Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ženský fotbal: Fotky a texty... A velký boj fotbalistek Slovácka s Brnem

1251898123-slovacko-brno-014

O minulém víkendu začaly svoji nejvyšší soutěž také ženy 1.FC Slovácko. Na zápase fotbalistek jsem byl snad po dvou měsících. Holky hrály s Brnem, na které si vždycky věří, ale tentokrát utkání skončilo zaslouženou remízou 2:2. Hrálo se na „umělce“ na Širůchu, který je pro diváka nešťastným řešením. Celé hřiště je obehnáno plotem a hráčky jsou jako v kleci.

Trenérka Jitka Klimková byla po utkání zklamaná. „Strašný výkon. Po výborné letní přípravě jsem svoje mužstvo nepoznávala,“ řekla po zápase. Přejme prvoligovým fotbalistkám ať se jim daří v dalších zápasech lépe jako v tom úvodním.

 

Přečtěte si plány a ambice trenérky na podzimní část ligy.

 

Fotbalistky jdou do ligy s omlazeným kádrem
„Nechci holky psychicky svazovat nějakým konkrétním cílem,“ říká trenérka Slovácka Jitka Klimková


„Fuj, to byly nervy,“ oddychla si po prvním ligovém kole trenérka žen Slovácka Jitka Klimková. Její „holky“ zachraňovaly remízu proti Brnu až v poslední minutě zápasu.

Vstup do nového ročníku se fotbalistkám Slovácka příliš nevyvedl, ale trenérka věří, že na podzim se to bude už jenom zlepšovat. „Jsem přesvědčená, že díky kvalitní letní přípravě půjdou naše výkony v dalších zápasech nahoru.Vzhledem k tomu, že Sparta i Slavie hodně posílily, tak my jsme takový ten černý kůň vzadu a co se týče našeho umístění, tak se o nás tentokrát moc nemluví.


Nechci holky psychicky svazovat nějakým konkrétním cílem, spíš to bereme tak, že se chceme udržet v první trojce. Když se nám podaří posunout se o nějaký stupínek výš, tak budeme jenom rádi,“
přeje si Klimková, která ví, že to není nereálné.

„Velice dobře znám kádry Sparty a Slavie. Jsou určitě kvalitnější než kádr Slovácka, ale míč je kulatý a pokud budeme podávat kvalitní výkony a oba kluby nebudou v ideálním rozpoložení, tak se může stát cokoliv. Rozhodně se předem nevzdáváme.“
 

Příručku „Kdo je kdo,“ mělo vedení ženského týmu 1. FC Slovácko vydat pro diváky před prvním podzimním „mistrákem“. Fanoušci mohli najít v sestavě hned pět nových tváří. Premiéru v brance si odbyla dorostenka Tereza Malíková. Poprvé se také představily posily z Brna. S pirátským šátkem uvázaným na hlavě nepřehlédnutelná Veronika Juráková a Barbara Balaščáková.


Po delší pauze od svých zranění nastoupily Irena Dudová a slovenka Katarina Strožová.
Další posila Andrea Drahníková, která přišla z druholigové Olomouce, se vinou zranění na hřiště zatím nedostala.


Na lavičce týmu z Uherského Hradiště došlo také k posílení – novým asistentem Klimkové se stal Jiří Škarabela, který přišel z Olomouce.

Do mužstva Jitky Klimkové přišly mladé talentované fotbalistky, ale také dvě zkušené hráčky na Slovácku skončily. Po deseti letech zamávala Uherskému Hradišti reprezentantka Martina Danielová, která odešla do pražské Slavie. Nejlepší střelkyně uplynulé sezóny Zdeňka Skupinová si pro změnu našla zahraniční angažmá v Německu. Trenérka o oslabení kolektivu ale nechce ani slyšet.

 

První ligu čekají herní změny

 „Danielová u nás byla deset let a přestup ji v  kariéře určitě pomůže, už potřebovala změnu kolektivu. Skupinová sice byla naše nejlepší střelkyně a holky se na ni hodně spoléhaly. Teď se musí naučit pracovat pro více hráček a vzájemně se podporovat, a to je to, čeho jsem vždycky byla zastáncem. Pro mě tyto dva odchody nejsou nějakou velkou ztrátou. Ba naopak. Hráčky, které přišly jsou velké bojovnice. Na hřišti tomu mančaftu dají všechno, a to holkám může jedině pomoct. Pokud se ještě uzdraví reprezentantky Nikola Sedláčková a Monika Cvernová, tak se nemusíme ničeho obávat, “ tvrdí trenérka.

Od letošního ročníku se nejvyšší ženská soutěž bude hrát zbrusu novým systémem. Celá liga byla zúžená na osm klubů. Nejprve se mužstva utkají systémem doma – venku. Poté se soutěž rozdělí na první čtyři kluby, které budou hrát o titul a zbývající čtveřice bude bojovat o záchranu. Jitka Klimková je s novým systémem spokojená.

„Budeme hrát daleko víc atraktivnějších a těžších zápasů. Odpadnou utkání se slabými mančafty, ve kterých šlo vlastně jenom o to, kdo jim nastřílí víc gólů. Podle mého názoru je to krok ke zkvalitnění první ligy.“


Pro Slovácko je tedy nejdůležitější umístit se v základní části do čtvrtého místa. Že by se to nemuselo podařit, tak s tím trenérka vůbec nepočítá. „Věřím tomu, že nám to nehrozí a první čtyřku si vybojujeme.“

Jitka Klimková bude na podzim sedět ještě na jedné trenérské židli. Před několika týdny dostala nabídku na hlavního kouče reprezentační devatenáctky. „Jako hlavní trenér mám smlouvu s reprezentací zatím do konce října. Za pár dní odjíždíme na kvalifikaci ME do Estonska a potom se uvidí,“ nechce zatím čerstvá šéfka reprezentační juniorky nic plánovat.

Text a foto:STANISLAV DUFKA

Fotbalistky Slovácka těsně před zápasem s Brnem

 

 

Ani ženský fotbal se nehraje v rukavičkách

 

Velký talent Slovácka Klárka Cahynová

 Takto se raduje trenérka Jitka Klimková při vedoucím gólu Slovácka

 

Posila z Brna Veronika Juráková

Znovu Klára Cahynová, která se tentokrát gólově neprosadila