Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Chcete vyhnat svého starostu z radnice? Kalousek s Johnem vám pomůžou ! Poslední týden na vstup do voleb...

Sám teď nevím, jestli není titulek nesrozumitelný nebo úplně zmatený, ale snad ne. Postupně ho zkusím i vysvětlit, s klidem mi napište reakci pod článek.

Tedy. Nevypadá to tak, ale následující dny jsou pro mnoho komunálních "politiků", kteří vám vládnou v obcích a městech, hóóódně důležité a napínavé. Možná stejně napínavé jako volby, které za pár týdnů ukáží, jestli si moc nad lidmi udrží nebo ji ztratí.

Právě nyní totiž běží poslední dny do 10. srpna 2010, tedy do chvíle, kdy se ukáže, jestli se proti nynějším starostům, místostarostům a členům zastupitelstva v místě, kde žijete, postaví ve volbách někdo silný nebo ne. Do 10. srpna je totiž možné podat kandidátku do voleb - pak už ne!

V posledních týdnech jsem se proto v různých obcích zajímal o to, jak vypadá situace, a mám pocit, že ještě nikdy od roku 1990 nebyla taková situace jako nyní. Hodně za to "můžou" právě pánové Kalousek a John - proto jejich jména v titulku. V Kalouskově TOP 09 a Johnových Věcech veřejných totiž uvidělo mnoho lidí šanci zkusit politiku a třeba se v ní i prosadit - samozřejmě, z různorodých důvodů a motivů. Každopádně, poměrně dost nových tváří se chystá kandidovat s cílem "vyhnat" z radnice ty, kteří nyní vládnou. Někde už jsou kandidátky hotové, jinde chtějí vše dohnat ještě ve zbývajících dnech.

Pokud jde o konkrétní obce či městečka v našem regionu kolem Antonínka, určitě vím, že velký souboj se zřejmě odehraje například v Hluku, kde se mimo jiné chystají kandidovat právě lidé za TOP 09 a Věci veřejných. Stejně tak jsem slyšel, že ve Velké nad Veličkou se chystá "útok" na radnici. Hodně zajímavá situace bude také v Blatnici pod Sv. Antonínkem

Mimo náš region vím o silném odporu vůči starostovi v Boršicích, kandidáti za TOP 09, kteří ho chtějí ve volbách porazit, si ale stěžují, že regionální sekretariát TOP 09 jim dělá potíže se zaregistrováním kandidátky. No, zmínit bych se měl o naší Lhotě, tady je vše stejné jako řadu let, KDU-ČSL a ODS tady budou vládnout ještě aspoň padesát let :) 

Už budu končit, dobře vím, že čtenáři internetu nemají rádi více než pár slov,  navíc tento článek je o politice, což je ještě větší "průser" - čtennost bude tak 20 lidí :)

Rád bych jen dodal, že ostré, věcné a férové souboje o vládu nad obcemi či městy vítám, protože jsem přesvědčený, že můžou přinést oživení a především nové nápady a projekty. Celkově jsem ale úrovní komunální politiky nesmírně zklamaný, a to především kvůli takřka totálnímu nezájmu lidí o dění na své radnici, své obci či svém městě. Apatie (nebo pohodlnost či neschopnost?) nás "občanů" vůči veřejnému "angažování" dosáhla takové míry, že musela překvapit i největší pesimisty. Je to prostě katastrofa. Každý, kdo dnes pracuje pro svou obec či město, a dělá to poctivě, si zaslouží pořádný obdiv. 

RB

Ps. Budu rád, když mi pod článek napíšete, jak vypadá situace u vás, kdo u vás bude kandidovat, kdo má šanci u lidí uspět, případně, jestli si ten váš současný starosta zaslouží další zvolení nebo nezaslouží.