Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

VIDEO: První ukázky z Mladého Horňácka 2010

Po fotografiích Tondy Vrby se můžete opět vrátit k Mladému Horňácku 2010. V rychlosti jsem dal na web několik prvních video ukázek, které jsem včera natočil, v dohledné době k nim přidám komentář a také ještě další videa. A Tonda Vrba také požádal o názory řadu vedoucích dětských souborů. I tyto názory si budete moci přečíst. A na páteční generálce jsem natočil zvukový záznam přehlídky, který dám také sem na web.

Zatím se můžete prosím podívat na:

 

VIDEO 1

 

VIDEO 2

 

VIDEO 3

 

VIDEO 4

 

O této největší přehlídce horňáckého folklorního mládí by šlo napsat hodně slov, však také v časopisu Krajem svatého Antonínka i lecjaká slova budou, ale myslím, že před jakýmikoliv slovy by měla být tato věta - Mladé Horňácko zůstává i nadále úžasnou přehlídkou, která nemá v této zemi obdobu, nikde jinde neexistuje etnograficky cenné území několika málo obcí, které se můžou pochlubit takovým množstvím dětí, u kterých lze pozorovat tak úzký vztah k písničkám, tanci, muzice i tradicím.

Jistě, přemoderní doba (čím nechci automaticky říci, že špatná doba) dává tomuto všemu "zabrat", ale přesto - možná je to tím, že stárnu, ale když program skončil, měl jsem chuť všem vystupujícím i jejich vedoucím dlouze tleskat. A věřím, že podobně to cítili i mnozí lidé v naprosto zaplněném velickém kulturáku. Byla to nádhera, která v každém z nás snad něco dobrého zanechala!

Určitě jsem to už někdy psal, ale rád to zopakuju - pokud by nebylo Mladé Horňácko, pokud by vymřely ty děti, které mají (mnohdy díky rodičům) vztah k folkloru, a tedy k tradicím, historii, pohybu, muzice, byla by to nejen pro tento horňácký kraj nenahraditelná ztráta. Je velká škoda, že u mnohých dětí tento vztah k "folkloru" po vyjítí základní školy umírá, ale to už je na jiné téma. I když, já myslím, že v nich mnohdy stejně zůstává a projeví se ve chvíli, kdy začínají vychovávat své vlastní děti.     

I proto tento web slovackoDNES bude nadále Horňácko maximálně podporovat, ať už  třeba publikováním všech možných příspěvků i mnohého dalšího - například představováním dětských souborů, vedoucích, muzik, zpěváků, tanečníků ...

RB