Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Emotivní spor mezi myslivci ve Lhotě a v Blatnici: dochází k podvodu s pozemky a podpisy lidí, končí lidová myslivost? PŘIPRAVUJI POKRAČOVÁNÍ

Dnešním dnem, 1. dubnem 2014, se zásadním způsobem mění pořádky v honebních společenstvích v Ostrožské Lhotě a Blatnici pod Svatým Antonínkem. Tyto změny, které se dotýkají velkého množství pozemků, vyvolaly mezi myslivci velké emoce, obviňování z podvodného chování a zřejmě také konec řady osobních přátelských vztahů, které mnohdy trvaly velmi dlouho.

Jestli se tyto změny dějí i jinde, nevím, mým hlavním cílem je dát prostor svobodné výměně názorů a poukázat na možné zneužití práva či dobrých mravů. Myslím, že nejde o nějaký triviální problém, jsme svědky největších změn v lidové myslivosti za poslední desítky let nejen ve Lhotě a Blatnici - zda jsou to změny správné či nesprávné, férové nebo neférové, nechávám na diskusi.

 

 

Co se tedy děje? Pojďme první do Lhoty, ukáži vám videoukázku, která vlastně byla na počátku mého zájmu o toto téma. Když jsem točil video z vynášení Moreny lhotskými dětmi, oslovili mě dva místní myslivci, kteří si stěžovali na to, co se kolem myslivosti ve Lhotě děje. Video si tady můžete poslechnout. 

 

Myslím že základ jejich rozhněvání pochopíte, byť občas mluví jeden přes druhého. Jsou to dlouholetí lhotští myslivci, kteří jsou přesvědčeni, že k pozemkům, na kterých se myslivosti věnovali, se dostal někdo ne zrovna férovým způsobem. Video vzniklo v rychlosti, myslivci nečekali, že je budu natáčet na kameru, byl jsem ale rád, že na kameru mluvili, dívejte se s tímto vědomím i na videoukázku. Když jsem s jedním z nich, Stanislavem Pavlasem, později mluvil, vysvětloval mi, že pro něj i některé další myslivce to je konec myslivosti, kterou lidé dosud znali - tedy té, kdy myslivci hodně pomáhali obci a lidem.

 

Po těchto slovech jsem se snažil samozřejmě kontaktovat jejich "zástupce", na kterého mě odkazovali, stejně jako někoho z těch, které na videu kritizují. Nejlépe Vladimíra Zeleného, mimo jiné spolumajitele známé společnosti Ostrožsko.

 

Jednu stranu tedy "zastupuje" Leoš Kadlček, dlouholetý myslivec, druhou Vladimí Zelený.

 

Pan Kadlček není příznivcem toho, aby se o věci mluvilo mimo Lhotu, svůj pohled a naštvanost sepsal jménem lhotského mysliveckého sdružení do místního zpravodaje, který brzy vyjde. Slíbil jsem, že do vydání zpravodaje nebudu jeho celé stanovisko publikovat, dám ale aspoň ty nejpodstatnější věty. Ještě musím upozornit, že myslivci vystoupili se svou stížností na zastupitelstvu obce 22. března. Lhoťané mají výhodu, že zastupitelstvo je přenášeno živě kabelem do lhotských domácností, bohužel ale není na internetu, takže jsem slova ze zastupitelstva neslyšel.

 

"Na veřejném zasedání Obecního zastupitelstva konaného dne 22.3.2013 jsme Vás seznámili s podvodným jednáním starosty Honebního společenstva pana Stanislava Žajdlíka, jenž  se dopustil na Mysliveckém sdružení a majitelích pozemků v naší obci, když použil plné moci získané od občanů, kteří se nezúčastnili Valné hromady, ve svůj osobní prospěch a ne pro účely výkonu práva myslivosti prostřednictvím Mysliveckého sdružení v Ostrožské Lhotě," píše pan Kadlček.

"Posléze si pan Žajdlík, jako starosta Honebního společenstva s dalšími dvěma členy výboru, ing. Vladimírem Zeleným a Stanislavem Vaštíkem za zády členů Mysliveckého sdružení, založil společnost ŽLAB, s.r.o., pod kterou chtěli usilovat o vykonávání práva myslivosti bez veškerého omezování a za účelem dosažení vlastního zisku," pokračuje.

 

Jeho psaní je delší, toto si ale myslím, že je jádro stížnosti i sporu. Zároveň upozorňuje, že myslivci budou usilovat o novou valnou hromadu Honebního společenství.

 

Co na to pan Zelený? Mluvil jsem s ním telefonicky a tvrdil, že postupuje zcela podle zákona, v žádném případě si nemyslí, že by měl nastat konec lidové myslivosti, myslivci údajně dostanou možnost ve své činnosti pokračovat. Zároveň mě odkázal na svého právního zástupce, kterému jsem poslal v úterý deset otázek, týkající se celé věci. Slíbil mi odpovědět do neděle, zatím neodpověděl, jsme ale v kontaktu a nepochybuji, že svůj slib dodrží. TADY DOPLNÍM STANOVISKO S ODPOVĚĎMI NA DESET OTÁZEK.   

DOPLNĚNO V PONDĚLÍ VEČER - Mgr. Roman Klimus mi odpovědi poslal, vše najdete v přiloženém souboru tohoto článku!

 

... tady ještě dávám vedení společnosti ŽLAB s r.o.

 

BLATNICE POD SVATÝM ANTONÍNKEM

Teď pojďme do Blatnice, tam se odehrává možná něco podobného. Původní a dlouholeté Myslivecké sdružení Roháč nezískalo oprávnění k pozemkům, což patrně znamená jeho faktickou likvidaci. Naopak se objevilo nové sdružení Spolek Antonínek, které fakticky Roháč nahrazuje a má práva k pozemkům. Největší debaty se v Blatnici vedou kolem postupu zástupce Spolku Antonínek Dušana Soviše, který je i starostou místního Honebního společenství.

Tady dávám prostor oběma stranám, nejdříve píše člen Mysliveckého sdružení Roháč Antonín Hanák, poté pan Soviš.

 

V Blatnici se zatáhly mraky, lidová myslivost dostala velkou ránu 
 
Na prvopočátku došlo ke zneužití dat honebního společenstva (HS) v listopadu 2012. Pro přípravu Valné hromady HS (sdružení vlastníků půdy) nakoupilo potřebný program a data z katastru za 40tis Kč.
 
Tyto data bez oprávnění zneužil Dušan Soviš (ODS) tím způsobem, že z databáze vyjel plné moci k zastupování členů HS na valné hromadě. Plné moci pochopitelně na své jméno, kdy se mu následně podařilo získat 846 hlasů. Touto silou suverénně přehlasoval všechny zúčastněné a získal dominantní postavení.
 
Starý výbor HS vyházel, a dosadil si své lidi. Už bylo jenom na něm, komu od 1.4.2013 pronajme honitbu a za jakých podmínek. Stávajícímu MS Roháč dal šanci, ale za nehorázných podmínek (to teď nebudu rozepisovat), členové nakonec podlehli nátlaku a ač neradi souhlasili s podepsáním nevýhodné smlouvy.
 
Soviš a další přemýšleli dál, chtěli se zbavit nepohodlných lidí - oponentů - starých letitých členů MS Roháč. Založili si rychle svůj ,,Spolek Antonínek" a sami sobě pronajali honitbu. Tím pádem vyřadili po 60ti letech ze hry MS Roháč a myslivci, kteří zdarma za brigádnické hodiny budovali blatnickou myslivost, vysadili 6 lesíků, postavili mysliveckou chatu na Antonínku, odchovnu bažantů a jiné....Těm zbyli jen oči pro pláč a jistota, že od prvního dubna nesmí do honitby, kterou celý život budovali.
 
Je smutné, kam až (ne)morálka některých lidí může zajít. Co všechno jsou schopni udělat pro svůj, a jenom svůj, prospěch.

Antonín Hanák

 

Protože jsem chtěl znát i názor toho, kdo je v předcházejícím psaní vzpomíním, tedy pan Soviš, poslal jsem mu text pana Hanáka, ovšem bez uvedení jména, které jsem chtěl dát až sem na internet. Pan Soviš odepsal toto:

 

Dobrý den pane Bartoníčku !

Reaguji na Váš dopis údajně podepsaný, já jej považuji za anonym, který psal a k takovému se snížil náš bývalý kamarád Ing. Hanák.

V Blatnici zasvítilo sluníčko, lidová myslivost skončila. Lidová myslivost je spojena se socializací vesnice počátkem 60. let 20. století. Některým našim členům tyto zlé a nesvobodné a nedemokratické praktiky bohužel přetrvali do dnešní doby. Vzhledem k tomu, že žijeme ve svobodné společnosti, na kterou se vy stále odkazujete, mají být všem zaručena svobodná práva a povinnosti, což v mysliveckém sdružení Roháč nikdy nebylo a nebude.

Co se týká zneužití dat HS pro přípravu valné hromady:

Jako statutární zástupce honebního společenstva ve funkci místostarosty od 3.12.2002, byly veškeré materiály a data v mé správě, a to ze zákona č.449/2001 Sb., který ukládá povinnost vést řádnou evidenci členů jejich pozemků ve společenstevní honitbě.

Data, jak píšete jsem nezneužil ani nemohl zneužít. Podepsal jsem mlčenlivost  u státních orgánů dle zákona o ochraně osobních údajů, které nám tyto data předali. Všichni, kteří měli zájem vypomoci s přípravou valné hromady HS ode mne dostali vše o co požádali. Nikdo nebyl odmítnut.

Do výboru HS byli přizváni vlastníci honebních pozemků v obci celkem 7 členů. Toto považuji, pokud ctíme vlastnické právo, za spravedlivé. Pokladník starého výboru HS do dnešního dne nepředal finanční hotovost nebo doklady ve výši 12 500,- Kč.

Ze strany bývalého nájemce MS Roháč byla od prvopočátku snaha nepřijímat další majitele půdy a členy HS, ale ovládnout honitbu prospěcháři a bezzemky, kteří nejsou členy Honebního společenstva ani z naší obce. Takové jednání jsme považovali za nepřijatelné a bylo tomu vlastníky pozemků zabráněno.

Co se týká samotné nájemní smlouvy, tak podmínky stanovuje pronajímatel a jako takové jsou dle zákona 449/2001 Sb. a občanského zákoníku.

V letošním roce bylo založeno nové myslivecké sdružení Spolek Antonínek, ve kterém jsou členové HS a majitelé pozemků a má v současnosti okolo 30 členů s otevřeným přístupem k dalšímu přijímání občanů z obce Blatnice pod Svatým Antonínkem a z bývalého sdružení Roháč. V současné době je ve sdružení Antonínek 90% členů ze sdružení MS Roháč.

Co se týče morálky či nemorálky bych Vás rád upozornil na činy, které prováděli členové propagující lidovou socialistickou myslivost v Blatnici, která spočívala v činnosti brigádničení a akcí typu „akce Z" až v „zápalu boje" nařídili pokácet cizí les. Tak taková byla socialistická lidová myslivost v Blatnici, která se dala přirovnat k činnosti lidových milicí.

S pozdravem

Dušan Soviš

Honební starosta HS Roháč

Blatnice pod Svatým Antonínkem

 

Tolik tedy pan Soviš, který dal zároveň najevo, že už se nemíní k celé věci vyjadřovat a reagovat na nějaké dotazy. Co bude dál, to se v Blatnici ukáže možná už v pátek, kdy se sejdou členové MS Roháč. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se k celému dění postaví jeho jednotliví členové a jak to nakonec v Blatnici skončí.

Tak,  teď je v diskusi prostor pro kohokoliv z vás, jako vždy budu rád, když se podepíšete a budete se vyjadřovat slušně. Věřím, že lze takto polemiku vést, i když je mi jasné, že svou roli budou hrát velesložité osobní vztahy, které často na vesnici sahají daleko do historie a jsou vedeny v duchu hesla: nikdo nikomu tady nic nezapomíná ani neodpouští. To je odvrácená strana toho naše nejkrásnějšího a nejmilejšího Slovácka :) 

RB