Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Horňácké slavnosti 2010 - kritická poznámka

Mezi spolupracovníky nově se rodícího  webu Naše adresa patří také Pavel Oškrkaný, student žurnalistiky, se kterým se budete setkávat také na webu Naší adrese. Tento mladík navštvíil Horňácké slavnosti a napsal následující kritickou poznámku. Rád ji sem dávám, protože vítám jakékoliv názory, poznámky, texty či fotky z Horňáckých slavností 2010. Tak jako v jiných případech, snažím se i v tomto dávat prostor co největšímu množství názorů bez ohledu na to, zda jsou či nejsou mi blízké - to není pro svobodný web, kterým www.slovackoDNES.cz je, nijak důležité.

 

Hlavním organizátorem Horňáckých slavností je déšť

„Ludé, čekáme, až prestane pršat lebo až porádně začne," ironicky prohlásil v dlouhé chvíli před začátkem programu na Fňukalovém, nakladatel František Šalé. I když věta byla míněna jako recese, byl v ní velký kus pravdy.

Horňácké slavnosti jsou totiž absolutně závislé na počasí, jak to bohužel bývá na všech open air akcích. Když je pěkné počasí, koná se hlavní program na horňáckém stadionu ve Velké nad Veličkou. Tam se bez problémů vejdou všichni účinkující a zejména diváci. Pakliže však prší, přesouvá se představení do tamního kulturního domu.

V tom momentě se stává akce, jejíž kouzlo spočívá zejména ve vystupování několika málo horňáckých souborů, také akcí jen pro několik málo diváků, z nichž nezanedbatelné procento tvoří VIP hosté. Zbytek návštěvníků se tak nějak ztratí a rozplyne. Část z nich naplní nejbližší restaurace, část jede domů a velká skupina kvůli počasí vůbec nepřijede.

I když pršelo už loňský rok, neudělali organizátoři oproti loňsku v mokré variantě programu žádné viditelnější změny, a evidentně ani nedokázali zajistit lepší počasí. Z úst mnoha horňáků zaznívalo, že před loňským ročníkem nepršelo deset let. Ne, že by na Horňácku předtím neznali déšť, ale počasí na festivalu vycházelo. Teď už však druhý rok pršelo a nejvíce to opět poškodilo sobotní večerní program.

Situace začíná trochu připomínat biblické podobenství o sedmi bohatých a sedmi chudých letech, na Horňácku jistě dobře známé, zvlášť když evangelický kostel stojí nedaleko areálu.

Možná by nebylo špatné promyslet do příštích let další možnosti, zvláště když počasí začíná být v posledních letech stále bláznivější. Ostatně třiceti milionová oprava tamního obecního úřadu svědčí o tom, že když se chce, peníze se vždycky najdou.

A možná by také nebylo špatné zvážit změnu programu, což není jen záležitost horňáckých ale prakticky všech folklorních festivalů, které fungují někdy spíše působením setrvačnosti než nějaké velké invence.

Pavel Oškrkaný
student žurnalistiky