Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Za Slovácko střílí góly místostarostka + další informace o fotbalistkách

1265202129-holky-1-fcs-soustredeni-013

Replica Watches
Uherské Hradiště - Pokud si kliknete na internetové stránky vesničky Petrůvka, kterou najdete kousek od Slavičína, tak se vám v obecním zastupitelstvu objeví jméno Petra Polášková - místostarosta obce.


Je to stejná Petra Polášková (na titulní fotce), která už několik sezon nastupuje za ženský fotbalový klub 1. FC Slovácko. „Je to tak. Jsem v té funkci od posledních voleb, které byly v roce 2006. Od trenérky mám dokonce udělenou páteční výjimku, kdy nemusím na tréninky a jsem na radnici. U nás v obci máme jenom jeden úřední den, a to je právě pátek," říká s úsměvem Polášková. „Nechceme si v zastupitelstvu klepat na rameno, že jsme dobří, ale něco je snad za námi vidět. Na podzim se chystám kandidovat znovu, práce na obci mě baví," přiznává místostarostka a zároveň kapitánka fotbalistek Slovácka.


Jestli ji znáte jenom z fotbalového hřiště, tak v civilu byste ji téměř nepoznali. Pečlivě načesaná, slušivé dioptrické brýle a sympatický úsměv ve tváři místo bojovné grimasy, se kterou už šestnáctou sezonu nastupuje do ligových zápasů. Také to je čerstvá kapitánka fotbalistek Slovácka Petra Polášková. „Já si toho moc cením, že si mě holky na soustředění zvolily kapitánkou mužstva. Doufám, že to nebylo jenom tím, že jsem byla doteďka zástupkyní. Není to ale pro mě úplně nová funkce. Několikrát už jsem jako kapitánka nastupovala. Já se jen bojím, že se moc necítím jako vůdčí typ, ale budu to muset zvládnout," soudí těsně po svém zvolení třicetiletá fotbalistka.


Zimní kondiční soustředění v pozlovickém hotelu Vega, které hráčky absolvovaly o uplynulém víkendu, nebylo pro zkušenou fotbalistku ničím novým. „Jsem už snad na patnáctém soustředění. Když vzpomínám na ty začátky, tak dneska je to všechno úplně někde jinde. Některé mladé holky si vůbec neváží toho, co mají. Zato mají víc sebevědomí, snaží se co nejdříve dostat do základní sestavy. Pro mě je to ale dobrá motivace, abych jim ukázala, že na to pořád ještě mám," zdůraznila zkušená hráčka.


Podzimní část první ligy ukončily ženy Slovácka senzačním vítězstvím nad pražskou Spartou. Do jarních odvet se snad i proto dívá kapitánka družstva s optimismem. „Pokud by začalo jaro, tak jak skončil podzim, tak by to byla paráda. Jsem přesvědčená, že při troše štěstí můžeme skončit i na lepším než třetím místě."
Petra Polášková už několikrát naznačila trenérce Jitce Klimkové, že si bude muset hledat náhradu. Nejméně třikrát už byla rozhodnutá ukončit fotbalovou kariéru, ale pokaždé se nechala přemluvit k další sezoně. „Opakuji to znovu, že tento půlrok je asi můj poslední. Moc času nenám a nemá cenu něco dělat napůl. U mě je na prvním místě práce, která mě živí, a to nemůžu odhodit. Mám také závazky na obci vůči lidem," připomíná.

 

Za dort hraje další sezonu, trenérka jej péct nemusela


Slovácko - Po skončení uplynulé sezony byla služebně nejstarší fotbalistka Slovácka Petra Polášková rozhodnutá ukončit svoji kariéru. Nakonec se nechala od trenérky Jitky Klimkové přesvědčit k ještě jednomu ligovému ročníku.  „Ona je kvalitou, na kterou se můžu kdykoliv spolehnout. Asi zajedu s velikým dortem na Petrůvku, kde bydlí, a snad ji ještě na rok zlomím," prohlásila loni v červnu trenérka Slovácka.

Petra Polášková na slib své nadřízené rozhodně nezapomněla. „Dluží ho a už by měla přinést dva dorty. Už jsem jí odpustila i to, že ho nemusí péct sama. Stačí, když koupí krtkův dort," radila na dálku své trenérce. Nakonec se zkušená hráčka přece jenom dočkala, ze sladké odměny se radovala na zimním soustředění v Pozlovicích. Jitka Klimková tedy svůj slib splnila téměř po půl roce. „Všechno bylo připraveno daleko dřív, jen se čekalo na vhodnou příležitost," usmívala se šibalsky po předání dortu.

 


Odpočívat můžou hráčky až doma, říká čerstvá držitelka prestižní trenérské licence


Pozlovice - V Hotelu Vega v Pozlovicích, kousek od luhačovické přehrady, našly azyl pro čtyřdenní soustředění prvoligové fotbalistky Slovácka. Běžky, posilovna, hala a regenerace, to byla hlavní náplň aktuálně třetího týmu prvoligové tabulky.

Čerstvá držitelka nejvyšší trenérské licence UEFA a šéfka všech žen v uherskohradišťském klubu Jitka Klimková si přípravu na jarní odvety pochvaluje. „Zatím to probíhá výborně. Na soustředění jsme trénovaly hlavně kondici a zaměřily se na teambuilding (stmelování kolektivu - pozn. aut.).

 

S průběhem zimní přípravy jste tedy zatím spokojená?

 Jsem trošku zklamaná z toho, že některá děvčata jsou dlouhodobě zraněná a na tréninku není stoprocentní účast. Z juniorky a áčka bylo na soustředění šestadvacet holek, což je zhruba osmdesát procent obou kádrů. Jinak trénujeme čtyřikrát týdně, většinou na umělce, ale zápas jsme ještě nehrály.

 

Jak moc bylo z vašeho pohledu soustředění náročné na hráčky?

My jsme to letos pojali hodně intenzivně. Před snídaní byla rozcvička. Ráno a odpoledne fyzická příprava, kterou večer doplnila rehabilitace. Fyzičku jsme ale získávali formou různých her, abychom to holkám trošku zpestřili. Bylo to ještě promícháno s aktivitami tembuildingu, které si připravuje Veronika Hoferková. Je pravda, že děvčata neměla moc času polehávat, i když vím, že i odpočinek je potřeba. Jenže my jsme tam byli příliš krátkou dobu, kterou jsem chtěla co nejlépe využít. Odpočívat můžou holky doma.


Na soustředění jste si přibalili také běžky. Jak to hráčky zvládají?

Záleží, jak která. Musím říct, že je to velmi zajímavé je sledovat. Ohlasy na běžky byly ale jenom pozitivní.

 

Máte v kádru nějaké posily na jarní odvety?
Přišla k nám na zkoušku Slovenka Nikola Rybanská. Věkem je ještě žačka, ale co jsem ji viděla hrát, tak je to velký talent. Na hřišti měla na svůj věk obrovský přehled a perfektně četla hru. Pokud se domluvíme, bude na jaře nastupovat za juniorku.

 

Hotová hráčka do prvního mužstva nepřijde žádná?

Zatím ne. Já jsem si vytáhla z juniorky čtyři mladé holky, které jsem zařadila do zimní přípravy. Postupně bychom je chtěli zařazovat do áčka. Uvidíme, jak to všechno dopadne na konci března, kdy si necháme v kádru dvacet hráček. Mrzí mě, že z rodinných důvodů je mimo hru bývalá kapitánka Martina Marcoňová. Na jaře slíbila, že pokud to půjde, tak nám pomůže. Ze závěru podzimu nám ještě bude chybět Veronika Hoferková, která odchází znovu do Švédska. Tam jsem to ale čekala.

 
V prvním jarním kole jedete na pražskou Spartu. To bude hodně těžký začátek...

My jsme začátky nikdy neměly silné, tentokrát se toho budeme snažit vyvarovat. Doufám, že nám vydrží výkonnost a také atmosféra ze závěru podzimu. První zápas ukáže naše jarní ambice.

 

O místo v kádru musí nejlepší střelkyně Slovácka bojovat


Pozlovice - Kvůli nemoci se téměř dva roky neobjevila na hřišti, v uplynulém podzimu ovšem patřila mezi největší překvapení mužstva trenérky Jitky Klimkové. Řeč o mladé útočnici Slovácka Kataríně Strožové, která se stala se sedmi góly nejlepší střelkyní mužstva.


 „Ze začátku to nebylo vůbec jednoduché. Chviličku mně trvalo, než jsem se do toho dostala, ale závěr podzimu už byl podle mých představ. Hodně mně pomohly spoluhráčky," říká bývalá reprezentantka Slovenska, která na soustředění poprvé v životě vyzkoušela běžky. „Je to super, baví mě to a je to takové příjemné zpestření zimní přípravy," popisuje svoje běžkařské zkušenosti.


Vyučená cukrářka, která by se jednou chtěla fotbalem živit, dobře ví, že do jarních odvet nemá místo v kádru předplacené. „Na každém postu je velká konkurence a o místo musíme bojovat. Já bych si hlavně přála, aby se nám vyhýbaly zranění a nemoci."

 

Text a foto: std

 

 

Kamarádky: Petra Polášková a trenérka Slovácka Jitka klimková (vpravo)

 

 

 

 Dobře namazat: Zhruba polovina děvčat zvolila k přípravě běžky

 

 Střelkyně: Nejlepšína na podzim v dresu Slovácka byla Katarína Strožová, která vstřelila 7 branek

 

 Splněný slib: Trenérka, které přinesla kapitánce Petře Poláškové dort

 

 

 

 Fyzička: Petra Polášková při tréninkové zátěži

 

 

 Fotbalistky Slovácka: Druhé zleva Šárka Ondračková z Hluku