsem natočil už dříve, při vyhlašování grantů, tehdy dostal zakladatel Nadace Synot Ivo Valenta právě otázku, podle jakého klíče Nadace peníze rozděluje, kdo a jak ze žadatelů budu mít případně větší šance. Ivo Valenta odpověděl takto:

 

 

 Přidal jsem ještě druhé video, které jsem před časem natáčel, když Ivo Valenta představoval nově vytvořenou Nadaci Synot a oznamoval, kolik že peněz uvolní. Je jim samozřejmě mnohem méně než v minulosti, kdy daňový systém v České republice hodně zvýhodňoval firmy typu Synot a umožňoval jim rozdělovat mnohem více peněz - toto píši jen velmi stručně, o daňovém systému by šlo mluvit dlouze. 

 

 

Tady už je přehled  obdarovaných. Tyto tabule byly v předsálí Kluby kultury, kde slavnostní večer probíhal. Po skončení programu šli obdarovaní žadatelé k hosteskám, které každému předaly obálku. V ní byla smlouva na darování peněz. Když jsem se žadatelů ptal, uslyšel jsem, že dostali od 5 000 korun do 30 000 korun. Samozřejmě, každý byl vděčný za každou korunu, byť darovaná částka nestačí třeba ani na jedny krojové boty nebo kousek kroje. 

To už bychom se ale museli bavit o celkové podpoře folkloru na krajské, městské i obecní úrovni z veřejných peněz, museli bychom se podívat, jak jsou podporovány jiné oblasti než folklor, nebo třeba mrknout na to, zda vůbec ještě nějaké jiné soukromé subjekty v našem regionu něco podporují. To je téma ale na celý seminář ne na malý článeček.

Mimochodem, samostatnou kapitolou by bylo to, jak města či kraj přistupují k rozdělení peněz a k jednotlivým žadatelům, podle jakého klíče peníze rozdělují a především, zda a jak zdůvodňují, komu peníze daly a komu ne. Toto je často katastrofa, většinou se chudák člověk či žadatel vůbec nedozví, proč někdo peníze dostal a někdo ne. Není divu, že potom existuje naprosto převládající pocit, že peníze se nerozdělují podle toho, jak moc někdo peníze na něco užitečného potřebuje, ale spíš podle toho, kdo a jak je kamarádem těch, kteří peníze rozdělují.

Proto jsem i v tomto obrovským příznivcem transparentnosti, zveřejňování maximálního množství informací. Nadace, kraje, města i obce by měly automaticky zveřejňovat, komu a proč peníze poskytly, v jaké výši, na jaký účel a také to, jak byly tyto peníze využity. Není důvod cokoliv tajit, velmi to prospěje atmosféra, která se kolem různorodých grantů a rozdělování peněz vytváří.

A poslední věta nakonec: velké díky všem, kteří peníze na různé bohulibé účely darují, ať už jsou to soukromníci nebo politici, kteří ovšem nedávají peníze ze svého - byť se často chovají tak tajnůstkářsky a velkopansky, jakoby peníze vytahovali z vlastního "štrohochu". 

RB 

TADY najdete článek o slavnostním večeru na webu Nadace SYNOT 

TADY je ještě článek z Dobrého dne s kurýrem 

 

 

... tak, pro kolik peněz jsme si přišli? Po skončení hodinového kulturního programu stojí folkloristé frontu, na jejímž konci se dozví, kolik peněz na svou činnost dostali. Částky ani klíč pro rozdělování peněz nebyl zveřejněný, částky se pohybovaly od 5 000 do 30 000 korun. Zájemců o peníze je stále více, peněz podstatně méně. Má současný stav nějaké řešení? A jaké? A může přinést omezení či konec nějakých folklorních skupin, nebo něco takového vůbec nehrozí? A pokud tyto skupiny dostávají stále méně peněz od soukromých dárců, jak dobře či špatně funguje systém rozdělování státních peněz?

 

... tady už jsou seznamy těch, kteří měli při rozdělování peněz štěstí, byť darované částky jsou často spíše symbolické