Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Abychom nezapomínali: 18. června 1942 se bránilo 7 českých parašutistů přesile 800 nacistických vojáků... Mezi parašutisty byli dva z našeho Slovácka

Moc rád jsem si dnes přečetl na facebooku o bánovské škole, že její žáci si dnes připomněli smrt sedmi českých parašutistů, kteří neměli šanci proti ohromné přesile, jež se proti nim postavila 18. června 1942 v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze. Mezi touto sedmičkou byl také Josef Bublík z Bánova, po kterém je škola pojmenována. TADY na fb najdete fotky z dnešní vzpomínky...

 

A rád bych sem dal také odkaz na dnešní zpravodajství České televize, která hrdinství těchto mužů připomněla ve svém vysílání - TADY, prosím... 

 

A ještě s dovolením přidám text, který dnes na svůj fb profil napsal Mikuláš Kroupa, redaktor Českého rozhlasu a také člověk, který vymyslel skvělou neziskovouo rganizaci Post Bellum, která mimí jiné nahrává vzpomínky pamětníků. Mikuláš napsal:  

 

Čtvrtek 18. června 1942: od čtvrté hodiny ranní v Resslově ulici k pravoslavnému kostelu sv. Cyrila a Metoděje najíždějí vojenská a policejní auta. Sedmnáct důstojníků a sedm set čtyřicet poddůstojníků a příslušníků Waffen SS a čtyřicet členů pražského gestapa uzavírají ulici a obkličují kostel, kde se podle výpovědí mučených odbojářů skrývají atentátníci.

 

Velitel Karl von Treuenfeld vysílá první asi dvacetičlenné úderné komando do kostela. Zaútočí na ně střelbou z pistolí z ochozu kostela tři parašutisté Opálka, Kubiš a Bublík. Němci spouštějí prudkou palbu z kulometů z protějších oken. Bitva trvá přes dvě hodiny. Parašutistům dochází munice, Opálka si prostřelí spánek, Bublík a Kubiš jsou těžce raněni a umírají při převozu do nemocnice. Němci považují akci za neúspěšnou, měli je dostat živé. Objeví v kostele čtvrtý kabát. Dochází jim, že se tady může skrývat ještě jeden parašutista.

 

Blízko západního vchodu do kostela objevují kamennou desku. Zdvihají ji. Dolů do temného sklepení vede dřevěný žebřík. Následuje divoká přestřelka, čtyři parašutisté Gabčík, Valčík, Švarc a Hrubý na výzvy, aby se vzdali, odpovídají: „Nikdy!" Okénkem z ulice házejí Němci do krypty dýmovnice se slzným plynem a granáty, které parašutisté vyhazují zpátky na ulici. Zrádce Karel Čurda volá okénkem do krypty, aby se vzdali, že nemají šanci na útěk a že se jim nic nestane. Vojáci ve sklepení na jeho přemlouvání odpovídají střelbou.

 

Čeští hasiči, kteří se pokoušejí vsunout do krypty hadice, jsou zahnáni střelbou. Parašutisté žebříkem vyrážejí hadice z okénka ven. Četníci ho za druhý konec vytáhnou a hadice zasunují dovnitř. Voda zaplňuje kryptu velmi pomalu. Zatím parašutisté uvnitř krypty kutají železnou tyčí do zdi tunel. Věří, že se prokopou do kanalizace. Němci odpalují výbušninou kamennou desku u oltáře a objevují starý vchod do krypty. Parašutisté už nemají munici. Po více než čtyřech hodinách boje si poslední kulkou prostřelí hlavy.

 

Podle zprávy ČTK z 26. června 1942 byla vypsaná odměna dvacet milionů korun rozdělena mezi šedesát dvě osoby, které pomohly k dopadení atentátníků. Po pěti milionech dostali parašutisté Čurda a Gerik, zbytek připadl sedmi Němcům a padesáti třem občanům protektorátu. Jsou mezi nimi náhodní svědci, například řidiči tramvají. Dneska se u kostela zastavím asi v 18:30 a s přáteli zapálím svíčku a pak půjdem na pivo.

 

Tolik tedy jeho vzpomínka, napadlo mě, že bych sem mohl dát své dvě videoukázky, první jsem v minulosti natočil právě při vzpomínce na Josefa Bublíka v Bánově, kdy jsem připsal i následující slova....  A z druhé videoukázky se dozvíte, kdo byl tím druhým parašutistou ze Slovácka, který svůj život položil za naši svobodu.

 

 

 

 

 

... a ještě jednou  o Janu Hrubém, moc zajímavé povídání pana Demla

 

 

A nedá mi to, ještě jedno video, vraťme se ještě k Josefu Bublíkovi a dalším jedenácti mladíkům z Bánova, kteří se rozhodli bojovat proti nacismu... Nepochybuji, že učitelé dějepisu z celého našeho regionu jistě své žáky s touto historií perfektně seznámili - co myslíte?