Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ČERVEN 2022: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Měl to být měsíc, kdy jsem si myslel, že si dám trošku oddechu, ale nakonec tomu tak nebylo. Neměl jsem ani moc čas psát sem na web, takže červnové zápisky jsou takové stručnější. Moc a moc a moc jsem se těšil na folklorní Strážnici, stejně jako na antonínkovou pouť a samozřejmě Dolňácké slavnosti s Jízdou králů v Hluku, ale převažovaly opět spíše pracovní povinnosti. Novinářská práce mě ale stále velmi baví, stejně jako mapování Slovácka, takže nějakou dovolenou si zatím nějak nedovedu představit :) Mějte se všichni co nejlépe! A užívejte krásných slunečních dnů! 

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Tradice a mé rodné Slovácko mě zajímají stejně jako před dvaceti, třiceti lety, ale přece jen, s postupujícím časem si místo focení spíš povídám s lidmi, natáčím je a snažím se ptát na podstatu různých tradic. Tady si můžete pustit mé povídání s Vlčnovjany na jejich Jízdě králů na konci května 2022. Shodou okolností to bylo v den, kdy jsem "slavil" narozeniny :) narozeniny totuž už řadu let nikdy neslavím, což mě s postupem času vlastně mrzí. Ale pořád někde spěchám, u mnoha lidí se bohužel musím zastavit jen na pár vteřin, takže stejně by na mé narozeniny nikdo nepřišel.

 

 

JAK JSEM SI POVÍDAL S VLČNOVJANY NA JEJICH JÍZDĚ KRÁLŮ 2022 

 

 

1. červen, středa 

Když už v Praze zahajoval další ročník dobročinné akce Na kole dětem, snažil jsem se udělat pár fotek a natočit videoukázku.

 

 

 

 

 

2. červen

Začínám se věnovat prezidentským volbám. A po třech setkáních s Danuší Nerudovou tipuji, že by mohla patřit mezi hlavní prezidentské kandidáty, byť ji v této chvíli ještě většina země nezná. 

 

Nejsem druhá Čaputová. Zemana oceňuji jen za to, jak jezdil za lidmi, říká Nerudová  

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová oznámila kandidaturu na prezidenta. To, že je u části společnosti neznámá, se podle ní brzo změní. Srovnání se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou se však brání. "Jsme v jiné situaci, než bylo Slovensko, a potřebujeme dělat jiné kroky, než činila paní prezidentka Čaputová," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Nerudová. 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

3. červen, pátek

Přísný vízový režim pro Rusy zůstane, říká Rakušan. Výjimku dostanou pronásledovaní  

Ministr vnitra Vít Rakušan s ministrem zahraničí Janem Lipavským čelí tlaku Rusů a Bělorusů, aby k nim Česko přistupovalo při udělování víz mírněji. Rakušan výtky chápe, ale trvá na tom, že podmínky zůstanou přísné i po skončení nouzového stavu. "Připravíme určité výjimky, ale sankce musí pokračovat, protože Rusko je agresorem," uvádí. Výjimka bude například pro sloučení rodin nebo pronásledované.  

 

 

 

 

 

 

 

4. a 5. červen, víkend

 

  

 

 

 

 

 

Vzpomínka sedm let stará. Neměnil bych na ní ani slovo. Jen je mi líto, že jsem o sedm let starší :( 

 

 

 

 

6. červen, pondělí 

 

 

 

 

 

Na Hrad chce i Fischer a Pavel. Zatím ale shánějí podporu a čekají na správný moment  

 

Zatímco Danuše Nerudová a Josef Středula už oznámili sběr podpisů pro kandidaturu na Hrad, někteří další zájemci o prezidentský úřad hodlají ještě nějaký čas vyčkávat. Mezi nimi jsou i předseda ANO Andrej Babiš, generál Petr Pavel a senátor Pavel Fischer, které předvolební průzkumy řadí nejvýše. Ty zmiňují například i senátorku Miroslavu Němcovou. Ani ona kandidaturu zatím nevyloučila. 

 

BOHUŽEL, NÁSLEDUJÍCÍ DNY JSEM NESTÍHAL TADY SEPSAT, ZKUSÍM DODATEČNĚ ALESPOŇ NĚJAKÉ OKAMŽIKY.