Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

VIDEO + FOTO: Krásná lhotská svatba (doplněno o pondělní text)

Snad se na mě nebudou novomanželé zlobit, když dám na web sobotní lhotskou nevěstu, která vstoupila do stavu manželského. Byl jsem jen v kostele, obřad byl moc hezký, zněla nádherná muzika a manželé vypadali velmi šťastně. Zatím jsem dal na internet několik fotek nevěsty, fotky jsou přístupné těm, kteří mají založený svůj profil na facebooku.

Fotky (plus VIDEO) jsou prosím TADY ....

 

RB

 

Ps. V neděli  odpoledne jsem fotky a video "zpřístupnil" i těm, kteří na facebooku nejsou...

 

Ps1: A ještě v pondělí jsem připsal pár slov:

Přiznám se vám, že čím jsem starší, tím více rád chodím na svatby. Nikdy dřív jsem si to neuvědomoval, vlastně jsem celé roky na žádné nebyl. Teď, když mám možnost, jdu se podívat - ač tedy nezván, ale zatím nevyhazován :) Za chvilku budu, jak ty tetičky, které se nemůžou dočkat, až nevěstu uvidí.

Nevím, proč se na svatby těším a proč sedím v našem lhotském kostele a dokážu poslouchat celý obřad. Možná je to tím, že člověk holt stárne a víc než jindy si uvědomuje, že těch radostných okamžiků ubývá na úkor těch smutnějších a smutných. Proto je šťastný, když vidí šťastné novomanželské páry se šťastnými, dojatými a hezky oblečenými příbuznými, pro které je svatba jistě jeden z nej a nej dnů v celém jejich životě.

Tentokrát se vdávala Lidka Hájková, a kdybych chtěl přinést do tohoto psaní trošku úsměvu, napsal bych - po které určitě oko nejednoho lhotského mládenca mrkalo :) Nakonec byl v mrkání nejúpěšnější Mirek, který není z našeho regionu, ale z Milevska. Mirek má vystudovanou tělovýchovu a fyzioterapii. Dodělává ale ještě studium fyzioterapie, aby si mohl v budoucnu otevřít soukromou praxi. (Původně jsme měl v tomto tady nepřesné informace, ale teď už za ně ručím svou hlavou!) A přidám ještě jednu "klebetnou" zprávu :) Novomanželé budou žít první rok v Praze, Mirek bude studovat a Lidka učit na soukromém gymnáziu.

Obřad v kostele byl velmi hezký, kromě jiného se na něj pečlivě připravovala lhotská schola, která s evidentní radostí v kostele hrála a zpívala. Byla opravdu radost je slyšet a vidět. A bylo krásné vidět na kůru při zpívání také tři Lidčiny sestry - však je můžete vidět i na druhém videu, které je trošku tmavší, protože neumím točit.

Zeptal jsem se i na věk sester, ale ta moje paměť. Tuším, že Lidka je třetí nejstarší nebo druhá nejmladší, vyberte si :) Prostě, Hájkovi budou vdávat ze čtyř dcer ještě jednu, a to Zdeňku, která je nejmladší a má ještě mladšího šikovného klučinu ze Lhoty :) Zdeňka je ta, co na druhém videu diriguje muziku, dvě starší dcery zpívají na videu písničku.

Hrozně by mě zajímalo, jaké to je žít v rodině, kde je tolik ženských (pozor, mají ještě svobodného bráchu!). Z toho, co pozoruju, se mi zdá, že to musí být správné a úžasné... A ještě dovětek: po skončení obřadu novomanželům zpívali v krojích před kostelem členové folklorního souboru Háječek, nálada byla velmi uvolněná a příjemná - je mi líto, že z tohoto nemám video, ale bohužel, měl jsem plnou kartu. 

Sezdávající kněz nebyl ze Lhoty, ale z Velehradu - Otec Michal, který učí na tamním gymnáziu. Jeho řeč byla zajímavá, líbila se mi třeba tato jeho slova: "Svoboda souvisí s rozumem, zkušeností a s určitým stupněm poznání. Svobodný je ten, kdo má dostatečný stupeň poznání, a ne ten, kdo si může dělat, co chce." Kněz tato slova říkal v souvislosti s tím, že novomanželé při svém slibu potvrzují, že si svého partnera berou mimo jiné na základě svého svobodného rozhodnutí. A kněz připomněl, jak slyšel jednu paní mluvit při rozvodu o tom, že si svého muže vzala z hlouposti a neznalosti. 

Při tomto povídání jsem si vzpomněl na jednu knížku svého oblíbeného spisovatele Viktora Fischla. Na knížku Píseň o lítosti - kdysi dávno jsem o ní tady na webu psal. Je v ní mimo jiné nádherná pasáž, ve které se Jakub, jeden z "hrdinů" této knížky, rozhoduje, jestli uteče od své manželky - za jinou ženou. Jeho rodiče jsou z toho zdeptaní a "náhodou" ho pošlou za starým Filipem, věřícím moudrým mužem, aby mu domluvil. Filip dlouho neví, co říci, ale nakonec řekne toto: "Láska, Jakube, někdy vyprchá. Ne vždycky. Ale často, často vyprchá. Ale lítost, lítost v nás musí zůstat. Na každém kroku, Jakube, si to musíme říkat. Jenom tak nikomu neublížíme. V kom je dost lítosti, ublíží raději sobě. V kom je lítost, nese život lehčeji. V kom není, ten zahyne."   

Zdá se mi, že na vesnici je těch, kteří v sobě nesou lítost (nebo mají toho druhého rádi) pořád ještě mnoho. Myslím, že se nemýlím, když napíšu, že rozvody jsou tady pořád ještě spíš výjimka. I když - pozor! Neznám vesnici až tak dobře a existují v ní desítky či stovky lidí, kteří o ní mají více informací než já.

Přesto mám pocit, že většina manželů žije společně, nebo to alespoň úspěšně předstírají. Když ale mluvím s učiteli nebo třeba faráři, kteří znají dobře vesnické děti, slyším od nich: Ba ne, krize rodiny je také na vesnicích stále silnější, na dětech vidíme a cítíme, jak nedobré vztahy v řadě rodin existují...

Vyberte si tedy, udělejte si názor podle vlastních zkušeností z vašeho života a života jiných, nevím, jaká je pravda. Jen vím, že první a jediná svatba s tím vyvoleným a pravým je nejkrásnější okamžik, který nás na tomto našem chybujícím pozemském světě může potkat. Abych nekončil tak vážně, dodám - někdo by třeba namítl, že první svatba a první "vyvolený" byly pro něj peklem a nebe přišlo až s druhou svatbou a druhým "vyvoleným" :) ... a někdo další by třeba něco dodal o třetí svatbě :)

Přeji vám všem krásný letní týden ...

RB

 

 

Tady je prosím videoukázka ze samotného obřadu ...

 

 
A tady je prosím ukázka z jedné krásné písničky, kterých znělo kostelem hned několik ...
 
 
 
A tady prosím fotky nevěsty, jak jsem ji vyfotil před kostelem, kdy byla Lidka ještě poslední minuty ve svém životě slečnou ...
 
 
 
 
... a ještě několik fotek