Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Výhra fotbalistů Slovácka na závěr

 

Slovácko - Opava 2:1

"Nevíme, neznáme, nebudeme se k tomu vyjadřovat," takto  a podobně zněli odpovědi hráčů a trenéra Mazury v sobotu odpoledne k odkoupení první ligy Slovácka od Čáslavi. Přečtěte si tedy alespoň vyjádření klíčových hráčů v posledním duelu sezóny proti Opavě.

 

Perůtka: Trefilo mě to a byl z toho pěkný gól


Uherské Hradiště - Jedním z tahounů Slovácka v jarní části sezony byl odchovanec klubu Jiří Perůtka. Právě on odmítl osmou jarní remízu a už v nastaveném čase rozluštil tříbodovou tajenku.

Autor: Stanislav Dufka

Parádní akci předvedl tento středopolař Slovácka už po hodině hry, když napřáhl z hranice šestnáctky, ale gólová radost mu ještě nebyla souzena. Míč jenom rozezvučel brankovou konstrukci. O půl hodiny později už mohl být spokojenější.

„Věděl jsem, že už bude konec zápasu a já nemám co ztratit. Fudži (Lukáš Fujerik – pozn. aut.) měl balón u lajny a já jsem naběhl do šestnáctky. Říkal jsem si, že mě to třeba trefí a bude z toho gól. Trefilo mě to a byla z toho docela pěkná branka,“ popsal s úsměvem svoji premiérovou trefu v dresu Slovácka Perůtka.

 

Chce hrát ligu v dresu Slovácka


Při závěrečném náporu domácích byste v šestnáctce Opavy asi těžko hledali menšího hráče, než byl střelec vítězné branky. Přesto jeho hlavička skončila v síti a jeho výskok na gólový centr byl obdivuhodný. „To bylo asi tím správným náběhem. Šťastně mě to trefilo a pak už je to jednoduché,“ říká skromně mladý záložník, kterému bylo líto, že sezona už skončila.

„Cítím trošku únavu, to nepopírám, ale když se vám daří, tak z vás všechno spadne. Na jaře jsem se prostě fotbalem bavil. Čekal jsem na šanci, která přišla, a pak už jsem ji nepustil. Chtěl jsem trenérovi dokázat, že na to mám a myslím si, že se mně to povedlo,“
soudí Perůtka.

Když se někomu daří a ještě k tomu je mladý a talentovaný, nemívá zpravidla nouzi o nabídky. Blonďatý ďáblík a ale zájem z jiných klubů odmítá. „Já mám svého manažera a zatím se žádná nabídka na přestup neobjevila. Já jsem tady ale spokojený. Chtěl bych tu něco dokázat – nejlépe hrát první ligu v dresu Slovácka.“

„Dalo by se říct, že se o nic nehrálo, ale my jsme se chtěli doma rozloučit vítězstvím. Rozhodl Jirka Perůtka, který hrál dneska opravdu výborně,“ pochválil nadějného záložníka jeden z nejzkušenějších hráčů Slovácka Pavel Němčický. Sezónu už tak radostně hodnotit nemohl.

„Cíle byly předem dané a ty jsme nesplnili. Utekl nám začátek podzimu a potom už se to s námi vezlo. Hráli jsme sice dobře v poháru, ale to je jenom takový malý plusový bodík. Na jaře jsme chtěli jít hlavně pryč z pásma sestupu, což se nám nakonec podařilo. Určitě jsme měli být více nahoře, než jsme nakonec skončili,“ uvědomuje si Němčický.

Šultes dostal sodovku


Zatímco Němčický a spol. si užívali potlesku publika, o něčem podobném se mohlo Pavlu Šultesovi jen zdát. Ještě zhruba před rokem byl jedním z idolů fanoušků Slovácka a z kotle se často ozývalo: „Páááável Šultés“. Po přestupu do Opavy se ovšem stal trnem v oku příznivců hradišťského klubu. Na stadionu v Uherském Hradišti se představil poprvé od svého odchodu. A pokřiky fanoušků Slovácka měly tentokrát docela jiný charakter.

„Šultés buzer…,“ burácel nejednou kotel. Ofenzivní hráč slezkého klubu skandování nemohl nezaregistrovat. „Hrálo se mi docela v pohodě, až na ty pokřiky fanoušků. Já jim to ale nezazlívám, vnímal jsem je docela dobře, zvlášť když začali řvát, ale moc jsem si to k srdci nebral. Dávali mně pěknou sodovku – klobouk dolů,“ přiznal s úsměvem Šultes.

 

 

Změny by měli přijít hlavně do útoku,

myslí si obránce Slovácka

Na jaře inkasovala obrana Slovácka pouhých sedm branek. Lví podíl na tom měla i obranná řada, ve které v posledních zápasech nastupoval pravidelně i Lukáš Kubáň. Také proti Opavě patřil k pilířům domácí obrany a svým výkonem potvrdil zlepšenou formu.

Jak těžký byl poslední zápas proti Opavě?

Chtěli jsme vyhrát a také jsme nakonec vyhráli. To co jsme chtěli, jsme splnili a jsme za to všichni rádi. Moc gólů jsme v poslední době nedávali, ale dnešní dvě branky znamenaly vítězství.

Věřili jste ve výhru? V druhé půlce Opava hru minimálně vyrovnala…

Tak věřili…? Ten závěr už byl o štěstí. V druhé půlce nás přehrávali hlavně v osobních soubojích. Jeden z jejich útočníků měl snad přes dva metry a vyhrával všechny hlavičkové souboje, z toho jsme měli největší problém. V Opavě jsme dostali vyrovnávací gól v poslední minutě zápasu a dneska jsme jim to vrátili.

Na jaře máte pevné místo v obraně Slovácka, dostal jste se do herní pohody?


Já jsem byl hlavně tři měsíce zraněný. Potom jsem začal hrávat a chtěl jsem dokázat trenérovi, že na to mám, a to se mně podařilo.

Důležitá byla asi důvěra trenéra Mazury?

Určitě, já jsem za tu důvěru rád.

Na podzim vám důvěřoval i trenér Jurkemik, ale moc vám to nešlo…

Za pana Jurkemika jsem hrával zálohu a ta mně moc nesedí. Já si věřím daleko víc na místě obránce, ať zprava nebo zleva, s tímto postem jsem o moc více spokojený. Na jaře také hráváme ve stabilnějším složení, obrana se moc netočí a už jsme na sebe zvyklí.


V poslední době se hodně mluví o koupi  první ligy od Čáslavi. Jak moc vnímáte takové spekulace?

Já to teďka neřeším. My máme čtrnáct dnů dovolenou a až bude konečný verdikt co budeme hrát, tak se budeme soustředit na to, co vlastně bude.

Myslíte si, že kdyby to byla první liga, že by mužstvo muselo posílit? Případně na kterých postech?

To si nedovolím říct. S každou změnou musí přijít nějaké změny, takže uvidíme.

Troufáte si odhadnout jestli by se posily týkaly jednoho nebo dvou hráčů, nebo by muselo přijít víc fotbalistů?

To fakt nevím.

Hrával jste první ligu tady na Slovácka a také v Brně. Zkuste porovnat kvality těchto prvoligových mančaftů se současným kádrem Slovácka?

Pokud bychom chtěli hrát důstojně první ligu, tak si myslím, že by tam měly přijít nějaké změny hlavně do ofenzívy.

 

V týdnu si můžete přečíst hodnocení celé sezóny fotbalistů Slovácka od Tomáše Randy a podívat se na fotky z otevření zrekonstruovaného hřiště v Blatnici.

(std)