Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Zajímá vás Strání? Seznamte se - 4 x video: Povídání v lidovém domku + straňanský zpěv + Vlasta Grycová + Pod šable

Nedávno jsem se byl podívat ve Strání, z cesty jsem dával sem na stránky videoukázky s kardinálem Miloslavem Vlkem. Nyní se do Strání vracím a chci vám ukázat tamní folklór. Rád bych ještě jednou poděkoval těm, kteří se ke mně chovali vstřícně a srdečně a díky kterým jsem mohl ukázky natočit... Vracel jsem se ze Strání s obrovskou chutí věnovat se mapování Slovácka dál a nevzdávat tuto snahu ...

 

Můžete se podívat například na toto povídání, zajímalo mě mimo jiné, jak ve Strání využívají tamní lidový domek. Vlastně kvůli tomuto zájmu jsem zaklepal na dveře, je totiž škoda, když takové domky na různých místech Slovácka málo "žijí". Ale povídali jsme si také o dalších věcech, například o samotném Strání ... Povídal jsem si s Katkou Myšinskou, která se dříve jmenovala Žajglová. Děkuju! 

 

 

A ve Strání jsem slyšel také tento krásný ženský zpěv - máme na Ostrožsku takové pěkné písničky? :) Jde o Sboreček žen ze Strání, většina zpěvaček prošla souborem Javorina, některé v něm ještě dodnes aktivně působí. 

Ženu úplně vpravo jistě příznivci lidové muziky znají - paní Vlasta Grycová, letos získala za své celoživotní zpívání Foskara, zpěvačka, která vystupovala s řadou výborných muzik. Velmi se mi líbilo, s jakým "nasazením" na domácí půdě zpívala, a také jak bezprostředně se chovala. Dodnes mám v paměti jednu písničku paní Grycové, kterou jsem poprvé slyšel někdy v patnácti, osmnácti letech ve velké LP desce gramofonu. Zpívala ji se svou maminkou a byla to nádherná písnička - stejně jako hlas obou žen. "Putoval Matůšek za jednů Majdlénků ..."

A ještě dovětek k vystoupení ve Strání - kromě žen na pódiu zpívaly také ženy v "hledišti". Přiznám se vám upřímně, že mně šel z toho zpěvu i atmosféry mráz po zádech ...

 

Samozřejmě, proslulé "Pod šable". Trošku mě zlobil zvuk, omlouvám se.. I když tady jde spíš o to podívat se, jak tento tanec vypadá ve své domovině ... "Otíraj šenkérko vrata, vedeme zbojníčka brata ..." I v tomto případě zpíval celý sál.

Na videu je fašančárská skupina pod vedením gazdy Staníka Kolaje. Téměř všichni kluci jsou bývalí souboráci a každoročně vystupují i se souborem na Fašanky a samozřejmě v masopustní úterý. Jsou mezi nimi výborní zpěváci a taky heligonkáři. Určitě budou letos vystupovat na straňanském setkání harmonikářů a heligonkářů, které se bude konat 27.11. ve Farní Dvoraně od 18hod. 

 

A ještě tanec a zpěv folklorního souboru Javorina. Podívejte se TADY na stránky tohoto souboru. 

Na videu je místní folklórní soubor Javorina. Tančí na něm mladší členové souboru a hraje jim hudecká část CM Strýci ze Strání.

 

 

Tak, snad jsem vám Strání přiblížil trošku víc. Rád bych poděkoval ještě Marii Múčkové, díky které jsem "načerpal" předcházející informace. Děkuju moc!

 RB