Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

A včera začala největší výstava Joži Uprky v Praze! Tady jsou první 2 videa ...

Uprostřed noci jsem se vrátil z vernisáže velké výstavy Joži Uprky v Národní galerii v Praze. Zajeďte se na výstavu podívat, určitě stojí za to... A tady je první videoukázka, možná netradiční, uherskohradišťský rocký sbor Svatý pluk zpívá v úpravě jednu lidovou písničku. Po vernisáži totiž následoval velký kulturní program přímo ve Valdštejnské zahradě. Nádherné zahradě Senátu, doporučuju k návštěvě...

A ještě dodám, že v té zahradě jsem prožil mnoho volných chvilek v letech 1998 až 2001 ...


RB 

 

 

 

 

 

... a toto je z konce celého programu, v hlavní roli Slovácký krúžek v Praze ...

 

 

 

 

 

 

Tady je článek, který vydala k výstavě agentura ČTK. Můj vyjde zítra ze zlínské příloze MF DNES:

 

Praha - Šlechtice z rodu Rožmberků v prostorách Valdštejnské jízdárny nahradily ženy v krojích, obilné lány a tradiční folklorní slavnosti. Autorem pestrých děl je moravský malíř a grafik Joža Uprka, jehož celoživotním výtvarným tématem byl právě tuzemský venkov a vše s ním spojené. Výstava desítek jeho děl se v prostorách jízdárny zdrží až do začátku příštího roku. Reklama

Výstavu Joža Uprka (1861-1940): Evropan slováckého venkova pořadatelé z Národní galerie (NG) a Nadace Moravské Slovácko rozdělili do několika propojených sekcí.

Návštěvníky v jízdárně jako první "uvítá" Uprkův rozměrný obraz Krista z roku 1889, který patří do části, jež čítá několik děl s náboženskou tematikou. Následují sekce věnované krojům, portrétům, slavnostem či autorově rané i pozdní tvorbě. V zadní části jsou pak vystaveny kresby, skici a studie. Ať už jde o rozměrné olejomalby či malé kresby tuší, téměř vždy je jejich středem figura.

"Cílem výstavy je ukázat Uprku jako umělce. Ne jen jako dokumentaristu folkloru. Představit zapomenutého malíře evropského formátu, který je spojen s post-impresionistickou školou," okomentoval instalaci její architekt Milan Knížák, který díla umístil na stěny pastelových barev, jež tak daly vyniknout sytě červeným prvkům na Uprkových obrazech.

Expozici doplňuje tištěný průvodce a rozsáhlá monografie. U příležitosti 150. výročí od autorova narození na výstavu 26. října dorazí také obrovské plátno Jízda králů a vyjde speciální poštovní známka.

Joža Uprka se narodil před 150 lety v Kněždubu v rodině sedláka. Po pražských studiích pokračoval Uprka na Mnichovské akademii.

V roce 1888 se usadil zpět v rodném kraji, na Moravském Slovácku, který se stal jeho celoživotní inspirací, námětem a hlavním tématem jeho tvorby. Neúnavně zachycoval motivy z každodenního života, práci, slavností, lidové zvyky, soustředil se na zaznamenání folklorních prvků, zejména krojů a jejich detailů.

Jeho plátno "Pouť u svatého Antonínka" bylo na pařížském Salonu v roce 1893 oceněno Mention honorable a získalo Uprkovi známost v zahraničním uměleckém světě.

"Problém s ním je ten, že ke konci kariéry byl v jakémsi ústraní, poněvadž byl vnímán jen jako folklorní malíř. Avantgarda šla jiným směrem, ale Uprka zůstal u svého," dodal Knížák.