Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

VIDEO: Příprava na svatbu a draní peří v Hluku

Tento příspěvek úzce souvisí s mým prvním dnešním příspěvkem, který se týkal přehlídky dětských zpěváků Slovácká stuha. Co jsem v něm napsal o Slovácku, platí také pro následující video z Hluku. I ono patří do mozaiky Slovácka tradic a bohaté lidové kultury, byť už spíše do historie Slovácka než jeho současnosti.

Na videoukázce jsou hlucké tetičky, které se nedávno sešly v hluckých památkových domcích, kde draly peří. Přitom si samozřejmě povídaly o všem možném. Řeč přišla také na dřívější svatby a písničky, právě na následujícím videu tetičky zpívají svatební písničku a také na toto téma vykládají.

Mohl bych ještě dodat, že o dřívějších svatbách se nyní v Hluku mluví častěji než jindy. Hlučané, kteří mají blízko k lidovým tradicím, totiž připravují "rekonstrukci" pravé krojované svatby. Letos ji chtějí zkusit na hody a příští rok už naostro při Dolňáckých slavnostech a také v brodském muzeu.

Pokud by někoho z vás, třeba mimo Slovácko, zajímalo, zda ještě krojované svatby existují dnes, musím po pravdě napsat - bohužel, prakticky už neexistují. Mizí vše, co bylo s tradičními svatbami spojeno, tedy, jak vnější podoba, tedy  kroje, tak podstata svateb, tedy silné a trvalé vztahy dvou lidí, kteří dokázali překonávat mnohé překážky.

 

Tady je prosím samotné video, hlucké tetičky derou peří, zpívají a povídají...

 

RB 

 

Ps. A ještě dodávám, že titulní fotka březnového časopisu Krajem svatého Antonínka je právě z tohoto setkání, které vidíte na videu...