Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ČERVEN 2023: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Vítám všechny z vás, kteří jste případně klikli na toto místo mých internetových stránek. Pokračuji v přibližování především novinářské práce. Říkám si, že by to mohlo někoho zajímat a mohlo by to mít užitek, protože o naší práci se šíří mnoho polopravd i přímo lží.

Na konci května jsem oslavil své další narozeniny a opět jsem si říkal, jak šíleně ten čas utíká. Je mi jasné, že mládí je pryč a stáří se všemožnými neduhy mě už vyhlíží, ale rád bych do té doby ještě udělal co nejvíce užitečných skutků - ať už doma, v práci, nebo kdekoliv jinde. Stejně jako před více jak třiceti lety, kdy jsem začínal s novinařinou, pociťuji úžas nad světem i nad člověkem, baví mě obrovské množství věcí a kdybych měl čas, chtěl bych toho stíhat mnohem více.  

To platí i o těchto mých internetový stránkách a tomto zápisníku. Téměř každý den bych mohl popsat něco zajímavého, protože práce novináře je skutečně velmi různorodá, pestrá, téměř každý den je jiný a stále by byo o čem psát. Bohužel, kvůli nedostatku času jsem dám mnohdy jen odkaz na svůj článek nebo překopíruji můj příspěvek z Twitteru, což asi čtenářům moc neřekne. Budu se snažit být v tomto lepší, pokusím se psát občas více řáků a také přibližovat více věcí, událostí, lidí.

Každopádně, pokud mi rozumíte nebo mi třeba fandíte, obrovsky moc vás za to děkuji a vážím si toho. Přeji vám jen a jen to dobré!!!  

RB

 

1. červen, čtvrtek  

 

Mezinárodní den dětí, hurá! :) Snad mi ty mé prominou, že sem dávám jejich fotku, dělám to opravdu výjimečně, jelikož jejich přání je nikde takto nebýt. Ale když já je vzal na basket českých reprezentantek a měl radost, že jsme takto spolu :) 

 

 

Toto je také sestra, ale poněkud jiná. Sestra Paulínka, velmi milá, jak vidíte, také usměvavá. Pochází z Mexika, ale jejím domovem je už dlouho Praha. Za ní a jejími sestrami jsem se vydal první červnový den podruhé a brzy o nich napíši článek a ukážu i video. 

 

 

Ministři nepřišli do sněmovny, část z nich je v zahraničí. Vládu kritizoval i Benda 

 

Značné emoce v řadách opozičního hnutí ANO a SPD vyvolal čtvrteční postup vládní koalice v Poslanecké sněmovně. Nejdříve se opozice nedočkala ani jednoho člena vlády, po kterých chtěla v čas vymezený na interpelace odpovědi na otázky, a následně nedostala na program téměř žádný svůj bod. "Takže to je nová doba, nová kultura, nové pojetí demokracie," stěžovali si zástupci ANO. 

 

2. červen, pátek

 

Martin Konrád, jeden z pěti kandidátů na generálního ředitele České televize. Vyrazil jsem za ním v pátek, seděli jsme v kavárně, on si objednal čas s medem, já kávu. A o čem jsme si povídali si můžete přečíst v příštích dnech na webu Aktuálně.cz.  

 

 

 

3. červen, sobota

 

Šel jsem si ráno v Karlíně zaběhat a najednou uviděl tohoto klučinu. Nádhera! V tom našem Karlíně, kde neustále jezdí auta, bylo balzámem na duši vidět cyklistu na vysokém kole. Chvilku mi trvalo než jsem ho dohonil, musel jsem ho i v uličkách hledat. Ale potom jsme se dali do řeči, natočil jsem i video - a tady je fotka.

 

 

 

Snažím se využít volnou sobotu k práci, kromě jiného dávám videa a další věci. Ale upřímně - mám tolik práce, že bych otřeboval alespoň měsíc volna :)

 

 

 

 

Nestíhám, nestíhám, nestíhám zapisovat, pořád něco píši, točím, fotím, nahrávám, že tady na zápisník nemám čas :( Zkusím ve stručnosti a rychlosti doplnit alespoň něco!  

 

Takže na konci června doplňuji :)

 

 

 

 

5. červen, pondělí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. červen

 

 

 

 

 

Nezvykle emotivní Fiala: Kdybychom chtěli úspory po úřadech, neušetříme nic

Premiér Petr Fiala, který čelí kritice za to, že vládní reforma veřejných financí je v některých bodech nekonkrétní, vystoupil s netradiční obhajobou vládního postupu. Fiala poprvé řekl, že informace o tom, kde vláda uspoří desítky miliard korun dotací a pět procent provozních výdajů státu, neoznámil záměrně. Kdyby to udělal, tak by podle něj úředníci nesnížili ani dotace, ani provozní výdaje. 

 

 

 

 

 

Česká televize si žije nad poměry, s redaktory bych promluvil, říká adept na šéfa ČT  

Ve středu bude Rada České televize z pěti kandidátů vybírat nového generálního ředitele. Jedním z adeptů je vedle současného šéfa Petra Dvořáka i bývalý ředitel televize Prima Martin Konrád, který se o post ucházel už před šesti lety. V rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že by se chtěl zaměřit především na hospodaření televize, které podle něj není dobré. 

 

 

7. červen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novým ředitelem České televize je Souček. Radní mu dali přednost před Dvořákem  

Rada České televize zvolila nového generálního ředitele. Po dvanácti letech vystřídá Petra Dvořáka dosavadní šéf brněnského studia ČT Jan Souček. Ve čtvrtečním finále volby získal 11 hlasů, jeho předchůdce čtyři. Nový ředitel se má funkce ujmout 1. října. 

 

 

8. červen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zklamaný ředitel ČT Dvořák: Radní si vybrali novinku. Uvidíme, zda se jim vyplatí  

Ve volbě generálního ředitele České televize neuspěl. Svému dosavadnímu podřízenému Janu Součkovi podlehl Petr Dvořák poměrem hlasů 4 : 11. Po vyhlášení výsledků se zvedl a zklamaně pogratuloval svému přemožiteli a následně odešel do zákulisí. S novináři promluvil až po chvíli. "Myslel jsem, že vyhraju, radní si vybrali pokus," prohlásil. 

 

 

 

 

 

9. červen

 

 

 

 

Trochu jiný Pavel. Prezident nechce být každodenním glosátorem, omezí i tiskovky  

Zatímco po nástupu na Pražský hrad začal prezident Petr Pavel pořádat pravidelné pondělní tiskové konference a vyjadřovat se k dění v Česku, teď se jeho přístup mění. S novináři se bude setkávat především tehdy, kdy bude mít co důležitého říct. Podle zdrojů Aktuálně.cz jde také o to, aby přestal být tolik na očích a veřejnost neměla pocit, že je ho až příliš. 

 

ČSSD chystá změny. Šmarda není vidět ani slyšet, tvrdí adept na šéfa strany  

Zachránce do svého čela bude o víkendu hledat ČSSD. Bývalá vládní strana, která je od předloňských voleb mimo sněmovnu, má na výběr dva kandidáty. Úřadujícího šéfa Michala Šmardu chce vystřídat Břetislav Štefan, starosta brněnské části Líšeň. Podle něj potřebuje nejstarší česká partaj důraznější styl politiky, aby se dokázala do parlamentu vrátit. Šmarda naopak tvrdí, že není čas měnit předsedu. 

 

 

 

 

 

10. červen 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11. červen

 

 

 

 

 

 

 

Obrovský smutek, kam se naše země zvrtla, řekl Klaus. Úpadek prý začal jeho odchodem  

Na "místo činu", odkud před lety vládli, se vrátili bývalí premiéři Václav Klaus a Jan Fischer. Přišli na vernisáž výstavy nazvané 13 českých premiérů v zahradě Strakovy akademie, kde sídlí Úřad vlády. Klaus i Fischer poskytli krátké rozhovory Aktuálně.cz, žádný další šéf kabinetu na akci nedorazil. 

 

12. červen

 

 

 

 

 

"Sami stranu nezachráníme." Sociální demokracie prodává domy a hledá desítky milionů  

Přestože se víkendový sjezd Sociální demokracie nesl převážně v očekávání návratu do velké politiky, situace je složitější, než se může zdát. K cestě zpátky do sněmovny, odkud strana vypadla před dvěma lety, potřebuje nejen voliče, ale také peníze. Straníci dokonce založili transparentní účet, jenže na něj vybrali jen 153 tisíc korun. Pomoci by jim mohl miliardář Jan Barta. 

 

Horáková: Většina lidí manželství pro všechny chce. Proč jsou proti poslanci, nevím 

Právnička Adéla Horáková z iniciativy Jsme fér apeluje na sněmovnu, aby schválila zákon umožňující stejnopohlavní manželství. Reaguje také na výsledky průzkumu deníku Aktuálně.cz mezi poslanci, podle kterého je to nepravděpodobné. "Hlavní je, aby se hlasovalo. Zkušenost nás naučila, že lidé se ve svých názorech vyvíjí," říká Horáková s tím, že doufá, že někteří zákonodárci ještě změní postoj. 

 

 

13. červen

 

 

 

 

 

 

 

14. červen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16. červen

 

Emotivní Zaorálek: Není čas, aby se ČSSD tvářila konstruktivně. Jsme krotcí  

Největší pozdvižení na víkendovém sjezdu ČSSD způsobil její bývalý ministr zahraničí a kultury Lubomír Zaorálek, když nečekaně až na sjezdu oznámil kandidaturu na předsedu. Následně vystoupil s ostrou kritikou chování ČSSD a předsedy Michala Šmardy. I když Šmarda nakonec vyhrál, Zaorálek získal proti němu přes 50 hlasů a uspěl ve volbách místopředsedů.