Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

DUBEN 2022: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Je mi velmi líto, že nemám na klasické, dalo by se říci hlubší psaní téměř žádný čas, novinařina je strašný "požírač" času. Takže místo toho, abych psal o tom, co mě na tomto světě fascinuje a co pociťuji, tak "píši" obyčejné zpravodajství, jehož životnost je určitě menší než život jakéhokoliv organismu, třeba i toho, co žije sotva pár hodin. I v tomto zápisníku vlastně zachycuji ze všeho nejvíce v největší rychlosti to, co jsem který ten den napsal. A na nějaké pocity, zážitky či myšlenky se mi bohužel času nedostává Replica Handbags

 

 

Přitom samotné novinářské články, které píši, jsou jen ten největší povrch. To podstatné se odehrává v hlavě, v člověku samém. Každý den je především prožitkem, tu více radostným, tu více smutným, ale počínaje probuzením a konče spaním, člověk neustále nad něčím přemýšlí a vnímá blížící se konec vlastního života. Stejné je to i u mně, byť nejvíce svého času strávím v redakci a celkově novinařinou, samozřejmě nejvíce přemýšlím nad rodinou, nad dětmi, nad svým širším okolím, nad světem, do kterého jsem shodou různých náhod přišel a zase pěkně po špičkách, a zcela nenápadně, odejdu.

 

Duben začíná docela pořádnou zimou, teploty jsou těsně nad nulou a dokonce to vypadá, že skoro začne sněžit. Po předcházejících krásných slunečních dnech je to docela šok, ale takový je život. I s děním ve světě se to má jako s počasím. Svým způsobem překvapivě přišla i válka na Ukrajině, která nadále dominuje drtivé většině zpráv a také mnoha rozhovorům mezi lidmi. Šílené chování ruského prezidenta Vladimíra Putina a všech jeho přisluhovačů pokračuje a naděje na ukončení války se zatím moc neukazuje. Je proto jasné, že i v novinářské práci nadále převládá psaní o různých souvislostech této války, v České republice tedy především o uprchlících. S tím, jak ale zdražuje mnohé zboží i všechno ostatní, tak se velkým tématem stává i zhoršující se životní úroveň mnoha lidí, což je něco, čemu se chci věnovat více než dříve. Sám nevím, jak mi to půjde a co vlastně dám dohromady, není to na psaní zrovna jednoduchá věc.  

 

1. duben 

 

První článek tohoto měsíce je rozhovor. 

 

Putin musí před soud, říká ministryně Langšádlová a nabízí pomoc vědcům z Ukrajiny 

 

Helena Langšádlová (TOP 09) patří ve vládě k těm, kteří před Ruskem už léta varují. Byla u založení spolku Přátelé svobodného Ruska a iniciovala vznik komise proti hybridním hrozbám. "Jsem skeptická k tomu, že by Rusko mohlo jít v nejbližších letech demokratickou cestou. Musíme ještě více bojovat proti dezinformacím," říká ministryně pro vědu, výzkum a inovace v rozhovoru pro Aktuálně.cz. 

 

 

 

 

 

 

Víkend 2. a 3. duben

 

 

 

xxxx 

 

 

 

13. duben 

 

Vychází rozhovor s premiérem Petem Fialou 

 

Všichni trochu zchudneme. Nepodléhejme ale panice, říká premiér Fiala  

 

Odmítám, že by vláda málo pomáhala lidem, kteří se dostávají do existenčních problémů, říká Petr Fiala v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Vláda dělá vše, co sama může udělat. Některé věci se ale ovlivnit nedají," upozorňuje. Odpovídá také na otázky, proč je tolik vstřícný k Hradu, zda jeho kabinet zkrotil covidovou nákazu, jestli se ODS poučila z chyb a co říká na úvahy o základně USA v Česku. 

 

Od 15. do 18. dubna, Velikonoční svátky

 

Asi nejsmutnější svátky, jaké jsem prožil. Poprvé nejsem doma na moavském Slovácku, kde jsem se cítil mezi svými a mapoval lidové tradice. 

 

Abych udělal alespoň něco užitečného, rozhoduji se první volný den, pátek, vyrazit na tiskovku senátoů, kteří se právě vrátili z Ukrajiny.

 

Nebojme se říct Rusku: "Lžete". Je nutné podávat svědectví, uvedl Vystrčil po návratu 

 

Trojice českých senátorů vzápětí po návratu z Ukrajiny v pátek dopoledne prohlásila, že je třeba podávat osobní svědectví, jaká zvěrstva Rusko na Ukrajině páchá. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila Ukrajinci o taková svědectví velmi stojí. Vystrčil společně se svým zástupcem Jiřím Růžičkou a Pavlem Fischerem navštívili Buču, Irpiň a Boroďanku, kde Rusové zabili mnoho civilistů. 

 

Dal jsem i několik videoukázek, sám jsem překvapený, jak moc lajků i zhlédnutí měl tento příspěvek 

 

 

 

18/4 

 

Ať zavládne mír a lidé se modlí, přejí si Ukrajinci v katedrále u Karlova mostu x 

V katedrále svatého Klimenta v areálu pražského Klementina, jen kousek od Karlova mostu, se už léta scházejí Ukrajinci žijící v Česku. V posledních týdnech tam našlo cestu i mnoho těch, kteří utekli před válkou rozpoutanou Ruskem. Reportéři Aktuálně.cz nedělní ranní bohoslužbu v kostele řeckokatolické církve navštívili.

 

19/4

Potravin bude dost, uklidňuje ministr Nekula. Zvyšuje dotace a podporu malých farmářů x 

 Válka na Ukrajině zasáhla české zemědělce víc, než jiné obory v zemi, říká ministr zemědělství Zdeněk Nekula z KDU-ČSL. Zároveň ale vyvrací obavy, že by kvůli tomu některé potraviny chyběly. V rozhovoru pro Aktuálně.cz slibuje také to, že bude vláda reagovat na jejich rostoucí ceny. Mluví také o podpoře malých zemědělců, o dotacích a výběru šéfů Lesů ČR.

 

22/4

Kdybychom zvýšili všechny podpory, nebudeme brzdit inflaci, varuje Jurečka x 

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka odmítá, že by vláda nepomáhala lidem, kteří kvůli současnému zdražování spadli do těžké životní situace. Jako předseda KDU-ČSL navíc dodává, že právě jeho strana sociální problémy dobře vnímá. S premiérem Petrem Fialou ho pojí důraz na základní hodnoty, v nadsázce říká, že Fialu měli lidovci do strany přitáhnout dříve, než to udělala ODS. 

 

 

 

Ruská ambasáda získala po přejmenování ulice novou adresu: Ukrajinských hrdinů 36 x

https://zpravy.aktualne.cz/regiony/praha/ukrajinskych-hrdinu-praha/r~92302b02c21411ec8a24ac1f6b220ee8/ 

Ruská ambasáda v Praze nově sídlí na adrese Ukrajinských hrdinů. Zástupci Prahy spolu s ukrajinským velvyslancem v pátek na místě vyměnili uliční tabule. Praha už dříve pojmenovala i navazující most, který byl dosud také součástí Korunovační ulice. Nese jméno ukrajinského vojáka Vitalije Skakuna, jenž se obětoval při odpalování mostu a zastavil tak ruský útok na město Cherson. 

 

 

 

24/4 

 

Komunisté v bývalé věznici týrali nevinné oběti. Teď tady byla bohoslužba smíření 

V bývalé věznici v Uherském Hradišti, kde totalitní režim věznil a týral své nevinné oběti, se uskutečnilo výjimečné setkání. V místní kapli proběhla ekumenická bohoslužba smíření, na kterou přišli mimo jiné zástupci několika církví. Nechyběl ani ministr kultury Martin Baxa (ODS), který prosazuje pokračování rekonstrukce věznice.

 

 

 

 

29/4

 

 

Rád bych k tomuto článku dodal, že je součástí větší série. S Dominikou jsme na téma sociální situace lidi dělali rozhovor s premiérem, potom s ministrem M. Jurečkou, psali jsem tento článek a příští týden se budeme věnovat lidem v nejtěžší situaci. Je to jedna z našich priorit. 

 

Ohrožená střední třída. Zdražování zatím zvládá, časem ale bude pomoc potřebovat x 

Zdražování zvládneme. Uskromníme se. Omezili jsme některé výdaje, odpovídají nejčastěji lidé počítající se ke střední třídě. Středeční balíček vlády Petra Fialy z ODS už ale částečně míří i na ně. Odborníci upozorňují, že taková pomoc není systémová. Varují ale, že růst cen přestane být brzy jen problémem nízkopříjmových domácností, ale zasáhne i ty, které se s ním zatím dokázaly vyrovnat.