Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Víte, jak se obléká nejsledovanější muž Jízdy králů ve Vlčnově?

Občas se dívám do svých videoukázek a nacházím tam videa, která jsem nestihl dát na internet. Takto jsem narazil i na následující videoukázku z letošní Jízdy králů ve Vlčnově, která by vás mohla zaumout. V oblasti lidových tradic šlo o poměrně unikátní situaci, nevím, zda nebyla takto k vidění vůbec poprvé - letošního krála Martina Matušíka totiž mohla veřejnost sledovat na vlastní oči ve chvíli, kdy ho jeho mamka a sestra oblékaly do kroje. Vy se nyní na tyto okamžiky můžete podívat.

I po půl roce mě stále překvapuje onen ohromný zájem médií i "obyčejných" návštěvníků o Jízdy králů i okamžiky, které se odehrávají před domem krále. Vždycky si říkám, že už je to naposledy, že už se nebudu tlačit v takovém davu, ale stejně nakonec mi to nedá a chci ono dění zachytit pro ty, kteří nejsou na místě a sednou si pak - teď nebo za mnoho let - k internetu.

V čase 3:44 můžete vidět Martinového taťku, který svého syna pozoroval z povzdálí. Myslím, že volba Matušíků jako královské rodiny, byla volba velmi dobrá, z mého pohledu se vyrovnali s obrovským zájmem veřejnosti se ctí. Hodně je ale zasáhl článek v časopise Reflex, který se trefoval do tradic i Vlčnova, mluvil jsem s panem Matušíkem o několik týdnů později a viděl jsem v jeho očích, jak moc ho tento text zranil.

O Jízdě králů by šlo ale pochopitelně mluvit a debatovat dlouho, kdoví, jak to s ní bude dál, ona je to už asi opravdu spíše atrakce pro turisty (v mnohém stále zajímavá a přitažlivá), než nějaký hluboký rituál pro tu kterou vesnici a její mladé kluky, ale kdoví, třeba se mýlím ...

RB