Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

A ještě jedna Jízda králů - první podrobnosti k Jízdě králů v Kunovicích! Milan Stašek dává dohromady družinu, krále uvidíme 20. dubna, a 18. května vyjede do ulic!

Když jsem v tomto týdnu psal o Jízdě králů v Kunovicích, ani jsem netušil, že vzápětí budu psát o Jízdě králů v Kunovicích. Před chvilkou mi přistála v mejlíku zprávu od pana Kučery, který se stará o "píár" Kunovic. A v této zprávě jsou řádky, které se týkají právě Jízdy králů v Kunovicích. Dávám tedy zprávu pana Kučery, upozorňuji, že v Kunovicích vyjedou jezdci do ulic 18. května a dodávám, že přes vyhledavač tady na mých stránkách si můžete najít videa, fotky a články, které jsem Kunovicím věnoval v minulosti.

RB 

 

Ps. Takto jsem "referoval" o zatím poslední Jízdě králů v Kunovicích v roce 2012 - až se divím, kolik jsem toho stihl udělat, ale tož to jsme měli jenom dvě dcery, letos to bude složitější :)   

 

Takže tady je dnešní, úplně čerstvá, zpráva:

 

Přípravy na jízdu králů jsou v Kunovicích v plném proudu

Letošní jízda králů v Kunovicích sice pojede až v neděli 18. května, ale přípravy na tuto akci, která se v případě Kunovic koná jednou za dva roky, jsou již v plném proudu.

 

Od začátku února se v kulturním zařízení Pálenice schází více než tři desítky zdejších žen, v Kunovicích jim říkají tetičky, které se věnují výrobě papírových růžiček, kvítků, poupat třásní a věnců, jimiž budou ověnčeni koně při květnové slavnosti.

 

Zdobení koní má několik variant, proto se počty kvítků potřebných na ustrojení jednoho koně trochu odlišují. Prý se na jednoho koně musí vyrobit 1 250 až 1 620 květů. Pokud pojede v květnu skutečně 25 koní, jak organizátoři předpokládají, musí pilné ruce šikovných Kunovjanek vyrobit na čtyřicet tisíc květů. Přesto předpokládají, že do konce února budou mít více než polovinu práce hotovou a do konce března by mělo mít všech pětadvacet koní svou parádu nachystanou a uloženou v krabicích až do chvíle, kdy se stanou součástí průvodu kunovského krále.

 

Jedním ze závazků spojených se zápisem jízdy králů na Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO je také povinnost tuto tradici dále udržovat a rozvíjet, aby byla zachována i pro budoucí generace. Znamená to mimo jiné, že každý, kdo chce, se může přijít na Pálenici podívat a naučit se, jak se tyto tradiční ozdoby vyrábějí.

 

Poslední únorovou neděli se uskutečnilo první společné setkání těch, kdo 18. května pojedou v rámci královské družiny na některém z nazdobených koní.

 

Podle Milana Staška, královského praporečníka, a tedy i vůdčí osoby několika posledních jízd králů, které se v Kunovicích jely, se jednalo o ryze pracovní schůzku.

 

„Domlouvali jsme se na tom, kdo bude mít v družině jakou roli - kdo bude trubačem, vyvolávačem, královským pážetem, ministrem, či výběrčím, a tím pádem také kdo bude mít kterého koně. Jezdci dostali kontakty na majitele koní, s nimiž jsme již domluvení na jejich zapůjčení, aby si upřesnili termíny tréninkových jízd," vysvětluje Milan Stašek.

 

Vzhledem k tomu, že v Kunovicích jezdci jezdí v ulicích města skutečně sami a nikdo jim koně nevede, je jezdecký trénink nezbytnou součástí příprav. Schůzce byli přítomni také královi rodiče, na nichž leží nemalý podíl na zdaru celé akce.

 

Nový kunovický král, který v pátek před před samotnou jízdou králů převezme od svého předchůdce Jakuba Machálka na další dva roky královskou korunu, bude veřejnosti představen o letošní velikonoční neděli 20. dubna v Kulturním zařízení Pálenice v pořadu, který připravuje CM Lintava, ve níž hrají dva bývalí králové jízd králů. Nového krále doprovodí nejen jeho družina, ale i folklorními soubory Lintava, Handrlák a Handrláček.

 

Zdeněk Kučera