Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Informace o pohřbu Luboše Holého + rozhlasové pořady s ním

Nedělní zprávu, v níž jsem psal podrobněji o úmrtí Luboše Holého, doplňuji nyní aktuální informací, kterou jsem právě dostal do mailu z Českého rozhlasu Brno.

 

Nejdříve datum a místo rozloučení:  Sobota, 5. únor, 14.00, kostel v Hrubé Vrbce

 

A pořady s ním: 

 

Ve středu 26. ledna v pořadu Apetýt po 11. hodině uslyšíte záznam rozhovoru dvou horňáckých legend - Luboše Holého a Martina Hrbáče s Marcelou Antošovou z léta 2010 na Horňáckých slavnostech ve Velké nad Veličkou.

 

V sobotu 29. ledna uvedeme po 16. hodině reprízu hodinového medailonu Luboš Holého k jeho narozeninám (premiéra 17.11.2010). Páteří pořadu je výběr z jubilantova vystoupení s horňáckými a dalšími regionálními muzikanty v Divadle Husa na provázku (10. 10.2010) a záznam symbolické písně Nemožem, nemožem z posledního koncertu Luboše Holého s BROLNem (3.11.2010).

 

Ve zprávě Českého rozhlasu Brno byla i tato vzpomínka Jiřího Plocka:

 

Vzpomínka na Luboše Holého

V neděli 23. ledna zemřel ve věku 80 let známý zpěvák lidových písní Luboš Holý. Profesí veterinář, profesor na vysoké škole a mezinárodně uznávaná kapacita, měl od mládí intenzívní vztah k lidové hudbě.

Prvním zdrojem písní mu byla rodina v Hrubé Vrbce na Horňácku, kde se 21. října 1930 narodil. K tomuto zdroji se celý život vracel a v rodné obci bude také i místo jeho posledního odpočinku. Už ve čtyřicátých letech založil Luboš Holý s přáteli na studiích cimbálovou muziku, z níž posléze v padesátých letech vplynul do muziky a prostředí Slováckého krúžku v Brně, jehož zůstal věrným členem až do své smrti.

Počátkem padesátých let se stal, jako neobyčejně výrazná zpěvácká osobnost, jednou z tváří nově vzniklého Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů (spolu s Boženkou Šebetovskou, Jožkou Severinem, Jarmilou Šulákovou a bratrem Dušanem Holým). S BROLNem také zažil doby největší slávy orchestru včetně náročných zahraničních turné.

Jeho osobitého projevu a v moravských poměrech unikátního basu si vážili umělečtí šéfové tehdejšího tělesa a jeho dramaturgové, počínaje Bohumilem Smejkalem a konče Jindřichem Hovorkou.

Po obnovení BROLNu v roce 2006 a po smrti Jindřicha Hovorky spolupráce neustala. Pro mladé těleso pod vedením Františka Černého byl Luboš Holý jedním z pěveckých pilířů, který je spojoval se slavnou tradicí a současně inspiroval svým vyzrálým projevem.

Osud tomu chtěl, že poslední veřejné vystoupení Luboše Holého se odehrálo 3. listopadu 2010 v brněnském divadle Radost na koncertu BROLNu, který byl věnován zpěvákovým osmdesátinám. I přes velké bolesti dorazil Luboš Holý na pár minut, aby zazpíval alespoň jednu píseň s orchestrem, s nímž spojil většinu svého aktivního života. Jeho vystoupení bylo neobyčejně hlubokým zážitkem, kdy mu publikum svůj vděk a uznání vyjádřilo dlouhotrvajícím potleskem ve stoje.

Jiří Plocek  

 

 

 Autorem fotek je Tonda Vrba, fotky jsou z října 2010, a při pohledu na ně si ještě víc uvědomuji, jak pevně a silně působil pan Holý ve srovnání se svým okolím ... V té době vystoupil na pódium před zaplněné hlediště i přes velké zdravotní problémy...