Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Doporučuji k lyžování: výborný Skiareál Filipov v Javorníku (reportáž + fotky, video později)

Tedy, aby bylo jasno, nejsem žádný velký lyžař, spíš ten nejmenší, proto mé doporučení berte s rezervou. Přesto si myslím, že areál, o kterém píši, je výborný a je parádní na něj občas zajet. Já jsem byl na něm zatím naposledy v sobotu, ovšem bylo na něm trošku víc lidí. Místo lyží, lyžařských bot a přilby jsem sáhl po foťáku, diktafonu a propisce a udělal následující reportáž, která dnes vyšla v téměř totožné podobě v MF DNES.

RB

 

 

Skiareál na Filipově - nenápadný, ale oblíbený

 

Javorník - Nenajdete ho v žebříčcích nejoblíbenějších lyžařských areálů v České republice, nepatří ani k těm největším či středním, neleží dokonce ani nijak vysoko, a když přijde obleva, vidíte kolem něj jen trávu nebo bláto. Přesto na něj mnozí lidé z Uherskohradišťska, Hodonínska i slovenského pohraničí nedají dopustit, pro ně je to ten nejlepší možný areál - Skiareál Filipov, který leží v Javorníku, horňácké vesničce hned za Velkou nad Veličkou.

 

„Jezdíme se rádi, především kvůli menším dětem," říká Vlado Pánik ze slovenské strany hranic, a věnuje se svým dvěma dětem. Právě jim zaplatil hodinu s instruktorem v lyžařské škole, na kterou narazíte hned, jak přijedete autem na Filipov. Páníkovi sice mají blíž lyžařský areál Skiland ve Staré Myjavě, ale na něm taková škola pro děti. „Zaplatím 350 korun za hodinu, dítěti se věnuje odborník, a já si můžu jít zalyžovat na velký svah," vysvětluje Vlado Pánik.

 

Rodiče, kteří chtějí ušetřit, nebo jejich dítě už instruktora nepotřebuje, můžou navíc využít hned u parkoviště dětský vlek, který je zcela zdarma. Děti se na něm vyvezou několik desítek metrů, a už můžou z maličkého kopce samy jezdit - v nadmořské výšce pouhých 350 metrů nad mořem..

 

„Právě o lyžařskou školu a půjčovnu lyžařského vybavení jsme letos rozšířili naše sklužby. Instruktoři se dětem od tří let věnují každý den od devíti ráno, stačí přijet nebo si dopředu zavolat," pochvaluje si Ivo Hudeček, viceprezident Sportovního klubu lyžování Veselí nad Moravou.

 

Tento klub je majitelem areálu na Filipově a Hudeček s úsměvem říká, že je členem klubu od roku 1969, kdy mu byli čtyři roky. O budování areálu mluví s patřičnou pyšností, vždyť řadu let se dalo na svahu lyžovat třeba jen několik málo dnů, kdy napadl sníh. „V roce 2004 jsme koupili první sněžné dělo, dnes jich máme deset a díky umělému zasněžování k nám můžou lidé jezdit lyžovat sto až sto třicet dnů v roce," říká s dovětkem, že bez obrovského nadšení a pracovitosti členů klubu by se nemohlo nic podařit.

 

Historie areálu ale sahá až do šedesátých let minulého století, dlouholetí členové klubu vzpomínají na to, jak přijeli se starým autobusem, z něho vydělali motorový naviják, lano se uvázalo za strom a utáhlo až šest lyžařů. . To je dnes už pochopitelně pradávná historie, pokud vyjdete po schodech k lanovce, uvidíte 450 metrů dlouhou sjezdovku, jejíž nejvyšší bod leží ve výšce 439 metrů nad mořem. Sjet z něj po sjezdovce dolů není nijak obtížné, a dokáže to i lyžař, který je začátečníkem. V oblíbenosti areálu hraje roli také cena - pouhých deset korun za jednu jízdu. Po dojezdu se lze přitom občerstvit v bufetu nebo si sednout do zastřešené odpočívárny.

 

„Je to tady vynikající, smekám před všemi, kteří se o areál starají, smekám před nimi klobouk," tvrdí Petr Jurda z nedalekých Kozojídek, který podobně jako mnozí jiní jezdí sem na Filipov po práci. „Ideální místo, skončím v práci, přijedu sem a můžu lyžovat až do půl deváté večer." Podobně spokojená je i Jana Jančová, která stojí u vleku se svými dětmi ve věku sedm a čtyři roky. „Holky jsou malé, tak jsem s nimi rádi jezdíme. Takový snah je pro ně ideální, líbí se nám i ochotná obsluha, která dětem pomůže například u vleku," míní žena, která má jen jednu připomínku - o víkendech by si přála méně návštěvníků.

 

Kromě lyžařů ovšem jezdí na Filipov i snowbordisté, na několik z nich tady narazíte prakticky kdykoliv. Pro ně je připravený snowpark, ve kterém je osm umělých překážek a tři přírodní skokánky, na kterých je možné skákat i salta. „Celková úprava je dobrá, stejně jako ceny," hodnotí osmadvacetiletý Jiří Dilčík, který přišel z Hodonína i s kamarádem.

 

Kdo by chtěl si chtěl zalyžovat na Filipově více dnů a nechtěl by odjíždět domů, může využít Hotel Filipov, který je vzdálený od sjezdovky ani ne deset minut chůze. V hotelu je jedenáct t pokojů s vlastním WC a koupelnou a deset pokojů turistické třídy. Využít lze i nově otevřené wellness studio s bazénem, parní saunou i dalšími službami.

 

Skiareál Filipov nebude jistě moci nikdy konkurovat velkým lyžařským střediskům ve vysokých nadmořských výškách, pro obyvatele našeho regionu ale je a bude výhodnou alternativou. Zvlášť, když jeho majitel chystá další novinky. „Chtěli bychom například prodloužit vlek až na 600 metrů, chceme vylepšit restaurační zařízení, uvažujeme také o výstavbě pokojů," vyjmenovává viceprezident Ivo Hudeček. Jak ale přiznává, vše záleží na jednom: „Na tom, co nám dovolí příroda a počasí, abychom mohli lyžovat minimálně sto dnů v roce."


Radek Bartoníček

 

Tady jsou prosím webové stránky areálu ...

 

Tady je web Hotelu Filipov - z článku v MF DNES bohužel vypadla věta, že hotel má i 11 pokojů s WC a koupelnou, nemohl jsem to ovlivnit, ale omlouvám se... 

 

 

Ivo Hudeček, víceprezident Sportovního klubu lyžování Veselí nad Moravou... Tento klub je majitele Skiareálu Filipov ...

 

Zdeněk Veselý, dlouholetý člen zmiňovaného sportovního klubu ... 

 

 

 ... a další členové, kteří vzpomínali, jak kdysi místo lanovky používali motorový naviják ...

 

... tak tento klučina  byl z firmy HOPE, na Filipově půjčoval zájemcům lyže na vyzkoušení, zájem byl velký ...

 

... no jo, ještě před chvílí to byl párek v rohlíku :)

 

 

 

 A další fotky z areálu:

 

 

 

... neplacená reklama :)

 

 

... na Filipově je opravdu pěkně a hlavně nechybí úsměvy :)