Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Video: jak se připravují na hody Novovešťané + pozvánka

Byl jsem se dnes večer podívat na to, jak se připravují v Ostrožské Nové Vsi na hody, které jsou už nyní o víkendu. Můžete se podívat na video ukázku, na které chasa ještě všechno "piluje". Občas se takto chodím dívat po různých místech na přípravy "akcí", protože si člověk může udělat lepší obrázek a získat víc informací, než když "jen" potom fotí například samotné krojované při hodech. 

Trošku jsem povykládal se stárkou a stárkem, kterými jsou Patrik Jachura a Silvie Hitmárová, mladičký pár, holce je osmnáct, klučinovi dvacet (a potkal jsem s nimi i starší stárku z Ostrohu!). Celkově je letos novoveská chasa dost mladá, našli byste v ní i děcka z jiných obcí. Mladší stárky Novovešťané nemívají, a jak jsem slyšel, měli by možná i problém je sehnat - prý bývají hlavně problémy s rodiči, aby si vzali takovou akci na "bedra".

Jinak si ale myslím, že v O.N. Vsi mají nakročeno na veselé hody, v současnosti je tam plno lidí, kteří se umí bavit, nejde přitom jen o chasu, ale také o mužský sbor, ženský sbor i další. V sobotu odpoledne stavějí májku, doporučuju návštěvu, žádný jeřáb, jak mnohde jinde, ale pěkně ručně, s napětím, jestli se vše podaří, i "lezcem", který potom musí vysoko nad zemí sundat ze stromu provaz. A přitom hraje muzika, zní zpěv, řekl bych, že hodová zábava, jak má být. A měl by vystoupit i ženský sbor z Ostrožské Lhoty, pro který mám zvlášť slabost :) Ale Novovešťanky jsou také výborné! :) :)

V neděli půjde samozřejmě vesnicí chasa v pěkných krojích, opět doporučuju, letos navíc mají v Ostrožské Nové Vsi úplnou novinku. S chasou půjde i banderium, tedy několik jezdců na koních. Připravit něco takového nebyla žádná sranda, podle letošního ročníku se uvidí, jestli by se tato tradice, která byla v obci v třicátých letech, mohla do obce opět pravidelně vrátit. Byla by škoda, kdyby se to nepodařilo. Držte tedy také palce.

Pochopitelně, o hodech by toho šlo napsat více, ale včerejší informace i ty další, které bude mít, si schovávám do časopisu Krajem svatého Antonínka a také na další psaní tady na stránkách někdy příští týden.

A věta nakonec. Když jsem si s různými Novovešťany vykládal, uvědomil jsem si opět, kolik zajímavého toho v každé vesnici je, kolik tam žije například lidí, o kterých by se mělo psát, kolik nám toho zůstává jako by ukryto - a je to strašná škoda. Budu se snažit každopádně i včerejší náměty sepsat, zmapovat a publikovat.

Všichni jste na hody srdečně zváni!

RB 

 

Video ukázka je prosím TADY...