Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Začíná jízda králů ve Vlčnově

Někteří čtenáři těchto stránek by se na mě asi zlobili, kdybych se tady nezmínil o začínající jízdě králů ve Vlčnově. Jediná jízda králů, která se jezdí v původním provedení zvyku (takto na ni lákají vlčnovské internetové stránky) určitě přiláká mnoho tisíc návštěvníků, proto především pro ně tady dávám odkaz na detailní program. Klikněte prosím TADY, pokud kliknete SEM, najdete pokyny pro návštěvníky. Samotná jízda začne v neděli v 11.30, kdy kluci na koních vyjedou od domu krále.

Vlčnovjanům bych přál především pěkné počasí, protože si dovedu představit, jak jim dá zabrat příprava tak obrovské, několikadenní akce, nemluvě o chystání osmnáctiletých kluků královské družiny, z nichž mnozí k tradicím či folklóru žádný zvláštní vztah nemají, a logicky nebýt jízdy, ani by neseděli na koni. Rád bych vám ještě doporučil vlčnovské internetové stránky k jízdě, jsou opravdu vynikající.

Osobně se snažím masovým akcím stále více vyhýbat, případně se snažím na nich hledat něco, co může mít hodnotu a smysl pro mě či jiné lidi. Loni jsem se takto pokusil sepsat z vlčnovské jízdy králů Příběh padesáti fotografií, pokud máte zájem, podívejte se prosím na ně TADY.

Letos se na nic takového nechystám, nemám tolik sil ani času jako loni, navíc zpracování je hodně náročné, dodnes jsem nezpracoval a nedal na stránky řadu loňských akcí, kde jsem fotil a nahrával. V neděli je přitom několik dalších zajímavých "akcí", v nichž cítím přece jen ještě určitou pravdivost a autenticitu,například tradice Božího těla.

Přesto mě samozřejmě Vlčnov zajímá, v úterý jsem se byl podívat v místní maličké galerii, kde vlastně byla letošní jízda králů oficiálně zahájena. Můžete se zajít podívat do galerie na obrazy Joži Uprky (a nejen jeho) a také na zajímavé fotografie, z nichž některé jsou dokonce z 19. století.

O vernisáži bych mohl tady něco napsat, ale momentálně nemám čas, šlo klasicky o setkání známých tváří, nechyběl například velkopodnikatel Zemek a další. Ale galerii doporučuji, některé Uprkovy obrazy znám nazpaměť, víc času jsem proto strávil u výstavy fotek a také vlčnovských krojů - pěkné udělaná výstavička, nafotil jsem ji a někdy ji dám na stránky.

Přemýšlel jsem, jaké fotky v rychlosti vybrat k tomuto článku, nakonec jsem se holt rozhodl pro jízdu králů v podání Uprky. Upozorňuji ale, že to není originál, pokud byste se chystali přes noc na výstavu podívat :)

Další řádky či fotky přidám snad ještě dnes nebo přes víkend...

 

RB