Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Haló, haló, haló, víte, která vesnice v tom našem kraji je nejlepší?! Podívejte se na nedělní slávu s vyhlašováním! A starostové, řekněte mi: Bojíte se soutěžení, když se vás do soutěže hlásí tak málo? Plus Stříbrňanka a CM Stanislava Gabriela

Uznávám, že nedělní dopoledne se dá prožít lepším způsobem, než účastí na nějaké oficiální "předávací" akci, ale život vesnic našeho Zlínského kraje mě zajímá hodně, takže já jsem si v neděli dopoledne udělal "výlet" do Babic.... Jo, do těch Babic, které jsem vždycky vnímal spíš jako místo s pár baráky a velkou restaurací na konci při cestě z Uherského Hradiště do Zlína. Tentokrát jsem ale Babice vnímal jinak, protože právě lidé z tohoto místa vyhráli poměrně prestižní a hodně známou soutěž s názvem Vesnice roku Zlínského kraje.   

 

Na videoukázkách jsem zachytil to hlavní, tedy vyhlášení nejlepší vesnice, slova starostky Babic, bývalého starosty a také hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka, který do Babic zajel. A přidal jsem ještě ukázky z muziky, které včera zněla - a která má spojitost s Babicemi. Sídlí zde totiž velmi úspěšná a uznávaná Cimbálová muzika Stanislava Gabriela, sbor Kalina a také Stříbrňanka. Ta sice není z Babic, ale jak jsem se od místních tetiček dozvěděl, povídali mi o tom, jak kdysi u nich bylo prý hodně dobré a hlavně velké JZD Československo - Sovětského přátelství, které bylo mimo jiné zřizovatelem.... Koho? Stříbrňanky... Teď už tetičky nevěděly, kdo vlastně družstvo má, tak jsem jim ani neříkal, že mám velký sen, popsat rozpady všech těch JZD v regionu, stejně jako rozpad velkých podniků a jejich "přechod" na nové vlastníky - to by bylo vzrušující psaní, jenže asi by do takových článků nikdo nechtěl mluvit :)     

 

Pojďme ale zpět na vyhlašování. Dnes nebo zítra přidám ještě fotky s popisky, abyste viděli, že slávu neprožívaly jen Babice, ale uznání a poděkování se dočkaly také některé další vesnice - společně s finanční odměnou. A oceněni byli také někteří jednotlivci, které vám také ukáži. Vážím si každého, kdo o něco dobrého usiluje, a jsem rád, když takové jedince můžu "zviditelnit" nebo s nimi mluvit. 

 

Tož, poďme na videoukázky... Tramtará, tramtará... Vítězem Vesnice roku Zlínského kraje se stávají!!!!! BABICE!!!!! Společně s pěknou odměnou - půl milionu korun!!!! :) 

 

 

 

A na pódium už přichází sympatický starosta Kateřinek, aby předal symbol vítězství - valašský klobúk.... Právě tato vesnice vyhrála soutěž v kraji loni - a nakonec vyhrála i soutěž v celé zemi!!! Velký úspěch!!! Však také včera několikrát zaznělo - mohly by ty Babice Kateřinky napodobit a také vyhrát v celé zemi... 

 

 

 

A to už je starostka Babic.... Moc se mi líbilo, že při své děkovací řeči vzpomněla svého předchůdce, veřejně mu poděkovala a dala prostor tomu, aby sklidil od lidí velký potlesk.  

 

 

 

Á, pozor hejtman.... Tem je v mluvení velmi zběhlý, takže mluvil jako kniha, s humorem, srozumitelně lidově... Šak také už několikrát vyhrál ČSSD volby :) Tady jsem zachytil jeho druhou řeč, na začátku měl ještě jednu...

 

 

 

A bývalý starosta Babic.. Několikrát zaznělo, že má velký podíl na vítězství Babic v soutěži.... Obraz budu ještě stabilizovat...

 

 

 

No a samozřejmě hrála v Babicích muzika - jak se při slávě, koláčcích, vínu a dobrém jídle sluší :) Kvalitní muzika, to se ví, rád jsem si ji poslechl a ukázky sem také rád dávám... Ještě přidám další... Morava, krásná!!! Sice zní tato veleznámá a moc pěkná písnička poněkud nacionalisticky, ale snad všichni víme, že kromě té naší nádherné Moravy je na světě spousta dalších pěkných míst... Moravští "separatisté" mě budou mít zase o něco více rádi :)

 

 

 

Toto video se mi v některých okamžicích trošku "točí", omlouvám se, zkusím to napravit... Ale poslechněte si krásný zpěv i hraní.... 

 

 

 

Předpokládám, že jste si všimli v titulku mé poněkud provokativní otázky, proč se starostové do soutěže Vesnice roku nehlásí. Včera několikrát zazněl postesk nad tímto faktem, leč možné odpovědi jsem neslyšel. Upřímně řečeno jsem ani neslyšel, proč ty Babice vyhrály, čímž jejich vítězství vůbec nijak nezpochybňuji, jen si říkám, že je škoda, že zástupci hodnotící komise ani nikdo jiný nevysvětlil důvody vítězství. To si myslím, že by se nemělo stávat. Stejně tak se mi nelíbilo, že při vyhlašování chyběla v Babibích většina členů hodnotící komise. Řeknete, že je to možná formalita, ale moc dobře to nepůsobilo, když moderátor musel omlouvat z neúčasti hned několik členů komise. 

 

Pokud jde ještě o to, že nikdo konkrétně nevysvětlil, proč Babice vyhrály, padala obecná slova o tom, že nemusí vůbec vyhrát vesnice, která je nejhezčí, komise upřednostňuje taková místa, "kde to žije", kde se lidé setkávají, jsou aktivní, mají spolky, zajímavé nápady, prostě dědiny, ze kterých cítíte lidskou pohodu. Předpokládám, že takové jsou Babice, což jsem ale při krátké návštěvě logicky nemohl poznat. Pokud budu mít ale v týdnu čas, zavolám starostce i někomu z hodnotící komise, prošmejdím, co se o Babicích píše, mrknu na jejich web, a pak sem na své stránky dám nějaký "rezulát". Nebo se přijedu podívat do Babic, až se budou ukazovat komise, která vybírá Vesnici roku České republiky.

 

Osobně jsem se asi před dvěma lety účastnil celodenní tůry komise, která vybírala nejlepší vesnici Středočeského kraje a dodnes na to vzpomínám. Byla to nesmírně zajímavá cesta s návštěvou několika vesnic, které se snažily ukázat v co nejlepším světle. Jako patriot Slovácka jsem byl a jsem přesvědčený, že nejvíce "cenných" vesnic je v našem Zlínském kraji a potom hned v tom sousedním Jihomoravském, ale věřte mi, že také ve středních Čechách, v širokém prstenci kolem Prahy najdete mnoho krásných vesnic a zajímavých  lidí. To snad píši nakonec jen proto, abychom ve Zlínském kraji neměli nos až moc nahoře :)

 

A starostové, kurnik, hlaste se do této soutěže!!! Vždyť je to jen soutěž, někodo vyhraje, někdo prohraje, nejde o život a prohra není ostuda, poblahopřejete férově nejlepším a příští rok můžete jít do boje opět... Jsem přesvědčený, že ve spoustě vesnicic "to žije" a do soutěže by se měly přihlásit... Ne kvůli tomu, aby se "načančaly" pro hodnotící komisi a pro jeden den její návštěvy, ale proto,  že sportování je prospěšné, nutí nás, abychom na sobě pracovali, přináší mnoho dalšího dobrého a pěstuje v nás (a věřím, že i v životě vesnice) sportovního ducha - a to je, prosím, duch, o kterém mám jen to nejlepší mínění a přeji si, aby se co nejvíce množil.

 

RB