Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Zásadní téma: Petice za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti

V našem regionu se v těchto dnech zrodila petice, kterou považuji za nesmírně důležitou a prospěšnou. Jde o petici, jejíž přesný název zní: Za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti.

Přeloženo do co nejjednodušího jazyka - jde o to změnit dnešní naprosto šílený stav, kdy ministerstvo spravedlnosti drží zbytečně ve své moci věznici, která byla mimo jiné svědkem krutostí komunistického režimu. Tato věznice rok od roku víc chátrá a pokud to půjde takto dál, přijedou brzy buldozery, které toto memento doby během pár hodin srovnají se zemí a do roka tady budeme například nakupovat nějaké zbytečnosti nebo sem budou chodit pejskaři venčit své miláčky.

Povídání o historii věznice - za časů minulého režimu i mladé demokracie - by zabralo mnoho hodin. Stručně řečeno, město Uherské Hradiště se už léta snaží věznici získat do svého majetku. Protože se mu to nedařilo, navrhli někteří poslanci speciální zákon, kterým by se stát budovy vzdal a převedl ji na město. Nejsem příznivcem žádných speciálních zákonů, které se týkají jen jedné věci, ale případ hradišťské věznice je opravdu mimořádný a vyžaduje mimořádné řešení. Ministerstvu spravedlnosti, které strká na zakázkách utajovanédesítky milionů korun exministru Němcovi, se nic nestane, pokud o budovu přijde. A mrzet to nemusí ani náš rozhazovačný a úředníky přeplněný stát, věznice ať přejde na město.

Potom už nezbývá než věřit, že se najde dost slušných lidí, kteří věznici nezmění právě v supermarket nebo třeba fitko, ale její naprostou většinu zachovají co nejvíce v současné podobě - doplněné samozřejmě o mnoho informací o době a zločinech, které se tady děly. Jsem v tomto optimista, protože v Uherském Hradišti i celém naše regionu žije hodně lidí, kteří by nedovolili využití věznice pro jiné "účely", než o kterých mluvím.

Jak vše dopadne, není jasné, vláda totiž poslancům nedoporučila, aby zákon schvalovali - právě kvůli tomu, že se jí nelíbí dělat kvůli jedné "budově" speciální zákon. Teď je řada na poslancích, a v případě schválení, na senátorech a prezidentovi. Možná to bude i dobrý test toho, jak na tom naše demokracie 20 let po svém znovuzrození vlastně je, jací jsou ti, kteří tuto demokracii reprezentují. A jak moc si uvědomují, kolik toho dlužíme obětem minulého režimu - a to nejen těm, které byly popraveny, zavražděny, umučeny, trýzněny a protiprávně vězněny v hradišťské věznici.

Určitě se většině (?) lidí zdá, že máme tisíce aktuálnějších a vážnějších problémů, než je "nějaká" stará, zrezivělá, zchrátralá a odpuzující budova. Nesouhlasím s nimi. Mnoha lidem a jejich rodinám nemůžeme vrátit život, zdraví ani roky, kdy byli nelítostně pronásledováni. Můžeme ale na ně "alespoň" vzpomínat a snažit se, aby příští generace měly v úctě každého, kdo se postavil a postaví proti nesvobodě a nepravedlnosti. Jinak ná nezbude nic jiného, než přihlížet onomu psímu očurávání.      

RB      

 

- Informace o zákonu, týkajícím se bývalé hradišťské věznice najdete prosím TADY... 

- Důležité informace k zákonu, včetně stanoviska vlády, najdete prosím TADY... 

 

Klíčové jsou v zákonu tyto pasáže:

+ Dnem účinnosti tohoto zákona přechází z vlastnictví České republiky (dále jen "stát") do vlastnictví města Uherského Hradiště (dále jen "nabyvatel") nemovité věci uvedené v příloze tohoto zákona, a to včetně vybavení dle inventarizace ke dni přechodu. 

Část předaného majetku podle odstavce 3 nabyvatel využije k vybudování muzea, připomínajícího utrpení nespravedlivě odsouzených vězňů v období totalitních režimů v bývalé věznici v Uherském Hradišti a pro umístění vzdělávací instituce. Pokud nabyvatel do 10 let ode dne přechodu majetku státu podmínky uvedené v předchozí větě nesplní, je povinen nabídnout majetek podle odst.1 bezúplatně zpět do vlastnictví státu. (Trošku se bojím zmínky o části předaného majektu, když jsem mluvil se starostou Hradiště a místostarostou Hradiště panem Tichavským, nebyl jsem si jistý, jak moc místa chtějí skutečně věnovat zachování původní věznice a kolik třeba pronajmou různým firmám...) 

 

A když jsem nahlédl do pořadu schůze poslanců, je možné, že zákon budou projednávat dnes, 29. ledna!!! Po zkušenosti práce parlamentního zpravodaje ale velmi dobře vím, že v pátek poslanci spěchají domů - tipoval bych to až na příští týden :) Ještě bych měl pro vysvětlení dodat, že zákon jde nyní do prvního čtení, v něm může kdokoliv z poslanců navrhnout už zamítnutí návrhu zákona. Pokud se zákon dostane do druhého čtení, půjde nejdříve k posouzení příslušným výborům, v tomto případě zřejmě hlavně ústavně právnímu. Jeho stanoviska v druhém čtení můžou i nemusí poslanci podpořit... Přímý přenos jednání můžete sledovat TADY...

 

 

 

...Pokud prosím s peticí souhlasíte, zašlete svůj podpis na adresu: Jaroslav Křápek, Ostrožská Lhota 441, 687 23

 

   A vy, kteří používáte Facebook, najdete další informace TADY... 

 

   A ještě článek ze Slováckých novin TADY...