Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Existuje jiná vesnice, kde by měli takovou malou hvězdárnu jako v Ostrožské Lhotě? Podívejte se na její otevření + 15 let Centra otevřená škola

Tak tak, na poslední chvíli jsem se ocitl na této akci, telefonát o jejím konání mě zastihl s foťákem, na kterém jsem měl jen málo místa a slabou fotku, takže proto jsem nenahrál celou akci, ale jen některé části - to jen pro vysvětlení.

Kdo z vás si pustí videoukázku, dozví se všechno potřebné, uslyšíte, jak Centrum otevřená škola v Ostrožské Lhotě slavilo patnáct let existence, a jak pod střechou tohoto Centra byla právě o tomto večeru otevřena malá hvězdárna s dosti dobrým dalekohledem.

Pro budoucnost bych snad jen s úsměvem dodal, aby naši následovníci nevěřili všemu, co slyší na různých videoukázkách nebo čtou v knihách, které po nás zůstanou - což samozřejmě neplatí zdaleka jen o Lhotě!!! :) Jestliže se tedy o tomto večeru mluvilo o tom, jak krásně celé Centrum vznikalo, tak věřte, že to tak snadné a krásné nebylo, naopak, vedla se kolem toho spousta debat a hádek, ale dnes nad tím mávněme rukou :)

Osobně si mi projekt "otevřené školy" vždy velmi líbil, stejně jako se mi líbí nápad s hvězdářským dalekohledem. 

Až bude někdy nějaké pozorování oblohy, přiblížím vám celou "hvězdárnu", teď bych ale rád poznamenal, že nejvíc ve mně zůstal pocit z okamžiku, kdy jsem po úzkém žebříku vyšel na půdu, postavil se k dalekohledu a rozhlížel se kolem sebe - úžasný pohled! Po pravé ruce vesnice, po levé světýlka na hřbitově a nad vámi nebe.  Co je proti tomu jedna jediná lidská bytost, a není v tom pohledu celá cesta člověka, který v tomto místě žije i umírá?

Doplňuji ...

 

 

 

 Tady je video, které jsem natočil a střihl tak, abych zachytil snad to nejpodstatnější, a zároveň "uspokojil" všechny, kteří mají čas na sledování tak maximálně pět, deset minut - takových je podle průzkumů dnes většina lidí...

 

 

Součástí večera bylo také poděkování těm, kteří se podíleli na činnosti Centra otevřená škola, včetně knihovny. Na první fotce je právě knihovnice, paní Kapustová, která se věnuje knihovně celých patnáct let.  

 

Tady je Eva Zajícová z Centra otevřená škola. 

 

A toto je současná zástupkyně COŠ Liběna Hendrychová. 


 

 A další oceněná žena, zástupkyně ředitele školy Eva Martyčáková.

 

A kytička byla připravená také pro Ludmilu Dominikovou, která pracuje na obecním úřadě. 

  

 

Tak, a toto jsou manželé, místostarosta Josef Lopata a jeho paní, která dostala kytičku za to, "že to s ním tak dlouho vydržela". Doufám, že to interpretuji správně :)

 

 

 

Ten muž vpravo je ředitel Základní školy v Ostrožské Lhotě Tomáš Mlčoch. Dočkal se poděkování za to, jak škola s Centrem spolupracuje a za školu děkoval i on sám Centru... Jak už jsem si u něj zvykl, moc toho veřejně neřekl, ale byl vtipný - říkal, že celou dobu slavnostního večera přemýšlí nad tím, co je "to" bílé, co jsme sledovali na plátně... No, také mě to hodně zajímalo :)

 

Radim Vojtech a Martin Deyl zpívali a hráli, a byli skvělí!