Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Významná výročí kostelů v Ostrohu a Lhotě - tady je detailní program oslav

Toto jsou pozvánky, na které se prosím podívejte. Týkají se oslav v druhé části října, v obou případech jde o výročí posvěcení kostelů. Budu se k těmto tématům vracet ještě tady na stránkách i v časopise, první vám předkládám tyto pozvánky, myslím, že v obou případech jde o premiérové ukázky detailních programů.

Pokud jde o Uherský Ostroh, vím, že vzniká kniha o historii kostela, zatím jsem ji viděl jen zběžně v tiskárně, jsou v ní krásné fotky a má i zajímavou grafickou podobu, text jsem ještě nečetl. Oslavy v Ostrohu budou opravdu velké, na některé body programu se těším už nyní. A podobné je to i ve Lhotě, vždyť nový kostel tady vznikl přesně před 100 lety!

Pokud jde o Ostrožskou Lhotu, tam o přípravách mnoho nevím, s výjimkou tohoto plakátu. Pokud ale tuším, vzniká kniha, podrobnostmi nemůžu posloužit. Dělá ji zřejmě stejný autor, stejná tiskárna a bohužel stejný grafik, jako knihu o Antonínku. Uvidíme, nechejme se překvapit, snad v ní bude trošku víc "srdce" než právě v antonínkové knize, která je sice výborná po stránce fotografické (skvělé fotky Lenky Fojtíkové) a faktografické (až na poněkud polemickou zmínku o Bílé hoře), ale chybí jí trošku více života, více citu...

Vždyť Antonínek nebo třeba kostely jsou ze všeho nejvíce o citu, srdci, víře, lidech, to je na těchto duchovních místech to nejsilnější a nejúžasnější. Když jsem několikrát slyšel povídání o tom, s jakým úsilím a vypětím vznikal kostel v Ostrožské Lhotě, nezbývá než před některými našimi předky smeknout. To by mělo být z knihy cítit - to se budu snažit dát i do svého článku v Časopisu Ostrožska a Horňácka...

Osobně se velmi těším na výstavu o historii kostela, kterou připravil pan Páč. O této výstavě se bohužel zatím moc neví, ale všem vám ji VELMI doporučuji. Pan Páč se svým bratrem připravili tuto výstavu s obrovským zaujetím, nikdo netuší, co příprav taková výstava dala - a bojím se, že to nikdo ani neocení. Stejně jako nikdo neocení, co pan Páč, nebo i pan Šálek dělají pro vznik knihy o Ostrožské Lhotě. Pro mě je vždycky zážitek je poslouchat a dozvídat se od nich tolik zajímavého třeba právě o lhotském kostele.

Tečka.

RB

 

 

Soubory ke stažení