Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ČERVENEC 2020: Můj občasný zápisník - nadále ze Slovácka i z Prahy, z novinařiny, politiky a občas ze soukromí

V posledních týdnech jsem přestal zápisník psát, stále více mám pochybnosti o smyslu svého psaní jak v práci tak na svém webu. Mám pocit, že bych chtěl být při psaní mnohem osobnější, ale z různých důvodů to zatím není možné.

V práci proto, že se věnuji zpravodajství, jehož základním předpokladem je vystupovat nezaujatě a nezávisle, a jakékoliv osobnější psaní ve stylu komentářů by mohlo vést některé lidi k tomu, že by mé psaní i práci zpochybňovali. Bez ohledu na to, že se vždy snažím skutečně psát maximálně objektivně, nezávisle, s odstupem s maximálním množstvím přesných informací. Pokud jde o psaní v soukromí, stejně jako mnozí jiní lidé si toto soukromí spíše chráním a píši jen mimimálně o svých pocitech, radostech, smutcích. Možná se i v tomto pokusím o změnu, jen hledám způsob, jakou podobu svým nejhlubším pocitům ze žití dát...

 

Zatím zůstávám spíše u poznámek, tento úvod s následujícími popisky a fotkami píši ze čtvrtka na pátek 17/7, kdy se mi nedaří spát, probouzím se uprostřed noci a vím, že různé starosti mi už nedovolí do rozednění usnout... Potřebuji utéci od starostí co nejdále a tak zkusím tady sepsat alespoň trochu předcházející dny a hlavně dát některé články.

Všem vám přeji krásné letní dny a hezkou dovolenou, já už ji začal, ale je taková zvláštní, trápící, částečně pracovní, částečně domácí na Slovácku. Toužím po svobodě, ke které je těžké utéci...   

RB 

 

Krajina je pro mě stále důležitější a důležitější, po návratu ze Slovácka do Prahy v roce 2013 mám pocit, že se v Praze dusím stále více a potřebuji utíkat právě do slovácké krajiny... Tato je nad Novou Lhotou, vždycky, když nad ní stojím, mám pocit, že tato začíná či končí svět. Přijde mi, že kraina na fotce je jaksi neklidná, nesvázaná, temná i jasná - jako já :) 

 

 

 

S Barunkou, nejmladší z tří dcer... Takto jsme se vyfotili, když jsme šli ze sadu, měli jsme výbornou náladu, radostný pocit z udělané práce a také radost z toho, že barunka brzy ráno vstala a v sadu skutečně pomáhala... 

 

 

 

S kamarádem Staňou Dufkou cestou na Javořinu, přes šedesát kilometrů dohromady s cestou nahoru a zpět. Já bych to nevymyslel, Staňa je mnohem větší sportovec, tak dlouho mě "vybízel", až jsem kývl, že vyjedu na cestu s ním - ale příště už to asi nedám :) 

 

 

 

Pracovní fotka z redakce. Tady má premiéru, ještě jsem ji nikde nedával a o této události nepsal. První chvíle, kdy sedí vedle mě můj nový šéf Pavel Švec (vlevo) a odcházející šéfová Šárka Pálková... Spolupracovalo se mi s ní velmi dobře, bude mi velmi chybět. Měl jsem možnost odejít dělat novinařinu tam, kam ona, ale nakonec jsem odmítl. Pavla předchází také výborná pověst, snad tedy naváže co nejlépe na Šárku... 

 

 

Naše dvě studentky na stáži - vlevo Katka, vpravo Zuzka... Velmi se snaží a já mám z obou velkou radost...  

 

 

A vedle mládí zkušenost :) Moji dva výborní kolegové, Marek Pokorný blíže objektivu, Martin Ťopek trošku vzdálený. Občas se stává, že takto v redakci zůstáváme nejdéle :) 

 

 

Snažím se v Praze zastavovat u různých zajímavých míst, některá fotím a potom si k nim vyhledávám informace... Toto je pomník Emila Kolbena a jeho spolupracovníků v Praze 9.   

 

 

Samozřejmě, v souvislosti s pomníky se nejvíce debatuje o tomto na Staroměstském náměstí - o Mariánském sloupu. Rozpolcenost veřejnosti ukazuje i tento nápis, následně přepsaný ...

 

 

Dovolte mi trošku kýče :) Valdštejnská zahrada v Praze - místo, na kterém určitě najdete klid...

 

 

A ještě dvě krátká videa, která jsem natočil v minulosti a dávám je sem v souvislosti s docela smutnou událostí - koncem Pivovaru Janáček v Uherském Brodě, který měl obrovskou tradici : (: (: (

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tady už články z konce června a z července - některé psané z dovolené :) Teď zrovna mám v hlavě tolik písmenek, že se mi moc dovolená nehodí :) 

 

Hamáček ve svetru, spolustraníci v tričku. Nejdřív lidé, poté kampaň, zahájila ČSSD  

Šéf ČSSD Jan Hamáček kráčí na zpomalených záběrech z dronu po střeše budovy ministerstva vnitra. Samozřejmě v červeném svetru. Zastavuje se těsně na konci střechy a hledí v dál... Střih. ČSSD letos zahájila kampaň digitálně, pouze přes video. "Obdivuji odvahu Pirátů a ODS dělat v dnešní době větší shromáždění lidí," zdůvodnil to kandidát do Senátu Michal Šmarda.

 

 

Zelené čeká klíčové rozhodování. Zatím jdou do voleb jak s ČSSD, tak třeba s TOP 09 

Sociální demokracie, KDU-ČSL, Starostové a nezávislí i TOP 09. Tak široký je rozptyl partnerů, které si Strana zelených vybrala pro letošní krajské a senátní volby. "Necháváme regionům volnost," říká k tomu vedení Strany zelených, které čeká za pár měsíců zásadní rozhodnutí. S kým jít za rok do parlamentních voleb, po kterých chtějí mít poslance. Ty poslední měli v roce 2010. 

 

 

ČSSD využila slogan soukromé firmy. Mohli se aspoň zeptat, říká její zakladatel 

Předvolební slogan sociální demokracie "Nejdřív lidé, potom kampaň", který měli na tričkách přední zástupci ČSSD, když zahajovali volební kampaň, překvapil zakladatele firmy, která trička vyrobila. A vymyslela také samotný slogan. Trička sice firma Hamáčkovi zaslala, ale k úplně jinému účelu.

 

 

Použití slova "chytrá" u karantény by mělo být trestné, zlobí se starosta z Karvinska 

Starosta Horní Suché Jan Lipner popisuje, proč jsou starostové z Karvinska rozzlobeni a proč se rozhodli vydat v úterý odpoledne kritické prohlášení. "Máme málo informací, chytrá karanténa nefunguje, nelíbí se nám chlácholivé hodnocení situace," vysvětluje pro Aktuálně.cz Lipner, který vede Svazek měst a obcí okresu Karviná pod označením SMOOK. 

 

 

Spojením s TOP 09 Babiše neporazíme, říká Rakušan. Rozhoduje se mezi Piráty a ODS

Z možných předvolebních koalic pro parlamentní volby v roce 2021 je možné si škrtnout první variantu - dvoukoalici STAN a TOP 09. "Taková koalice by Andreje Babiše neporazila," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Naopak je možná koalice starostů s Piráty nebo s ODS. "Pro Piráty jsme jediným zvažovaným partnerem," dodává Rakušan. 

 

 

 

 

 

 

ČSSD má plán na dostupnější bydlení. Byty pak budou ještě dražší, tvrdí developeři  

Sociální demokracie odevzdala v pátek do Poslanecké sněmovny návrh zákona, který podle ní v případě schválení zajistí mnoha lidem rychlejší a levnější bydlení. I když ekonomové a developeři tvrdí, že nic takového záměr nepřinese, ČSSD trvá na svém a chystá se jednat mimo jiné s hnutím ANO i dalšími o podpoře návrhu. Jestli ale bude schválen do konce volebního období, není zdaleka jisté. 

 

 

 

 

 

Piráti jsou nevyzpytatelní, Kalousek vyjednávání nepovede, říká šéfka TOP 09 Adamová 

"Není členem vyjednávacího týmu, povede neformální rozhovory," říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová o roli Miroslava Kalouska v jednání o spolupráci s dalšími stranami. Sama upřednostňuje středopravou koalici s ODS a KDU-ČSL. V řadě témat se strana shoduje také s Piráty, ti jsou ale názorově příliš neukotvení a nevyzpytatelní, říká Adamová v rozhovoru pro Aktuálně.cz. 

 

 

 

 

Na levici vznikají další nové strany. Nechápu, proč se nespojí, zlobí se Maláčová 

 

Přestože se nyní jedná především o spolupráci stran od středu doprava mezi ODS, starosty, Piráty, lidovci a TOP 09, není vyloučeno, že sblížení nastane i na levici. Sociální demokracie by mohla navázat spolupráci s některou z nových stran - Budoucností, Levicí nebo Idealisty. "Nechápu ale, proč se nespojí v jednu sílu. To mi prostě hlava nebere," říká místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová. 

 

 

 

Sněmovna bude nabízet med svého předsedy Vondráčka. Včelařství je koníček, říká 

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček prosadil změnu, díky které může dolní komora parlamentu od tohoto měsíce vůbec poprvé prodávat upomínkové a propagační předměty. Mezi nimi by se mohl objevit i med, který stočil právě Vondráček. Včely chová na terase vily, v níž v Praze jako šéf sněmovny bydlí. S chovem mu podle jeho slov zdarma pomáhá kamarádka.

 

Hamáček uspěl s kritikou, Vojtěchovi pomůže armáda. Babiš si zajistil novou funkci 

 

Pondělní rozhodnutí vlády, že s chytrou karanténou pomůže armáda, je především vítězstvím předsedy ČSSD a ministra vnitra Jana Hamáčka. Právě on přišel s tímto návrhem, když kritizoval, že resort ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) chytrou karanténu nezvládá. "Ale nemám pocit, že bych byl nějakým velkým kritikem tohoto ministerstva. Já pouze dělám svou práci," tvrdí Hamáček. 

 

 

 

Je možné, že na Tchaj-wan poletím jejich letadlem. Ne vládní letkou, říká šéf Senátu 

 

Přestože čeští politici často využívají k letům do zahraničí vládní letku, je možné, že v případě ostře sledované cesty předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan tomu bude jinak. Vystrčil by k letu, od kterého ho zrazuje prezident Miloš Zeman či premiér Andrej Babiš, nemusel vládní letoun využít. Podle informací Aktuálně.cz zvažuje letět s tchajwanskou leteckou společností.

 

 

 

10 otázek, zda je Česko připraveno na další vlnu pandemie. Zatím je tu několik slabin  

 

Mnohem více testů na koronavirus, síť státních laboratoří, centrální řízení hygienických stanic či více hygieniků. To je klíč k tomu, aby Česko zvládlo případnou druhou vlnu pandemie koronaviru. Požaduje to jak premiér Andrej Babiš, tak jeho kritici. Už z toho je zřejmé, že boj proti koronaviru má v Česku vážné rezervy. Deník Aktuálně.cz upozorňuje na deset oblastí, o kterých se nejvíc mluví. 

 

 

 

Na kandidátce teď máme ty, kdo se za ČSSD nestydí, říká Hamáček k rozkolu v Ústí 

 

Pro předsedu ČSSD Jana Hamáčka a jeho stranu jsou podzimní krajské a senátní volby důležitější než kdykoliv dříve. Ukážou totiž, zda strana nadále ztrácí voliče, kterých už tak nemá mnoho. Navzdory této důležitosti však zmítají sociální demokracií spory, které se týkají právě voleb. "Žádného rozkolu se neobávám, jsme na volby připraveni," tvrdí Aktuálně.cz Hamáček.