Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Vše o Hluku - dřívější noviny o Hluku + informace o těch nejnovějších

Dnešním dnem jsem dokončil nejnovější číslo Hluckých novin, což - uznávám - nemusí většinu vás čtenářů zajímat. Pokud někoho Hluk nebo "nějaký" obecní zpravodaj zajímají, podívejte se prosím do přiložených souborů. Snažil jsem se vám nabídnout maximum - pět čísel Hluckých novin z roku 2008, čtyři čísla z roku 2009 a k tomu několik stránek z nejnovějšího čísla, které bude v prodeji zřejmě od pátečního odpoledne.

Ukázku z nejnovějších stránek dávám proto, abych udělal tak trochu reklamu tomuto novému číslu Hluckých novin. Věřím, že vy, kteří jste Hlučané, si tyto noviny za pár korun koupíte. A vy, kteří z Hluku nejste, můžete se v přiložených souborech o Hluku více dozvědět.

Nevím, jestli psát něco více, snažím se prostě Hlucké noviny dělat tak, jak bych si představoval co nejlepší místní zpravodaj pro lidi na vesnici nebo ve městě - samozřejmě s tím, že stále cítím, co všechno by šlo vylepšovat. Aktuální Hlucké noviny mají celkem 36 stran, myslím, že jsou zaplněny mnoha informacemi i fotkami, a jejich příprava mi zabrala víc času, než jsem si vůbec dovedl původně představit.

Nejvíc mi záleží na tom, aby čtenáři měli přístup k co největšímu množství informací, bez ohledu na to, kdo kdy vládne například na radnici. To je samozřejmě problém všude možně, stačí se podívat na nekonečné množství různých obecních či městských zpravodajů po celé zemi, které často vypadají, že si je platí starostové ze svých peněz - pochopitelně neplatí, jsou placeny z obecní pokladny, ale radniční cenzura pracuje naplno, a "poskoci", píšící takové zpravodaje, slouží starostům k jejich naprosté spokojenosti.

Nesmírně mi záleží na tom, aby Hlucké noviny takový případ nebyly. Proto jsem dal sem do přílohy na internet i dvoustránku z nejnovějšího vydání, kde můžete vidět, že například i informace z jednání zastupitelstva píši co nejotevřeněji - a vedení města to "toleruje". A já si toho cením.

Z toho jednání se můžete například dozvědět, jak dopadl záměr prodat hluckou sokolovnu s kinem, jak nepochodil zástupce jedné firmy s fotovoltaickou elektrárnou, jak se prodraží cyklostezka, nebo že Hluk přijme utečence z Barmy. Lhal bych ale, kdybych napsal, že píši úplně svobodně, bohužel v několika málo případech radnice zasáhla a zamezila zveřejnění některých informací. Myslím, že úplně zbytečně, z mého pohledu šlo o drobnosti - ale je to věc názoru. Vzalo mi to sice dost chuti do dělání těchto novin, ale nakonec jsem si řekl, že nešlo o tak zásadní zásahy, abych se na tyto noviny vykašlal.

Bohužel, po letech v novinách, kde člověk mohl psát skutečně svobodně, poznávám v obcích a městech, jak funguje svoboda informací v reálu. Lidé na radnicích se často staví proti zveřejňování VŠECH informací občanům, a občanům, upřímně řečeno, je to často úplně jedno - ostatně, skoro jako všecko jiného. Mnohdy kroutím hlavou nad tím, že jsme ve skutečnosti stádo ovcí, kterému je úplně jedno, kolik informací dostává nebo nedostává, případně, co se v jeho okolí děje nebo neděje. Samozřejmě, s výjimkou, pokud se něco neděje před našim barákem,  pak jsme schopni se chovat, jak utržení ze řetězu - proto občas nezávidím lidem z radnic, když mají s lidmi na vesnici nebo ve městě jednat.

To jsem se ale rozepsal na téma, s kterým vás nechci nyní otravovat. Pokud chcete, mrkněte tedy do příloh. Pokud ne, překlikněte si s klidem na jiné stránky. A pokud si Hlucké noviny koupíte nebo si tady na internetu pročtete ty minulé, napište mi, co si o nich myslíte, co se vám na nich zdá nebo nezdá. Budu vděčný za JAKÉKOLIV názory...

Děkuju.

 

RB   

Ps. Ještě bych měl upozornit, že technická kvalita Hluckých novin a zejména fotek je tady na internetu hodně snížená tím, že jde o vydání novin, která jsem dostal z tiskárny mailem - tedy data jsou mnohem menší, aby prošla elektronickou poštou. Ve skutečnosti je snad technická kvalita stránek novin i fotek mnohem vyšší.