Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Výzva Jakuba Hájka k lidem z největší - Ostrožské - Lhoty: Lhoťané, ukažme se na srazu Lhot a Lehot v roce 2014 v mnohem větší síle!

Nálsedující text Jakuba Hájka z Ostrožské Lhoty je svým způsobem výzvou "jeho" Lhoťanům", prosbou na ně, hozenou rukavicí. Jde o to, že tato Lhota, největší Lhota ze všech Lhot, se účastní srazů v minimálním obsazení, přestože kdysi v minulosti tomu bylo zcela jinak,. Pokud se nemýlím, jeden takový sraz dokonce organizovala a na setkání jinde jezdila v hojném zastoupení. Nyní jezdí reprezentovat Ostrožskou Lhotu jen několik jedinců, mezi které patří i Kuba. Tady je jeho psaní:  

 

33. sraz Lhot a Lehot 2013
Aneb, jak jsme reprezentovali Ve Velké Lehotě

Stalo se již tradicí, že začátek léta je neodmyslitelně spjat se setkáváním se Lhoťanů a Lehoťanů napříč Českou i Slovenskou republikou. I když se jednalo už o 33. ročník, Ostrožská Lhota se zúčastnila v počtu 9-ti reprezentantů teprve po čtvrté. Jelikož reprezentujeme nejlidnatější Lhotu v České republice (celkový počet 300), stojí za zvážení, zda by pro příště nemohl být počet účastníků početnější.

Na asi 200 km dlouhou cestu jsme se vydali po skupinách v průběhu pátku, kdy první skupinu (Josef Žajdlík, Lukáš Zámečník, Jakub Domník a Vašek Kuban) vyjetou již dopoledne následovali „pracující opozdilci" (Kuba Hájek, Petra Tuháčková, David Bezděk a Víťa Lopata). Vše uzavíral nočním příjezdem poslední člen Karel Malůš.

Páteční večer se nesl ve znamení seznamování se s okolím, a jak již bývá zvykem, velmi přátelsky naleděnými ostatními účastníky. Vyzbrojeni stejnokroji v podobě sladěných polokošil jsme i my velmi rychle zapadli a začali se bavit. Aniž jsme se nadáli byla před námi sobota, kterou trávili někteří oficiální reprezentací obce na zasedaní, jiní pak grilováním.

Vše se ale rychle schylovalo ke slavnostnímu průvodu, kdy jsme vyzbrojeni vlajkami a znakem prošli až do amfiteátru, kde započal hlavní program. Tento byl malinko chudší než tomu bylo v předchozích letech. Dobrou náladu nám ale nemohl pokazit tento fakt, ani déšť , který se snesl v sobotním odpoledni. Výborné vystoupení několika známých i méně známých skupin nás provázelo sobotní nocí až do nedělního rána, kdy už bylo pomalu ale jistě potřeba upínat se k balení a návratu.

Závěrečný vyhlášený telecí řízek v motorestu Rohlenka jen umocnil krásné zážitky po uplynulém víkendu, kdy se spousta lidí od dětí přes mladé až po starší (jsou i takový, co se zúčastnili všech srazů) setkávají za účelem dobré zábavy a prezentaci svojí rodné Lhoty.

Pakliže Vás tento článek oslovil, nebojte se, protože srdečné pozvání do Kostelní Lhoty na příští rok jsme samozřejmě neodmítli!

Jakub Hájek