Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

2. pohled do Strážnice: Televize Noe odvysílala ze Strážnice řadu hodin - TADY jsem si o tom povídal s jejím ředitelem Leošem Ryškou

Nevím kolik je to let, ale určitě se nemýlím, když napíši,  že v minulosti Česká televize z folklorní Strážnice vysílala i přímé přenosy. Od té doby ale uteklo hodně vody, a myslím, že už nikdo s takovým zájmem médií o Strážnici nepočítal. O to větší bylo překvapení, když se z letošní Strážnice jedna z českých televizí rozhodla vysílat - a  to dokonce naživo. Když se navíc ukázalo, že jde o malou televizi, navíc placenou z naprosté většiny z darů jednotlivců a firem, působilo to téměř jako zázrak.

Už proto jsem toužil po rozhovoru s ředitelem takové televize. Podařilo se mi to včera ráno, když jsem se potkal s Leošem Ryškou, ředitelem televize Noe - právě tato televize totiž zprostředkovala folklorní Strážnici mnoha lidem po celé zemi.

Jako novinář bych měl být vždy nad věcí, přesto bych tady rád "nenovinářsky zaujatým způsobem" poděkoval lidem v televizi Noe, že se do této nelehké práci pustili. Nebyli to pro ně určitě jednoduchého, o to větší poděkování jim patří. A děkuji také paní Magdě Múčkové, že mi rozhovor s panem ředitelem zprostředkovala. Vše vznikalo v rychosti, protože v televizi Noe i ředitel běhá v terénu a podílí se na vysílá - a včera ráno, tedy v neděli, měla právě Televize Noe před sebou natáčení dopoledního strážnického programu. 

Rozhovor jsem rozdělil do tří částí, nyní můžete vidět první dvě, později přidám i třetí, ta bude obecnější a bude se týkat toho, nakolik je dobré dělat televizi, která ukazuje "jen" to dobré ze světa kolem nás.

RB

... tady je tedy začátek, první otázka je klasická, jak došlo k tomu, že se Televize Noe rozhodla ze Strážnice vysílat? 

 

... mimo jiné mě zajímalo, kdo přišel s nápadem na vysílá a zda vedení festivalu nemělo obavy, že vysílání televize Noe může festival připravit o diváky

 

DOPLNĚNO V ÚTERÝ RÁNO ... tady je třetí ukázka, sluníčko už hodně svítilo a podmínky na natáčení se zhoršily, ale chtěl jsem využít možnosti setkání a ptal jsem se ještě dál. Tato část je nenovinářská, spíše duchovní, povídáme si o tom, jaký člověk vlastně je - zejména, když se bavíme o televizi dobrých zpráv. "Člověk je stvořen k lásce, k tomu, aby miloval druhé a také aby zakoušel lásku," říká Leoš Ryška v této ukázce spíše jako kněz než ředitel nějakého "média".  

 

Pravidelní čtenáři mého webu si určitě všimli, že se Televizi Noe věnuji stále více, rád bych v tom pokračoval. S panem ředitelem jsme si ještě povídali i po skončení videorozhovoru, popisoval například svou velkou radost z toho, kolik lidí jim denně posílá finanční dary (je to až 100 tisíc korun), nebo jak jej mrzí, že na rozdíl od některých jiných zemí nedostávají televize jeho typu ani jedinou korunu ze státního rozpočtu. 

Při jeho povídání ale naprosto převažoval optimismus, čemuž odpovídal i konec našeho rozhovoru. Když jsme se loučili, měl na mě jednu prosbu: "Pokud víte o čemkoliv dobrém, dejte mi o tom vědět, rádi to odvysíláme."

Můžete mi věřit, že s takovou větou se setkávám jen výjimečně. Leoš Ryška prostě není klasický novinář ani "mediální pracovník" - o tom ale zase někdy příště, P. Ryška je totiž mimo jiné knězem ve farnosti v Heřmanicích a velmi zajímavým mužem, který svůj sen proměnil ve skutečnost jménem NOE. A pokud byste si například četli vzkazy diváků, kteří sledovali v Televizi Noe folklorní Strážnici, viděli byste, kolik lidí můžete udělat šťastnými jedním takovým splněným snem.  

RB