Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Gympl v Hradišti nebo Staráku? Nebo jiná škola? Pojďte se do škol podívat + video s létajícím míčkem

Kam se svým dítětem po základní škole? Kam ho dát, aby získalo základ pro své vzdělání a práci a neskončilo nakonec na úřadu práce nebo na pár korunách měsíčně?

S touto otázkou se určitě perou mnozí rodiče a možná i některé dospívající děti. Jednu z prvních příležitostí pro svou životní volbu budou mít práve dnes a zítra, kdy je Den otevřených dveří na Gymnáziu v Uherském Hradišti, na Střední odborné škole a Gymnáziu ve Starém Městě a na Obchodní akademii v Uherském Hradišti.

Psal jsem o tomto tématu  do středeční MF DNES, tak snad bude mít článek proto někoho smysl, když ho dám sem na web a přidám ještě další informace.

Komunikace s hradišťským a staroměstským gymplem mi "nalila" kapku optimismu do žil, tady na stránkách jsem se vždycky chtěl vzdělávání a školám hodně věnovat, bohužel ale v našem regionu Ostrožska a Horňácka je komunikace s většinou škol obtížná, získat od nich informace, co dělají nebo jak kvalitní mají výuku, je bohužel problém - možná je to ale má chyba ...   

Pojďme ale ke Dnům otevřených dveří:

 

TADY najdete podrobnosti o hradišťském gymnáziu

 

TADY o střední škole s gymplem ve Starém Městě

 

TADY o obchodní škole

 

Rád bych ještě ukázal jedno video. Je z gymplu v Uherském Hradišti, ze dne, když jsem si šel pro informace pro článek do MF DNES. Na nástence jsem si všiml pozvánky na odpolední netradiční přednášku čtvrťáků s názvem Fyzikální dobrodružství kolem nás. Odpoledne jsem na ni přišel a natočil i toto video - na kterém vidíte kousek ukázky z toho, jak se chovají věci ve vzduchu.

Pokus ukazuje středoškolský profesor Stanislav Ohera, fyzikář, sympaťák, který se choval velmi vstřícně a pěkně komunikoval i se studenty. Když jsem přišel domů a manželce se zmínil o tomto setkání, dozvěděl jsem se, že to byl na gymplu její třídní - pro kterého měla jen slova chvály.

Dívka na videu se jmenuje Eliška Dostálová, a měla povídání na téma "Létat je tak snadné". Pro zajímavost dodávám, že povídala o kiteboardingu, což je sportování pomocí tažných draků. Informace o něm najdete například TADY.  

Co ještě dodat? Pohybovat se mezi mladými lidmi na škole, poslouchat je, sledovat jejich diskusi a vůbec postupné poznávání nových a nových věcí je nesmírně zajímavé, inspirující a osvěžující. 

 

Na hradišťském gymplu jsem si také ofotil z nástěnky jména nejlepších studentů, ale ty si nechám zase někdy na příště.

Příště bych vám chtěl také napsat o tom, jak jsem nedávno potkal ředitelku Střední odborné školy a Gymnázia ve Starém Městě paní Zdislavu Svobodovou, a kolik zajímavých informací jsem od ní slyšel. Nejen o škole, ale například také o jejím životě. Povídání jsme začali o zdánlivě neatraktivním tématu zateplování jejich školy a nakonec se dostali k jejímu životu, rodičům i volnému času. Opět jsem si potvrdil, že každé setkání s člověkem vás může obohatit a dostat do míst, o nichž jste neměli tušení.  

Teť nemám bohužel na toto psaní čas, čeká mě psaní o akvaparku a řada dalších věcí ...

 

Tady je ještě vzpomínaný článek z MF DNES:

 

Boj o vycházející žáky základních škol začíná

Vedení středních škol je napjaté a čeká, jestli vůbec naplní kapacitu svých tříd žáky ze základních škol. Zatímco naposledy vycházelo ze základních škol kolem osmi tisíc žáků, nyní jich bude jen kolem pěti tisíc. O to více se školy snaží být atraktivní, což vycházející žáci základních škol a jejich rodiče pocítí už nyní při Dnu otevřených dveří.

Do dubnových přijímaček na střední školy sice zbývá ještě dlouhá doba, ale boj o žáky ze základních škol začíná už nyní. V Uherském Hradišti a sousedním Starém Městě se budou snažit v pátek a v sobotu získat při Dnu otevřených dveří nové žáky hned tři školy - Gymnázium a Obchodní akademie v Uherském Hradišti a Střední odborná škola s Gymnáziem ve Starém Městě.

„Nynější situace je pro nás přelomová a zcela nová. Přicházejí početně slabé ročníky a my vůbec netušíme, kolik žáků se k nám přihlásí," potvrzuje napjatou situaci Jana Malinová, učitelka a zároveň výchovná poradkyně hradišťského gymnázia.

Toto gymnázium má připraveno pro žáky sto dvacet míst ve čtyřech třídách a v minulosti je nemělo problém naplnit. Gymnázium je atraktivní, a to zdaleka nejen proto, že má úctyhodnou tradici 126 let trvání, ale třeba i proto, že bývá zařazováno pravidelně mezi nejlepší školy v kraji. „Přesto jsme velmi zvědaví, jaký zájem o nás letos bude. Těžko říci, jestli děti budou chtít jít na gympl nebo třeba raději na učňák s maturitou," říká Malinová.

Trošku stranou, ve Starém Městě, stojí budova druhého gymnázia v regionu, které je součástí tamní Střední odborné školy. Gymnázium sice existuje teprve dvanáct let, ale jeho vedení se maximálně snaží, aby v tvrdém boji o žáky mohlo nabídnout co nejvíce předností - včetně praxe na německé škole.

„Hradišťské gymnázium má samozřejmě větší tradici, ale my si určitě na naše žáky nestěžujeme. Jsou opravdu dobří, spousta z nich maturuje s vyznamenáním. Přitom rozhodně na ně nemáme žádné nižší nároky, věřím, že si k nám najdou žáci i nynějších základní škol," tvrdí ředitelka Střední odborné školy a Gymnázia Zdislava Svobodová.

„Ptal jsem se dnes našich žáků, proč si vybrali naši školu," přidává se k ní učitel školy Pavel Tučin. „A oni mi mimo jiné odpověděli, že od našich bývalých žáků slyšeli, jak jsme je dobře připravili k maturitě a přijímacím školám na vysokou školu," dodává.

Z programu jednotlivých Dnů otevřených dveří je patrné, že aktivity škol jsou dnes obrovské. Na gymnáziu se o tom můžou zájemci přesvědčit v pátek od 14.30 do 17.30, a v sobotu od 8.30 do 12:00, na škole ve Starém Městě v pátek od 13.00 do 17.00, a v sobotu od 9.00 do 12.00, a na obchodní akademii v pátek od 13.00 do 17.00, a v sobotu od 8.00 do 11.00.

RB

Ps. A nakonec se musím přiznat k vlastní omylnosti. Do novin jsem špatně napsal, že Pavel Turčin je zástupce ředitelky. Známe se dlouho, a přece taková chyba, za kterou se omlouvám. Jak vznikla? Pavel jednu dobu zastupoval kantora, který byl skutečně zástupcem. Tuto informaci jsem měl stále v hlavě a už si ji při psaní článku neověřil - další zkušenost do budoucnosti.