Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Výborná výstava fotek v Hradišti! A několik slov o cizím větříku na Slovácku + VIDEO

Včera jsem se nadechl Francie, šansonu a skvělých fotek a ještě teď cítím, jak to může člověku na Slovácku móóóc prospět. Často se mi zdá, že bychom potřebovali na Slovácku prověrat nějakým tím "větříkem" ze světa mnohem častěji.

Tento "větřík" vál v kině Hvězda v Uherském Hradišti, začínaly tady totiž Dny francouzské kultury a filmu a také výstava fotografií fotografa zlínské redakce MF DNES Jana Karáska. To i to vřele doporučuji vaší pozornosti! Bohužel, Francie v Hradišti končí už nyní v neděli, fotky budou k vidění ještě pár dalších dnů, a šanson, který zazněl na vernisáži, bude snad věčný.

Byla to prostě "parádička", najdříve zasedl za klavír Richard Dvořák, Jana Chaloupková (skvělá!!!) navlekla rukavičky a spustila báječný šanson, potom promluvil předlouze, ale zajímavě nakladatel Tomáš Ježek (vrátím se k jeho slovům), po něm přestručně Honza Karásek a "France/Slovac" Miško Eveno (má výstavu v přízemí Hvězdy, těším se), no a potom už se pojídala pravá francouzská polívčička a popíjelo se francouzské beaujolais. Ani jedno jsem sice neochutnal, ale "dával" jsem si jednu fotku za druhou, zastavoval se u nich, vychutnával je, kroutil hlavou a říkal si, že tato výstava Honzy Karáska je vynikající - nenajdete na ní slabou fotku!

"Kurnik, Honzo, jak to děláš?" ptal jsem se ho, když už byl větší klid. On se neustále usmíval, jak to umí skoro pořád, choval se i vyjadřoval skromně a mluvil o tom, jak se každý den těší do práce na focení. A nepřestal se usmívat, ani když za ním přišla hezká redaktorka televize Slovácko, která se na něj také usmívala, a já mu už během večera záviděl podruhé:) 

Tož, kurnik, ještě jednou Honzo - jak to děláš? A mohl jsem si to myslet, opět ten vítr ze světa. Honza totiž mluvil  o tom, že se vždycky učil především na fotkách ze světa, na světových fotografech, jejich fotky si prohlížel a učil se, jak mluvit k lidem fotografiemi. Žádné slovácké vzory :)

Tu výstavu vám doporučuji opravdu s čistým svědomím. Je to laťka, kterou bude mít problém v tomto oboru přeskočit i lecjaký renovovaný "skokan". Kdokoliv bude chtít dělat výstavu, ať si první postaví laťku do patřičné výšky a doma ji zkouší zdolat. A pak ať se s nimi vypraví do světa - nejdříve třeba do hradišťské Hvězdy, a pak dál a dál a dál. Honza Karásek by se na takový "špacír" mimo Slovácko vydat měl, dělá výborné fotky, byť nějaký šťouravý kritik a lá Chuchma MF DNES (nic proti bývalým koegům nemám!) by si možná některou fotku poddal. Ale nejsem Chuchma a tak "vrním" blahem.

Konečně Slovácko takovým objektivem, který si zaslouží. Nejen folklor, ale když už folklor, tak folklor, u kterého vás fotograf nechce opít laciným "čučem", obsahujícím pouze prvoplánovou krásu krojů či usmívajícího sa slováckého šohaja. Samozřejmě i Karásek snímá kroj a šohaje, ale prohléděte si ty fotografie pořádně, je na nich ještě něco navíc, co z něj dělá Pana fotografa. A to i tehdy, když stojí v okně, a přes něj pozoruje vesnický pohřeb, ministrant s křížem, za ním muzikanti, pohřební vůz. Konečně výborná dokumentární fotka o Slovácku! Jen více následovníků! A co třeba portréty výtvarníků? Už jsem se bál, že věčného zvěčnění ve věčné kvalitě se dožijí jen ti pražští. Ale kdepak, ti slováčtí mají Karáska - a třeba i jiné.

Končím, jdu vyhodit svůj foťák do koše...

RB   

Ps. Fotografové mě nebudou mít asi rádi, ale zmiňoval jsem se o fotkách i TADY, když jsem dělal reklamu fotografické soutěži Ohlédnutí 2008 - mimochodem uzávěrka fotek je už v polovině prosince! 

 

A pochopitelně, nesmím zapomenout na šanson, Janu Chaloupkovou a Paříž. Po včerejšku miluju celou tuto "svatou" trojici! Tady je!         

 

... druhou videoukázku s písničkou Jany Chaloupkové dám sem na své stránky pozdě večer nebo zítra brzy ráno, protože teď už mi padá připojení na stránky, kde video ukládám...  

 

... a s videem vás provedu také všemi fotkami, kdybyste do Hradiště nezajeli... a pustím vám i kousek fotografa :)