Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

DNES začíná velezajímavá výstava ve Slováckém muzeu - s herci Slováckého divadla... TADY je pozvánka i s videem

Když na tu výstavu do Slováckého muzea v Uherském Hradišti příjdete, najdete na ní tento vzkaz od muže, kterému je věnovaná: "Jsem na vycházce," píše Miloš Souček.

  

Je to symbolická tečka za výstavou, pan Souček tento vzkaz vždy dával na své dveře pro své známé, kteří ho hledali doma. Těch známých bylo mnoho, protože to byl člověk nesmírně družný,  zábavný a také velmi šikovný. Řadu let pracoval ve Slováckém divadle jako šéf výpravy, bohužel jeho práci i život ukončila v roce 1988 nemoc:  nepřežil třetí infarkt.

Dnes se pan Souček symbolicky do Uherského Hradiště vrátí, protože právě ve Slováckém muzeu začíná moc zajímavá výstava, věnovaná jeho práci. Byl jsem se na ni včera podívat a byl jsem nadšený. Na výstavě se můžete přesvědčit, jak šikovný a činorodý člověk to byl, uvidíte řadu jeho kostýmů, můžete si prohlédnout některé návrhy jeho scén v divadle, na stěnách jsou zavěšeny také portréty, které maloval. A na výstavě také najdete několik jeho fotografií, například, kdy byl v roce 1968 králem Majálesu v Uherském Hradišti. 

Procházel jsem tu výstavu a  přemýšlel nad tím, kolik práce může člověk za jeden život stihnout a co z této práce ho může přežít nebo může být inspirací pro ty, kteří přijdou po něm. Nebýt zachráněné pozůstalosti pana Součka, za což je třeba poděkovat jeho příteli Oldřichu Rédovi, stěží by si na jeho práci někdo vzpomněl a stěží by ještě někdy někde byla prezentovaná. Jak se budete moci přesvědčit - byla by to obrovská škoda.  

Dnešní vernisáž, která začíná v 17. hodin a zazpívají na ní herci Slováckého divadla, bude vlastně ještě dalším doplněním celé výstavy - doplněním, které budou tvořit vzpomínky těch, kteří pana Součka znali a jistě o něm na dnešní vernisáži promluví.  

RB 

Ps. Další podrobné informace najdete TADY na webu Slováckého muzea ... 

 

Miloš Souček u svého pracovního stolu na fotografii ze sedmdesátých let minulého století ... 

 

 

 

Tady na video ukázce můžete slyšet dvojici, která se na přípravě výstavě podílela nejvíc. Vpravo je Pavel Portl, který na přípravě pracoval dva roky od chvíle, kdy poprvé spatřil pozůstalost pana Součka. Vlevo je  Petra Bitnerová z Jalubí, která vystudovala oděvní návrhářství a pro výstavu dělala osm velmi pěkných kostýmů podle původních návrhů pana Součka. Povídal jsem si s nimi, když právě dokončovali jeden z modelů. Oběma zároveň velmi děkuji za vstřícnost, přestože do výstavy chyběly hodiny, byli velmi vstřícní a příjemní. 

 

 

 

 

Autorem dalšího videa je už samotné Slovácké muzeum. Video je to parádní, doporučuji vám ho, ukazuje přípravy na výstavy. Z prezentace Slováckého muzea mám stále větší radost, myslím, že lidé v muzeu seznamují veřejnost s jeho činností stále lépe, a kdo chce, může být díky nim  v kontaktu s muzeem takřka pořád. Muzeum se tak přidalo ke Slováckému divadlu, kde Josef Kubánik dělá "propagační" práci skvěle už několik let. 

K videu napsalo muzeum tento text:
Na scénu!
Scénické a kostýmní návrhy Miloše Součka pro Slovácké divadlo
8. 3. 2012 -- 10. 6. 2012 Slovácké muzeum
Výstava prezentuje výběr z umělecké pozůstalosti Miloše Součka (1933--1988), někdejšího šéfa výpravy Slováckého divadla. Návrhy kostýmů a scén doplňují fotografie z divadelního archivu i ze soukromých sbírek.
Součástí výstavy je osm kostýmů nově realizovaných podle původních Součkových návrhů, mezi nimiž je například romantická róba Dámy a kaméliemi či pohádkový kostým Zlatovlásky. 

  

 

Ještě jsem si říkal, že bychom se mohli vrátit do roku 2009. Rád bych vám ukázal vernisáž výstavy o Františku Kretzovi, rovněž to byla nádherná výstava s parádní vernisáží. Tehdy jsem ještě točil na provizorní foťáček, ale myslím, že je to jediné video, které tuto vernisáž zachytilo.