Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Dobré pondělní ráno, Slovácko! Čekají nás volby, Šlágr, plesy! A co už bylo? 315 stovek ve Vlčnově, Kunovjan, Nivnička, Boršičané, CM Falešnica, CM Velické Trnečky, Kuželovské zpěvulky

Dobré pondělní ráno Slovácko, všechny čtenáře moc zdravím a bez dlouhého přemítání jdu k aktuálním věcem. Mám na to tak hodinku a půl, protože potom mně začíná redakční práce a na web mám čas zase až večer. Na konci tohoto týdne máme na Slovácku senátní volby, móóóóóc zajímavé senátní volby, a já se k nim tady na webu samozřejmě vrátím. Někteří kandidáti už zabíjeli pašíka a nějak brzy ho porcovali, jiní se tlučou do prsou a volají, jací, že jsou patrioti, no a jiní si sednou vedle guru TOmio a spoléhají na to, že jeho kouzelná moc nad moravským lidem zafunguje i tentokrát. Tož uvidíme, komu nakonec tento lid uvěří a případně od koho si pak nechá spálit prstíky.

Taktéž upozorňuji ty, kteří to náhodou ještě největší, že Slovácko, konkrétně Hluk, zažije největší kulturní pecku roku, televizní stanise Šlágr totiž slaví 20. ledna v Hluku 2. výročí existence. Hurá, hurá, hurá, hurá, hurá!!!!!!!!!!!!!! :) No jo, pochopitelně jsem četl hodně kritik na tuto stanici, a bylo by pro mě hodně snadné teď pozurážet tuto stanici a její diváky, ale neudělám, moc dobře vím, jak svým způsobem ulehčuje život mé mamce a řadě lidí, které mám rád, takže v tomto směru asi nechám klávesnici odpočívat - i když, pár slov si asi někdy v příštích dnech neodpustím :)

Ještě dnes také doplním článek o fotografické výstavě Slovácka Ohlédnutí, jejíž vernisáž byla včera a natočila ji Lenka Fojtíková - která je také jedném z oceněných fotografů, gratuluju!

Dnes jsem na stránkách ale především proto, abych tady upozornil na práci, činy a nápady jiných lidí, takže dost mých poznáme, pojďme na aktuální a nedávné dění.

Moc rád bych upozornil, že teď v sobotu 11. ledna vypukne výborný ples v Louce. Nemít v Praze v MF DNES službu, určitě bych se jel podívat, takto ples alespoň doporučuji a plakát na něj dám velmi brzy na hlavní stránku webu. Divadelníky v Louce mám moc rád, stejně jako mnozí jiní, jejich divadlo miluju, takže držím palce, ať je sál narvaný, návštěvníci se baví až do rána a ať potom na ples vzpomínají do dalšího roku.

TADY jsem našel o plese reportáž z minulosti ...  

A TADY je moc pěškná videopozvánka na letošní ročník od samotných pořadatelů, video je na fb, kdo má fb, může si ho lehce pustit, kdo ne, pro toho hledám video mimo fb, ale zatím jsem ho nenašel. Stojí za zhlédnutí! 

 

Samozřejmě plesová sezóna na Slovácku se rozjíždí plnou parou všude možně, není to už to, co to bývalo, místo zpívajícíc sálu teď klikáme na mobily, ale přesto pořád má smysl plesy navštívit - dnes možná víc než kdykoliv jindy. Bavte se, neseďte v žádném případě doma u televizí a počítačů, podpořte i ty, kteří plesy pořádají. Zaslouží si to, povzbudí je to v jejich práci, pomůže jim to finančně. Mnohé spolky žádný stát ani radnice či kraje nezachrání, je to jen a jen na nás druhých, že přijdeme, utratíme nějaké peníze a tak umožníme spolkům dál žít a dělat mnohé dobré skutky!!! 

 

Pojďme také na odkazy různých jiných autorů, kteří běhají po Slovácku a mapují ho, mnohdy za pěkný úsměv nebo za poděkování, které v našich krajích je hódně nedostatkovým zbožím.

Takže:

V neděli byl Novoroční koncert v Hluku. V minulosti jsem ho nahrával na internet, videa najdete v archívu. Letos jsem bohužel nemohl být na místě, bývá to moc hezké setkání, ale hlucký mladík Lukáš Baroň vše nafotil. TADY jsou jeho fotky! 

 

Tonda Vrba se o víkendu mimo jiné pohyboval kolem Kunovjanu, který měl dva pěkné koncerty, z nichž jeden jsem avizoval plakátem. Tonda píše, že všechno parádne sestříhal a připravil, takže, kdo chcete, mrkněte na jeho videa! TADY jsou jeho stránky... A já vybírém na mé stránky třeba tuto ukázku... Prosím tedy, Kunovjan ve Vlčnově, mluvím místrostarostka a potom už muzika. Místastarostka zároveň říká, kolem peněz vybrali vlčnovští koledníci. Kolik? 98 651 000 korun. Pěkná sumička, šikovní Vlčnovjané! A já musím dodat, že v sobotu mi psala místostarostka Uherského Ostrohu paní Galušková, kolik se vybralo v Uherském Ostrohu - 100 000! Tož, aj v Ostrohu sú dobří ludé! :) Jinak vlčnovská místostarostka dodal ještě jednu zajímavou informaci, u které jsem se pousmál a divil se, že jsem se jako novinář o něco takového nikdy nezajímal. Víte, kolik bylo v té vlčnovské sbírce stovek? 315! Teď jenom nevím, jestli ji dal jeden Vlčnovjan nebo 315 Vlčnovjanů :)

É, tak tady na tomto videu ještě muzika není, po místostarotce mluví ještě starosta Vlčnova. Už jsem se lekl, kde je a co by se stalo, kdyby nepromluvil také :) Akorát zvuk je nějaký slabší, možná byl Tonda dál s kamerou, možná za to mohlo ozvučení kostela, ale Kunovjan je pochopitelně výborný!

 

Dost bolo řečí, tady už začíná koncert Kunovjanu. Psssst ...

 

 

Když jsem u vystoupení v kostele, samozřejmě jich bylo na Slovácku ke konci roku mraky a mraky, něco zkusím zmapovat, něco není v mých silách, určitě se ale vrátím například ke třem dobročinným koncertům folkoorních souborů Nivničky a boršického mužského sboru, zpěváci vystoupili v Boršicích u Blatnice, v Bystřici pod Lopeníkem a v Nivnici, a já věřím, že každý návštěvník si tyto koncerty užil. CELÝ VIDEOZÁZNAM najdete TADY, nahrával Jiří Miškař, sem dávám zatám tuto jednu ukázku. Nejen Boršičané mají tuto písničku ze všech nejraději...  

 

 

A tuto mají zase nejraději ženy z Nivničky ...

 

 

A krása společného zpěvu žen i mužů - začátek koncertu v nivnickém kostele ...

 

 

Jsem rovněž moc rád, že někdo (asi hlucká dívka Markéta Kvasničková) nahrál kostel CM Falešnica, myslel jsem, že záznam není, ale tady jsou dvě ukázky. Tyto šikovné kluky možná znáte, bez nějaké reklamy hrají mnohde a vždy s plným nasazením, ne náhodou vyhráli soutěž o nejpopulárnější cimbálovku na Slovácku. Takže dvě ukázky:

 

  

 

A k moc dobrým "mlaďošům" na Slovácku patří i tyto holky z Kuželova - Kuželovské zpěvulky. Ty rovněž v minulém měsíci několikrát potěšily diváky, tady je video z vystoupení ve Velké nad Veličkou.

 

 

Moc vděčný jsem také za tuto videoukázku. Tady jsou další výborné děvčice (a také kluci). Cimbálová muzika Velické Trnečky při vánočním vystoupení v Nové Lhotě na Horňácku. Díky za nahrávku! Díky za muziku a zpěv! 1. část.

 

 

2. část! Krása!

 

A ještě 3. část!