Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Zvukový záznam: Vydařená vzpomínka na vynikajícího vypravěče Vaška Mlýnka

Včera jsem se jel podívat do Velké nad Veličkou, kde připravil Tonda Vrba vzpomínku na legendárního vypravěče Vaška Mlýnka. K celé akci se vrátím v časopisu, rád bych alespoň nyní napsal, že celá vzpomínka se velmi vydařila.Vůbec jsem netušil, kolik lidí přijde, už když jsem se blížil, překvapilo mě, kolik aut kolem velického kulturáku je. A když jsem přišel dovnitř, byl jsem překvapený podruhé. Kulturák byl přeplněný, někteří lidé museli i stát.  A přestože pořad trval dlouho a vevnitř bylo dost vedro, diváci určitě odcházeli spokojeni.

Velkou zásluhu na tom měl průvodce večera Jiří Miškeřík, jinak vedoucí mužského sboru v Hrubé Vrbce. Byl vynikající. Stejně dobrá byla i mladá cimbálová muzika Romana Sokola, slušnou úroveň měli i lidoví vypravěči, kteří vystupovali. Vše tentokrát spíše ze zákulisí řídil Tonda Vrba, který vystoupil na pódium vždy ve chvíli, kdy pro to byla ta nejsprávnější chvíle. A mimo jiné bylo dobře vidět, jak citlivý člověk Tonda je - třeba když sympaticky podpořil jednoho z vypravěčů (vzpomněl jeho povolání profesionálního záchranáře), který byl hodně nervózní při svém vystoupení.

Moc se mi také líbilo, jak důstojně byl vzpomenut opravdu nezapomenutelný vypravěč Vašek Mlýnek. Ať to byla kytice, kterou dostala od Tondy dcera pana Mlýnka, nebo milé vzpomínání na otce od jeho syna. Tentokrát fungovalo na Horňácku vše, jak mělo, a to třeba i takové "detaily", jako pouštění archivních záznamů, které měl v režii Radek Pšurný.

Další slova přidám v časopisu, pochopitelně, osobnost Vaška Mlýnka, vzpomínky na něj a vše další, by bylo spíše na knihu než na nějaké zápisky tady na internetu.

Z celého pořadu se chystá DVD, než bude hotovo, rád bych vám nabídl zcela amatérskou zvukovou nahrávku, kterou jsem ve Velké udělal.

 

Na první nahrávce můžete slyšet první část pořadu, přivítání od Jiřího Miškeříka, povídání spisovatele Jiřího Jilíka i prvního vypravěče Františka Uhra, Podlužák z Lanžhota.

 

Na další části nahrávky je především vzpomínání na Vaška Mlýnka...

 

Na třetí nahrávce je konec pořadu, včetně povídání Vaška Mlýnka mladšího. Když ho uslyšíte, přesvědčíte se, že jablko napadlo v jeho případě daleko od stromu.

 

RB