Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Za fotbalistky Slovácka bude chytat Američanka

FOTBALISTKY SLOVÁCKA MAJÍ V KÁDRU ZNOVU POSILU Z AMERIKY

„Jestli jsem to konzultovala s rodiči? Tak ti se o tom dozvěděli až na letišti,“

tvrdí Lauren Church.

 

„Pryč, pryč, pryč,“ ozývalo se důrazně na tréninku žen 1.FC Slovácko při hře na jednu bránu. Tento hlas nepatřil nikomu jinému než nové posile mezi brankovými konstrukcemi Američance Lauren Church. To nejdůležitější gólmanské slovíčko se tedy naučila velmi brzy. Není to ani měsíc, když trenérka žen Jitka Klimková avizovala příchod nových posil ze zámoří. „Pro další sezónu už mám rozjednané nové hráčky z Ameriky, zájem je oboustranný.“ Svůj slib ambiciózní trenérka částečně splnila dokonce s půlročním předstihem.

„Seběhlo se to strašně rychle, sama jsem to ani nečekala. Lauren je u nás teprve necelý týden. Nabídku na její angažmá jsem dostala od svých kolegyň z Ameriky, se kterými jsem byla nedávno v Portugalsku na semináři o ženském fotbale. Naše gólmana Radka Bednaříková je zraněná, tak jsem reagovala okamžitě,“ přiznává Klimková a nová brankářka jí přikyvuje. „O nabídce jít do Evropy jsem se dozvěděla teprve před pár dny. Vzala jsem si čtyři dny na rozmyšlenou a rozhodla se to zkusit. Zatím tady zůstanu do konce sezóny a potom se uvidí co bude dál.“

 

Na otázku co jejímu angažmá v Evropě říkali rodiče, se čtyřiadvacetiletá gólmanka rozesměje.

„Tak ti se to dozvěděli, až když jsem byla sbalená na letišti. Abych se přiznala, tak jsem odlétala úplně do neznáma. Věděla jsem akorát to, že Česko se rozdělilo se Slovenskem, jinak nic. Také vím, že v Evropě je hodně kvalitních ženských fotbalových klubů a já jsem si chtěla vyzkoušet něco nového,“ popisuje svoji cestu na Slovácko Lauren Church, která v Americe chytala za mužstvo Washington Freedom. „V brance jsem vlastně od svých šesti let a tři roky jsem u nás hrála profesionální soutěž.“ Přibližuje svoji dosavadní kariéru nová posila.

 

Před pár měsíci skončila v mužstvu uherskohradišťských fotbalistek Američanka Molly Kate Norton. Důvodem byla jazyková bariéra. Nehrozí něco podobného i u Lauren Church?

„Tak toho se vůbec nebojím, tolik co namluvila na prvním tréninku, jsem od Katte neslyšela za půl roku, ale hlavně je vidět, že ona chce a snaží se mluvit,“ říká její trenérka.

Prvoligovou premiéru zažila stále se usmívající Američanka v neděli proti Brnu. Jak se cítila po vítězné premiéře? „Zápas jsem si vyloženě užívala, naše hra se mně líbila a v samotném zápase jsem se cítila velmi dobře. Už po prvním utkání je vidět, že je u vás spoustu talentovaných hráček.“

 

Nejde vám do hlavy jak taková fotbalistka, která pochází z Floridy, sbalí kufry a z ničeho nic se objeví na druhém konci světa a to přímo v Uherském Hradišti? Lauren nabízí následující vysvětlení: „Přijela jsem k vám za dvěma cíli. Ten první je fotbal, který by mě měl posunout v mé kariéře o kus dál. U nás zanikla profesionální liga a pro mě je to nová hráčská zkušenost. Už teď ale můžu říct, že se tady hraje hodně rozdílným stylem, fotbal je tady víc agresivnější.

Ten druhý cíl je poznat život zase někde jinde,“ vysvětluje nová posila Slovácka.

 

A jak se žije Američance v Uherském Hradišti? „Je to obrovský rozdíl. Já pocházím z Floridy a my jsem bydleli přímo na mořské pláží, ale zatím jsem tady příliš krátce na nějaké hodnocení,“ povídá nová posila.

 

                                                                                  Text a foto: std