Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Jak jste spokojeni s vaší městskou policií? Co říkáte botičkám na autech? Včera jsem byl za velitelem strážníků + kritika starosty

Dalším tématem, kterému se v těchto dnech věnuji v MF DNES, je městská policie v Uherském Brodě. Možná řeknete, proč městská policie, vždyť jsou jistě jiná témata vážnější - třeba situace v nemocnicích, kterou sleduji tak trochu s "vyjevenýma" očima. Můžu vám slíbit, že se situaci například v nemocnici v Uherském Hradišti budu věnovat brzy a pečlivě, včera jsem ale vyjel do Uherského Brodu.

V rozhovorech, které poskytl nový lidovecký starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar po svém zvolení, totiž od něj zazněla i kritika městské policie. Minulý týden jsem s ním proto o městské policii mluvil a včera tedy vyrazil za jejím velitelem. Bez telefonického ohlášení předem, protože mám zkušenost, že osobní setkání z očí do očí nemůže nikdy nic nahradit.

Měl jsem docela štěstí. Velitel byl sice na obědě, takže jsem si na oběd skočil také a využil ho zároveň k tomu, abych s několika přítomnými hosty v pizzerii povykládal o tom, jak oni vidí práci své městské policie. Mezitím se velitel Libor Kubiš vrátil do úřadu a mohli jsme se dát do povídání.

Pokud chcete, přečtěte si článek pro MF DNES, jestli vás zajímají mé osobní pocity, musím především napsat, že mě překvapila vstřícnost velitele strážníků, udělal si na mě jako novináře čas a odpověděl mi detailně na jakékoliv otázky.

Nepůsobil dojmem, že by ho kritika starosty nějak rozladila, spíš se mi zdálo, že se nebrání jakékoliv debatě o své práci i práci svých mužů. Když jsem si s ním ještě po odjezdu telefonoval, zdůrazňoval mi, že se nebrání například tomu, aby v ulicích bylo více strážníků - bohužel, tuto větu mi editor v redakci z článku vyhodil. 

Jen mě zklamalo, že se velitel strážníků nechtěl vyfotit. Myslím si, že minimálně jeho tvář, ale podle mě i tvář všech strážníků by měli Broďané zcela normálně znát. V tomto je republiková policie mnohem dál, jen připomínám, že na internetu si můžete najít tváře mnoha policistů, třeba zrovna toho, který má na starosti bezpečnost ve vaší obci.

Poslední věta: S kritikou starosty to nebude nijak horké, ze stylu jeho řeči i slov jsem cítil, že se mu sice ne vše na práci strážníků líbí, určitě se na jejich práci podívá, ale osobně jsem přesvědčený, že nebude dělat žádné personální změny. Jestli nastanou změny v systému práce strážníků, na to jsem i já velmi zvědavý.

 

Kdybychom se měli bavit o samotné práci strážníků, bylo by to spíše na hodiny. Zmíním se jen o několika bodech, které mi přijdou důležité a o nichž by se v Brodě na městské policii a na radnici mělo mluvit. 

1. Je či není tedy možné, aby po ulicii chodilo více hlídek strážníků? A druhá, související otázka: Potřebuje Brod v ulicích více strážníků, případně na co?

2. Je dobře, že strážníci upřednostňují dávání botiček řidičům, kteří špatně parkují nebo nemají zaplaceno parkovné? Šlo by toto dělat jinak nebo ne?

3. Nebylo by možné, aby radnice pořídila kameru například před hypermarket? Monitorování lidí by tady mohlo například pomoci při hledání pachatelů trestné činnosti, kteří do Brodu jezdí ze Slovenska ... 

4. Pokud jde o okrajové části města, lze dosáhnout toho, aby i tam "občas" chodili strážníci?

 

Nakonec dodádám, že jsem se vůbec nezmínil o republikové policii, protože o jejím systému práce a hlídek vlastně nic nevím. A nevím, jestli to vědí Broďané. Něco by se v tom mělo udělat, co myslíte?

 

A tady už je samotný článek do MF DNES:

 

Brodský starosta si chce "posvítit" na strážníky

 

Nový starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar se chce více zaměřit na práci městských strážníků. Nelíbí se mu především to, že strážníci nejsou vidět více při pochůzkách v centru. „Na práci strážníků se chci důkladně podívat," řekl starosta MF DNES. Velitel strážníků Libor Kubiš sdělil, že se snaží dělat se strážníky maximum práce.

 

Starosta Patrik Kunčar měl připomínky k práci strážníků ještě jako řadový občan. „Dvakrát jsem se obrátil na hlídku městské policie a dvakrát jsem nebyl s jejím postupem moc spokojený," tvrdí starosta, kterému ale nejvíce vadí hlídky v autě, rád by, aby víc strážníků bylo na ulici. „Dlouhodobě si myslím, že minimálně jeden strážník by měl neustále chodit v centru města, chci, aby byli strážníci méně autech a více přímo mezi lidmi na ulicích," sdělil MF DNES.

 

Starosta se ale nechystá alespoň zatím dělat žádné razantní kroky, z jeho slov vyplývá, že nejdříve chce mít o činnosti strážníků co největší přehled. "Určitě nechci dělat nějaké předčasné závěry. Chci se ze všeho nejdříve podívat na to, jak například pracuje policie v okolních městech."

 

Když MF DNES oslovila samotné občany města, slyšela různorodé názory. Například paní Irena, která má kiosek přímo v centru, je s prací strážníků spokojená. „Vidím je tady často, chodí po ulici, kontrolují bezpečnost a také dávají botičky špatně parkujícím řidičům," uvedla. Někteří lidé jsou kritičtí, ale nechtějí sdělit své jméno. Například jeden z učitelů místní střední školy si stěžoval na to, že strážníky vůbec nevidí chodit v okrajových částech města. „V centru jsou, protože dávají často botičky. Ale jinde je uvidíte málokdy," řekl tento kantor.

 

MF DNES mluvila také s velitelem městské policie Liborem Kubišem, který má pod sebou devatenáct strážníků. „Myslím, že tento počet lidí je optimální a my se s ním snažíme pokrýt všechny naše povinnosti," prohlašuje. A co říká na kritiku starosty a některých občanů? „Řada lidí možná vůbec neví, jak je naše práce nesmírně široká, počínaje třeba odchytem psů, přes sbírání podnapilých až třeba po dohled nad správným parkováním. V žádném případě se ale nebráníme nasazení většího počtu strážníků v ulicích, záleží na jednání se starostou."

 

Podle něj jsou vždy v ulicích minimálně dva chodící strážníci plus dvoučlenná hlídka v autě, která jezdí po městě. Kromě nich má ale městská policie řadu míst pod dohledem díky pohyblivým kamerám rozmístěným po městě a pěti obrazovkám, na kterých vždy jeden strážník sleduje dění v ulicích. Strážník si přitom pravidelně přibližuje obraz a vidí veškeré dění velmi detailně. „Tento strážník má zároveň stálou službu u telefonu, kdokoliv volá na číslo 156, dovolá se k tomuto strážníkovi, který může případně vyslat hlídku," vysvětluje Libor Kubiš.

 

I přesto se v nedávné době podařilo lupičům přímo v centru vyloupit zlatnictví a Komerční banku. Mohla tomu například městská policie zabránit nebo si loupeží všimnout? „Jsou to minutové záležitosti, není proto moc pravděpodobné, že strážníci by se objevili zrovna v místě přepadení. Vždyť často si ničeho nevšimnou ani lidé v největší blízkosti přepadení," míní.

 

Ten podle svých slov chápe i některé lidi, kterým se nelíbí strážníci v autě. Zároveň ale tvrdí, že takové hlídky mají smysl. „Neříkám, že auto je k hlídkování ideální. Často jsou ale strážnici v autě mnohem akceschopnější. Například do okrajových částí města je to pěšky patnáct až dvacet minut, když jedou autem, stihnou toho víc."

 

Na otázku, zda by nemohl být v ulicích větší počet strážníků, odpovídá, že zatím ne. „Dnešní stav je maximum. Další strážníci musí být například připraveni kdykoliv vyrazit v co nejkratší době do supermarketů, protože se nám tam výrazně zvedl počet krádeží, za poslední rok to je o sto procent."

 

Strážníky zaměstnávají také špatně parkující řidiči, kterým brodští strážníci často dávají botičky. Co říká jejich velitel na námitku, že jeho lidé dávají botičky až příliš často? Podle něj je to účinnější způsob, než jen dát řidiči předvolání na městskou policii. „Botičky slouží ke ztotožnění řidiče. Pokud dáme na sklo předvolání, majitelé se často nepřiznají, že auto řídili a vymlouvají se na osobu blízkou," tvrdí.

RB

 

Toto je pohled pod pokličku práce městské policie, omlouvám se, že fotka je tmavá. Fotku ale ukazuji především proto, abyste viděli, jak jste jako Broďané či návštěvníci Brodu pod důkladným "dozorem". Když mi strážník Aleš Řezníček ukazoval, jak dokáže s pomocí pěti obrazovek a jedné "páčky" sledovat ulice města, docela jsem byl překvapený. Věřte mi, že si může kamery přiblížit tak, aby se téměř podíval na to, jaký čas třeba ukazují ručičky na vašich hodinkách. Samozřejmě, tento "dozor" vyvolává například otázky, týkající se soukromí člověka, ale to je zase téma na jiný článek.